Sosyal Medya:

Geleceğin Yıldızı

Geleceğin Yıldızı: Tom Fullarton

2016 U17 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda 7. sırayı alan Avustralya’da Tom Fullarton gösterdiği performansla ön plana çıkan isimler arasında yer aldı.

Avustralya basketbolunun yakın gelecekte önemli şeyler beklediği isimler arasında yer alan 1999 doğumlu Fullarton ülkesinde Suncoast Clippers forması giyiyor. 2015 yazında ülkesinin U16 Okyanusya Şampiyonası’nda elde ettiği zaferde başrol oynayan genç oyuncu böylelikle U17 Dünya Basketbol Şampiyonası kadrosunda da yer bulma konusunda kendisini kanıtlamış oldu. Son iki U17 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda final oynama başarısı gösteren Avustralya bir kez daha iddialı bir şekilde gelirken, Fullarton takımın Sam Froling ile beraber en önemli isimleri arasında yer alıyordu.

Şampiyonada çıktığı 7 karşılaşmada sadece 2 Kanada mücadelesinde çift haneli sayı üretemeyen 2 metre boyundaki oyuncu pozisyonuna göre önemli bir boy avantajına sahip. 2015 yazındaki U16 Okyanusya Şampiyonluğunun ardından “Ülkemi ilk kez temsil ettim umarım son olmayacak. Avustralya ile olimpiyatlarda boy göstermek istiyorum ve bu başlangıç için önemli bir adım oldu” şeklinde konuşmuştu. İspanya’daki turnuvayı maç başına 14.1 sayı, 6.1 ribaund, 2 asist ortalamaları ile tamamlayan Tom Fullarton takımının en skorer ismi olmayı başardı. Uluslararası arenada kariyerine önemli bir başlangıç yapan genç oyuncu ileride NBA’de oynamak istediğini de açıkça belirtiyor.

ROL MODELİ JOE INGLES

Avustralya’nın verimli spor politikasının son dönemdeki ürünlerinden biri olan Fullarton kendisine rol model olarak şu anda Utah Jazz forması giyen Joe Ingles’ı aldığını belirtirken “Pas konusundaki yetenekleri nedeniyle Ingles’ı takip ediyorum. Ayrıca o da benim gibi şut konusunda başarılı uzun bir guard. Koleje gitmeden NBA’e girmesi ise özel bir olay. Kolej bu konuda önemli bir yol, fakat herkes bu yoldan ilerlemiyor. Ben sadece kendi yolumu çizmek istiyorum.” ifadelerini kullanmıştı. Lider özelliklere sahip olan Fullarton kendi şutunu yaratma konusunda oldukça başarılı. Pozisyonuna göre boy avantajı ve oyun takibi ribaundlardaki rakamlarına pozitif etki ediyor. Aynı zamanda dış atış yönü de kuvvetli olan genç oyuncu şu an yaş grubunda aldığı sorumluluk nedeniyle fazla top kullanıyor. Bu da yüzdelerinin düşmesine neden oluyor. Her ne kadar pas kabiliyetini şu an için yeterli bulsa da üst seviyeye geçişi sırasında bu yönünü biraz daha güçlendirmesi gerekiyor. Ayrıca ayak çabukluğuna odaklanmak onun oyununa ve savunmasına önemli artı katacaktır.

Altyapibasket.com Üyeleri

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Geleceğin Yıldızı