Connect with us

#4 Geleceğin Yıldızları: Matteo Spagnolo

Alihan Tabak, İtalya basketbolunun yakın gelecekte önemli şeyler beklediği 2003 doğumlu Matteo Spagnolo’yu mercek altına aldı.

***

Geleceğin Yıldızları serimizin yeni yazısı için rotamız İspanya ve konuğumuz Real Madrid Junior takımının heyecan verici rotasyonun en önemli potansiyellerinden biri olan 2003 doğumlu İtalyan oyuncu Matteo Spagnolo!

Oyuncumuzu incelemeye başlamadan önce genç yaş grubu maçları izlemeyi seven basketbolseverlere naçizane önerim Real Madrid genç takımına dikkat edin. Birçok farklı ülkeden yetenekli gençleri bir araya getirerek bir yapı kurmuş olan İspanyol devi gelecek için oldukça iddialı oyunculara sahip. İzlenmeye değer yetenekler var ve ileride de bu takımdan başka oyuncuları de serimize katmayı düşünüyorum. Ancak biz şimdlik günün yıldızına dönelim. Huzurlarınızda Matteo Spagnolo!

Oyun kurucu pozisyonunda oynayan Spagnolo için öncelikle söylememiz gereken ilk şey; hücumda full paket bir oyuncu olduğu. Çok iyi bir şut formuna sahip olan İtalyan yıldız adayı, perimetre hücumlarında çok keskin bir silah ve bu şutları nereden kullandığı da kendisi için çok farketmiyor. Dipten, forvetten, tepeden kısacası üçlük çizgisinin her bölgesinden öz güvenli ve yüzdeli top kullanan genç oyun kurucu, bu özelliği ile rakipleri için oldukça zorlayıcı bir konumda.

Keskin şutunun yanı sıra üstün delicilik özelliği ile potaya giderek hücum bitirmede de oldukça iyi bir görüntü çizen İtalyan yıldız, özellikle iki elini de çok iyi kullanarak bitirdiği hücumlarla savunmaları oldukça zorluyor. Bu departmanda da sahip olunabilecek bir çok özelliğe sahip olan genç yıldız; smaçla, turnikeyle, ters turnikeyle, omuz üzerinden dönerek kısacası her şekilde sayı yapma özelliğine sahip. Pozisyon bazlı karar verip, en doğru hücumu seçebilmesi de kendisi adına oldukça büyük bir artı.

Skorerliğinin yanı sıra oldukça iyi de bir pasör olan genç İtalyan, bu konuda da hünerlerini sergilemekte asla geri kalmıyor. En doğru zamanda en doğru pası atma hissiyatına sahip görünen Spagnolo, yaptığı asistlerle takım arkadaşlarını beslerken, takımının hücumda işini oldukça kolaylaştırıyor. Saha görüş gücünü üstün pas yeteneği ile birleştirebilmesi ile asist alanında da rüştünü ispatlayan İtalyan yıldız adayı, adeta komple bir hücum gücü olmanın tarifini veriyor.

1.94 m boya ve 82 kg ağırlığa sahip Matteo Spagnolo, geleceğin en iyi oyuncularından biri olmaya şimdiden aday. Yaşına rağmen olgun oyunu ile dikkat çekmeyi başaran oyuncu, kendi yetiştirdiği oyuncular ile başarılar yakalamaya alışmış Real Madrid gibi bir yapılanmada çok daha kıymetli bir parça haline geliyor. İleride ACB’de ve Euroleague’de izleyeceğimize kesin gözüyle baktığım Spagnolo, İtalya milli takımı için de vazgeçilmez bir parça olacaktır. Altyapı Basket olarak bizim de bir gözümüz Avrupa basketbolu için çok büyük şeyler vadeden İtalyan oyuncunun üzerinde olacak elbette!

More in Geleceğin Yıldızı