Sosyal Medya:

Geleceğin Yıldızı

Yeni Jenerasyonlar, Yeni Umutlar #3: Mustafa Kurtuldum

Yazarımız Ömür Özcan, Anadolu Efes altyapısında forma giyen ve yakın gelecekte Türk basketbolunun önemli şeyler beklediği isimlerden olan Mustafa Kurtuldum ‘u inceledi.

***

‘’Yeni Jenerasyonlar, Yeni Umutlar’’ serimizin üçüncü bölümüne geldik. İlk olarak Darüşşafaka oyuncusu olan Mert Akay ile serinin başlangıcını yapmıştık. Daha sonrasında ise Anadolu Efes forması giyen Yiğitcan Saybir ile devam ettik. Bu haftaki konuğumuz da yine bir Anadolu Efes oyuncusu. Fakat bu kez 2001 jenerasyonuna gidiyoruz. Genç Takım oyuncusu olan ve bu sezon Basketbol Gençler Ligi’nde ter döken Mustafa Kurtuldum’a bu yazımızda değineceğiz. İsterseniz yavaş yavaş detaylara geçelim.

Mustafa Kurtuldum 1.96 boyunda olan ve genellikle şütör guard pozisyonunda oynayan yetenekli bir genç. Minik Takımdan itibaren de Anadolu Efes formasını terletiyor ve artık bu sene ile birlikte genç takım çatısı altında. Mütevazi bir ailenin de ikinci çocuğu Mustafa. En küçük kardeşi de basketbolcu ve İstanbul Üniversitesi U15 Kız Takımı’nın önemli isimlerinden. Kısacası Mustafa Kurtuldum sporcu bir aileden geliyor ve evde hemen hemen her dakikada basketbol konuşuluyor. Mustafa’yı da çok yakından tanıdığımı itiraf etmeliyim. Yaz tatillerini de genellikle Bursa’da geçiriyor. Kendisini ilk kez Samsun’da düzenlenen TBF Uluslararası U16 Turnuvası’nda canlı olarak izledim. Oradaki şampiyonada 2001 jenerasyonu önemli bir sınav vermişti. O ekibin de en dikkat çeken isimlerinden biriydi Mustafa.

Daha sonrasında rotası ikinci memleketi olan Bursa’ydı. 2016  Yıldızlar Türkiye Şampiyonası’na Anadolu Efes çok iddialı gelmişti. Fakat yarı finalde Darüşşafaka karşısında can yakan bir mağlubiyet aldılar. Karşılaşma son dakikaya kadar başa baş gitmiş, sonucu ufak detaylar belirlemişti. Ufak detayların ardından da finale yükselen takım Daçka oldu. Anadolu Efes ise o turnuvayı üçüncülük ile noktalasa da Mustafa’nın performansı görülmeye değerdi. Açık sahada tabiri caizse şimşek gibi olan Mustafa, orada 14.5 sayı-3.8 ribaund-2.1 asist ortalamaları yakaladı. Yarı final maçı esnasında da 2000 jenerasyonunun head koçu olan Semih Soğuksu’ya Mustafa’nın genel performansını sordum. Kendisi de ‘’Mustafa enteresan bir oyuncu. Kısa rotasyonumuzda süreler alabilir. Özellikle oyunun savunma kısmında onu düşünüyorum. Bir yaş küçük fakat Polonya şansı yüksek!’’ yorumunda bulundu. Nitekim de sevgili Semih Soğuksu bu sözlerinin ardından Mustafa Kurtuldum’u U16 Avrupa Şampiyonası kadrosuna dahil etti.

Radom’da düzenlenen U16 Avrupa Şampiyonası ise Mustafa için çok iyi bir fırsattı. O turnuvada en çok güvendiğimiz bölge kısa rotasyonumuzdu. Mert Akay, Mert Konuk, Eray Akyüz gibi isimler varken ne yalan söyleyeyim 2001 doğumlu Mustafa’nın istediği süreleri alabileceğini düşünmemiştim. Fakat o enerjisi ile formayı kaptı. Oyunun savunma kısmında da önemli görevler aldı ve 13.5 dakika ortalama ile sahada kaldı. Şampiyonayı da 3.1 sayı-1.7 ribaund ortalamalarıyla noktaladı.

1 of 5
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Diğer Haberler > Geleceğin Yıldızı