Connect with us

#3 Geleceğin Yıldızları: Roko Prkacin

Alihan Tabak, Hırvatistan’ın yakın gelecekte önemli şeyler beklediği 2002 doğumlu Roko Prkacin’i mercek altına aldı.

***

Geleceğin Yıldızları serimize bir başka 2002 doğumlu yıldız adayıyla devam ediyoruz. Bu defa çok uzaklara gitmeden direksiyonumuzu Balkanlar’a çeviriyor, Hırvatistan’ı ziyaret ediyoruz. Yıldızımızın adı: Roko Prkacin!

Eminiz ki özellikle Türk basketbolseverlere Prkacin soyadı çok da yabancı gelmeyecektir. Hemen hemen herkesin aklına Anadolu Efes’te (Nikola Prkacin’in oynadığı dönemde kulübün adı Efes Pilsen’di) 4 sezon boyunca forma giyen Nikola Prkacin gelmiştir. “Peki kim bu Roko Prkacin? Nikola Prkacin ile bir bağlantıları var mı?” diye soruyorsanız eğer hemen cevaplayalım: Evet! Roko Prkacin Nikola Prkacin’in oğlu ve tahtının veliahtı!

4 numara pozisyonunda görev alan Roko Prkacin’i yaşıtlarından ayıran ve sivrilmesini sağlayan özellikleriyle başlayalım yazımıza. Öncelikle yüksek atletizminden bahsetmezsek, bu saf yeteneğe çok fazla haksızlık etmiş oluruz. Hızlı ayakları, büyük ilk adımı ve yüksek top hakimiyetiyle istediği anda rahatlıkla potaya hücum edebilen Hırvat yıldız, bu hücumları estetik smaçlarla noktalama konusunda şimdiden uzman gözüküyor. Hücum sırasında aldığı temaslardan sonra dengesini korumayı da oldukça iyi başaran Prkacin, temasları basket faule çevirmekte de hiç fena değil. Prkacin, yaptığı etkili crossover’lar ile karşısına aldığı rakiplerini ekarte etmek konusunda da gayet mahir bir oyuncu.

Genç yıldızın hücum repertuarındaki en büyük silahlarından biri de rakipler için yarattığı dış şut tehditi. Özellikle perimetre oyununda oldukça başarılı bir çizgide görülen Prkacin’in şutunu riske etmek yapmak isteyeceğiniz son şeylerden biri olabilir. Oldukça özgüvenli ve yüzdeli şut kullanan Hırvat oyuncu, kendisini savunan rakiplerine bu yönüyle de zorluk çıkarmakta. Bu da savunulmasını ekstra zorlaştıran çok önemli noktalardan biri.

Takım olarak yarı sahaya yerleşip set oyunu oynanan hücumlarda yüksek pozisyon alma bilgisi ve sırtı dönük oynama becerisiyle rakip savunmayı post-up hücumlarıyla da alt etmeyi başaran Prkacin, özellikle yaşıtları ile oynadığı müsabakalarda bu konuda oldukça üstün gözüküyor. Bu konuda babasından çok fazla şey almış olduğunu söylemek mümkün.

Roko Prkacin’in pozisyon alma yeteneğinden ve yüksek basketbol zekasından bahsetmiştik. Elbette bu özelliği sadece hücumlarda ön plana çıkmıyor. Savunmada da pozisyon almakta oldukça becerikli olan 2002’li yıldız, iyi bir çember koruyucu olarak ön plana çıkıyor. Sadece kendi tuttuğu rakibini savunmada değil, başka oyunculara getirdiği yardımlarla da savunmada rakiplerine bela olan Prkacin; yüksek atletizm ve sıçrama gücünü kullanarak yaptığı etkili bloklarla takım savunmasına çok önemli katkılar yapıyor.

Şu an kariyerine ABA ligi ekiplerinden KK Cibona’da devam eden Roko Prkacin genç yaşına rağmen takımında süre bulmayı ve rotasyona girmeyi başardı. Hırvat basketbolu için heyecan verici bir genç yetenek olan ve 2021 NBA Draft’ına katılacağından söz edilen yıldızın gelecekteki tercihlerini ve kariyer adımlarını hep birlikte takip edeceğiz!

More in Geleceğin Yıldızı