Sosyal Medya:

Geleceğin Yıldızı

#5 Geleceğin Yıldızları: Filip Petrusev

Alihan Tabak, bugün Adriyatik Ligi’nde başarılı ve istikrarlı performansıyla dikkat çeken Filip Petrusev’i mercek altına aldı.

Geleceğin Yıldızları serimizde bugün biraz farklı bir format yapıyoruz ve aslında Avrupa için bir “Geleceğin Yıldızı” adayı tanıtıyoruz. Konuğumuz; Adriyatik Ligi’nin rekabetçi takımlarından Mega Soccerbet’te forma giyen genç uzun: Filip Petrusev!

Öncelikle oyuncunun en etkili ve rahat hissettiği bölgenin boyalı alan olduğunu söylemek çok da yanlış olmayacaktır. Bitirdiği hücumların büyük çoğunluğunu pota altında buluştuğu pozisyonlar oluşturuyor ve bu pozisyonları bitirme yüzdesi oldukça yüksek. Özellikle alametifarikası olan Pick and Roll hücumlarını yüksek yüzdeyle oynuyor. Hücumda güçlü fiziği ile rakip uzunları vücudunu kullanarak ekarte etme konusunda başarılı gözüken Sırp oyuncu, sırtı dönük hücumlarda güvenilecek isimlerden biri.

Pas yeteneği ve saha görüşü de iyi seviyede olan Filip Petrusev, oyunu rahatlatma noktasında ekstra pas opsiyonu olarak değerlendirilebilir. Hücum departmanında bir negatif nokta söylememiz gerekirse; oyuncunun dış şut konusunda gelişmesi gerektiğini söylemeliyiz. Orta mesafe ve dış şutlar konusunda zayıf olmasına rağmen sık sık Pickand Pop oynamayı seven oyuncu, yarattığı spacing ile takım arkadaşlarına yardımcı oluyor. Ayrıca ilk 4 maçta 27 kez faul çizgisine gelen oyuncubu atışlarda %70.4’lük isabet yakaladı. Maç başına 7.3 faul yapılan bir oyuncu olduğunu düşünürsek faul yüzdesini de artırması kendisi için çok net bir artı olacaktır.

Petrusev’in savunması için denebilecek en kestirme tanım: İyi savunmacı. Güçlü bir çember koruyucu olan genç Sırp oyuncu, atletizmini oyun konsantrasyonu ile harmanlayarak rakipleri için ciddi bir blok tehditi yaratıyor. Hareketli ayaklarını savunmada da kullanmak konusunda maharetli olduğunu gösteren Petrusev, savunma ribaundlarına da oldukça konsantre. Post-up hücumlarını savunabilmesi savunma repertuarı için ekstra bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Pick and Roll savunmasında kısa oyuncu ile karşı karşıya kalınca genellikle alan kapatmayı tercih eden genç yıldız adayı, kısa oyuncuları savunma konusunda biraz daha gelişme kaydederse switch savunmasına da uygun bir savunmacı haline gelip; “elit” seviyeye çıkabileceğinin sinyallerini veriyor.

Gonzaga Üniversitesi yılları sonrası Avrupa’ya dönen Petrusev, Adriyatik Ligindeki ilk 4 maçı itibariyle gayet iyi bir görüntü verdi. Avrupa basketbolunun farkını da düşünecek olursak; hücumda dış şutunu biraz daha geliştirdiği takdirde ileride çok daha yönlü bir oyuncu olabilir. Normalde alt yaş grup oyuncuları üzerine yoğunlaşmış olsak da bu seferlik performansı ile dikkatleri çeken Filip Petrusev’i mercek altına almak istedik. Bundan sonraki kariyerini de dikkatle takipte olacağız.

*Dipnot: bu yazının hazırlandığı hafta henüz 4 maça çıkmış olan Petrusev, 5. maçında da 29 sayı gibi dev bir performansa imza attı. Bu durum da bizim için heyecan verici bir nokta oldu.

Diğer Haberler > Geleceğin Yıldızı