Sosyal Medya:

Geleceğin Yıldızı

2016 Yazına Damga Vuranlar: Usman Garuba

[InPostAds ad=”1″]

U16 Yıldız Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda mutlu sona ulaşan İspanya’da Usman Garuba belki de bu yazın en heyecan verici performanslarından birine imza attı.

[InPostAds ad=”2″]Real Madrid ile sezon içerisinde başarılı bir performans ortaya koyan Usman Garuba üstüne koyarak devam etti. Son 2 sezonda Minicopa Endesa’da mücadele eden pota altı oyuncusu bu yıl Şubat ayında gerçekleşen turnuvanın ‘En Değerli Oyuncusu’ ödülüne layık görüldü. Final maçında 5 sayı 32 ribaund 7 asist ile oynayan Usman Garuba turnuvayı ise 11.5 sayı 22.8 ribaund 3.7 asist ortalamalarıyla tamamlamıştı.

Henüz 14 yaşında olmasına rağmen üstün fiziğiyle yaşıtlarının arasında oldukça öne çıkan Garuba, Polonya’da takımını şampiyonluğa taşırken aynı zamanda MVP olmayı da başardı. Kendisinden 2 yaş büyük oyunculara karşı oynayan Usman Garuba şampiyona boyunca maç başına 29 dakika 16.3 sayı 12.4 ribaund 2 asist 2.9 blok ortalamaları yakaladı. Final karşılaşmasında Litvanya karşısında 15 sayı 11 ribaund 10 blok ile oynayan İspanyol oyuncu takımının son ana kadar maçın içerisinde kalmasını sağlamayı başarmıştı.

Real Madrid forması giyen 14 yaşındaki pota altı oyuncusu turnuva boyunca rakiplerine önemli bir fiziksel üstünlük sağladı. Pota altında yaşça geride olduğu rakiplerine karşı kurduğu üstünlüğü %71.6’lık iki sayılık atış yüzdesiyle çok net bir şekilde gösteriyor. Ribaund konusunda oldukça başarılı olan Usman Garuba rekabetçi oyun yapısıyla da dikkat çekiyor. Fiziğine rağmen geçiş oyunlarında da etkili olduğunu kanıtladı. Faul atışları konusunda yaşadığı problem en büyük eksikliği diyebiliriz. Bu şampiyonada %34.8 ile serbest atış kullandı. Şut mekaniği yeterli düzeyde değil.

Henüz 14 yaşında olması nedeniyle gelişimini nasıl tamamlayacağı büyük merak konusu. Fakat şu anda bize sundukları ilerleyen dönemler için büyük beklentiler oluşturdu. Ayrıca yaşı gereği önünde oynayacağı birçok turnuva var. Gelişimini tamamlaması adına büyük bir fırsatı bulunuyor.

[InPostAds ad=”3″]

Diğer Haberler > Geleceğin Yıldızı