Sosyal Medya:

Geleceğin Yıldızı

Parkenin Patronu, Darüşşafaka’nın Kilit Oyuncusu: Mert Akay #AdidasNGT

Yazar: Ömür ÖZCAN | Adidas Next Generation Tournament’ın üçüncü etabını da dün itibariyle geride bıraktık. Adresimiz bu kez Münih idi ve temsilcimiz Darüşşafaka Almanya’nın yolunu tutmuştu.  Semih Uslu yönetiminde Münih’e giden Daçka, turnuvanın beşincisi oldu ve ne yazık ki Belgrad biletini alamadı. Fakat bu hiç önemli değil. Turnuva ile ilgili detaylara diğer yazımda değineceğim. Şimdiki konumuz ise çok daha önemli, çok daha gurur verici. Konumuzun adı ise oyun kurucu pozisyonunda oynayan, Darüşşafaka Genç Takımı’nın kilit oyuncusu Mert Akay.

Mert Akay’ın gelişimine tanık olmak ayrı bir mutluluk. Yıldız B senesinden itibaren hep oyununu geliştiriyor ve aynı ciddiyet, aynı konsantrasyon ile sahada. Münih etabında da takımını sırtlayan isim oldu. İlk oynanan Ratiopharm Ulm karşılaşması ile başlayalım. Daçka etaba rahat bir galibiyet ile başlarken maçın yıldızı oldu Akay. 26 dakika sahada kalan genç oyun kurucumuz, 15’te 9 saha içi isabet oranıyla rakip potaya 24 sayı bıraktı, 5 ribaund aldı ve 8 de asist yaptı. 29 verimlilik puanı ile de maçın adamı oldu. Doruk Dora’nın bu turnuvada oynamaması da Mert Akay’ın üzerindeki sorumlulukları arttırmıştı ki o da bu beklentilere cevap verdi.

blank

www.adidasngt.com

İkinci günde ise ilk rakip Real Madrid idi. Etabın şampiyonu olan Real Madrid karşısında ikinci çeyrek hiç organize olamayan Daçka, sahadan da boynu bükük ayrıldı. Mario Nakic önderliğinde Real Madrid, rahat bir galibiyet aldı. Temsilcimizde ise yine kısalar ayakta kalmaya çalıştı. Altyapı basketboluna tarzını çok yakıştırdığım Efe Arıkan hiç de fena bir maç çıkarmadı. Ayrıca 2002 doğumlu Tibet Deniz Görener de iki yaş küçük olmasına rağmen dışarıdan bulduğu pozisyonları çok iyi değerlendirdi ve maçı 11 sayı ile noktaladı. Mert Akay ise 21 dakika sahada kaldığı mücadeleyi 8 sayı-6 ribaund-6 asist ile noktaladı. İkinci günün son seansında da  Daçka, bir kritik maç daha oynadı. ALBA Berlin karşısında yine çok kötü bir ikinci çeyrek oynayan Yeşil-Siyahlılar, sahadan 74-58 mağlup ayrıldı. Mert Akay’ın da harika performansına yazık oldu diyebiliriz. 21 sayı-7 ribaund-1 asist-9 faul alma istatistikleri ile mücadeleyi noktalayan Akay, performansı ile yine gözlemcilerin dikkatini çekti.

EMİN ADIMLARLA BİR ÜST SEVİYEYE GELİYOR

Turnuvaların her zaman ilk ve son günlerini çok sevmişimdir. Çünkü genel anlamda oyuncular bugünlerde daha net mesajlar verirler. Mert Akay da kapanışı harika yapanlardan. Brose Bamberg karşısında kusursuz oynayan genç oyun kurucu, 20 sayı-11 ribaund-11 asist ile triple-double yaparak organizasyonu tamamladı. Turnuva ortalamaları ise 18.3 SAYI-7.3 RİBAUND-6.5 ASİST-5.8 FAUL ALMA!! Şut konusunda ise hala sorunlar yaşıyor, bunu da belirtmeden geçmeyelim. Üç sayı çizgisinin gerisinden %20 ile oynadı, faul ortalaması ise %58.3. Umarım en yakın zamanda şut sıkıntısını da halleder. Kısacası sessiz sedasız, emin adımlarla bir üst seviyeye geliyor Mert Akay. Gelecek sene ile birlikte muhtemel bir Amerika macerası olabilir. Her oyuncunun saha içindeki yapısı farklıdır. Mert Akay da saha içinde kendine güvenen, arkadaşlarına güven veren, doğru zamanda doğru kararı verebilen ve hep takım arkadaşlarını bir üst seviyeye çıkartmaya çalışan bir oyuncu oldu.

blank

www.adidasngt.com

Gençler Avrupa Şampiyonası’nda da Ömer Uğurata’nın ona çok fazla görev vereceğinden adım gibi eminim. Ömer ağabey de Darüşşafaka’da görev yapıyor ve Mert Akay’ı benden çok çok daha iyi tanıyor. Saha içinde neler yapabileceği konusuna da oldukça hakim.  Mert Akay’ın Gençler Avrupa Şampiyonası’ndaki olası rolü ile ilgili şöyle bir örnek vermek istiyorum. Kaptan Tsubasa’yı hemen hemen tüm sporseverler keyifle izlemiştir. İtiraf etmeliyim ki ben de o çizgi filmi en az üç kez izleyenlerdenim. Kaptan Tsubasa’da yer alan Almanya takımının skor yükünü hep Karl Heinz Schneider çekti. Fakat saha içindeki oyunu kontrol eden, en önemli hamleleri yapan oyuncu her zaman Herman Kaltz oldu. Genç Milli Takımımızda da Eray Akyüz, Mert Konuk gibi üst düzey oyuncular skor yükümüzü çekeceklerdir. Mert Akay da tıpkı Herman Kaltz gibi tüm bu organizasyonu yönetecek. En azından benim görüşüm, düşüncem bu şekilde. Nazar değmesin diyelim, sırada Albert Schweitzer Turnuvası var ve gözlerimizi yavaş yavaş oraya doğru çevirelim.

Son olarak 2 Aralık 2017 tarihinde Mert Akay ile ilgili detaylı bir yazı paylaştım. O yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer Haberler > Geleceğin Yıldızı