Sosyal Medya:

Geleceğin Yıldızı

2016 Yazına Damga Vuranlar: Ahmet Can Duran

[InPostAds ad=”1″]

Altyapibasket.com ÖZEL | 2016 FIBA U17 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanan millilerde Ahmet Can Duran performansıyla öne çıkan isimler arasında yer aldı.

[InPostAds ad=”2″]Sezon boyunca Fenerbahçe Genç Erkek Takımı ile başarılı bir grafik çizen 1999 doğumlu oyuncu, Türkiye Şampiyonası’nda ise Ömer Faruk Yurtseven ile birlikte takımının en dikkat çeken ismi olmayı başarmıştı. İzmir’de düzenlenen Türkiye Şampiyonası’nda 6 karşılaşmada 30.4 dakika 10.6 sayı 8.6 ribaund ve 4.1 asist ortalamaları yakalayan genç pota altı oyuncusu 2016 yılındaki ilk milli deneyimini Albert Schweitzer Turnuvası’nda yaşadı. 12 takım arasından 6.’lıkla dönen millierde Ahmet Can Duran 23.8 dakika 7.6 sayı 5.4 ribaund ortalamalarıyla oynadı.

Haziran ayına geldiğimizde oldukça yoğun bir sezon geçiren Ahmet Can Duran bu kez Zaragoza’da FIBA U17 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda ilk kez boy gösteren ülkemiz adına mücadele eden kadroda yer alıyordu. Turnuva öncesinde otoriteler tarafından fazla şans tanınmayan U17 Yıldız Erkek Milli Takımımız İspanya ve Kanada gibi iki önemli şampiyonluk adayını geçerek adını finale yazdırırken, Ahmet Can Duran performansıyla dikkat çekti. Şampiyonaya durgun başlayan genç oyuncu özellikle eleme maçlarında dominant bir oyun oynayarak gümüş madalya yolunda büyük katkı sağladı. 17 yaşındaki oyuncu şampiyonada 28.9 dakika 10 sayı 12 ribaund 2.4 asist ortalamaları yakaladı.

 

Samsun’da düzenlenen U18 Avrupa Basketbol Şampiyonası kadrosunda da yer alan Ahmet Can Duran turnuvanın ileri bir tarihe ertelenmesinin ardından Fenerbahçe ile idmanlara çıkmaya başladı. Zeljko Obradovic’in kararıyla sezonu erken açan genç oyuncular arasında yer alan genç oyuncu bu sezon A Takım’da zaman zaman kendisine yer bulabilir. 2014 ve 2015 yıllarında U16 Avrupa Basketbol Şampiyonaları’nda oynayan Ahmet Can Duran, 2015 yılındaki bronz madalyada sergilediği performansla yine önemli rol oynamıştı. Genç oyuncunun sezon içerisinde Adidas Next Generation’da farklı bir uluslararası deneyim yaşadığını da unutmamak gerek.

ahmetcanduran1

Ahmet Can’ın en dikkat çeken özelliği fiziği diyebiliriz. Şu ana kadar yer aldığı tüm turnuvalarda yaşıtlarına önemli üstünlük sağladı. Bunda oyun bilgisi ve yumuşak ellerinin de katkısı yadsınamaz. Asist yapabilme konusundaki kabiliyetleri de göze çarpıyor ki son Türkiye Şampiyonası’nda takımının asist lideri olması da önemli bir detay. Fakat faul atışları konusunda şu an yeterli olduğunu söyleyemeyiz.

Ahmet Can Duran’ın Milli Takımlardaki Faul Yüzdeleri

2014 U16 Avrupa Şampiyonası: %30 – 3/10

2015 U16 Avrupa Şampiyonası: %55.3 – 21/38

2016 Albert Schweitzer: %50

2016 Genç Erkekler Türkiye Şampiyonası: %75 – 3/4

2016 U17 Dünya Şampiyonası: %24 – 6/25

Şu an için rakiplerine üstünlük sağlayan Ahmet Can Duran ayak çabukluğunu ve faul yüzdesini geliştirdiği takdirde kendi yaş grubunda ilerleyen dönemlerde öne çıkan uzunlar arasında yer alabilir.

[InPostAds ad=”3″]

Diğer Haberler > Geleceğin Yıldızı