Sosyal Medya:

Geleceğin Yıldızı

2016 Yazına Damga Vuranlar: Sergi Martinez

[InPostAds ad=”1″]

İspanya’nın Barcelona takımının kadrosunda yer alan Sergi Martinez, 2016 U17 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda sergilediği performansla öne çıkmayı başardı.

[InPostAds ad=”2″]1999 doğumlu Sergi Martinez ilk olarak 2014 yazında sahneye çıktı. Letonya’da düzenlenen 2014 Avrupa U16 Erkekler Basketbol Şampiyonası’nda İspanya kadrosunda kendisine yer bulan genç oyuncu o  dönem kadronun yaşça küçük isimleri arasında yer alıyordu. Bu nedenle kendine önemli bir rol edinme fırsatı bulamayan Martinez şampiyonayı 5.1 sayı 3.4 ribaund ortalamaları ile tamamlarken bronz madalya sevinci yaşadı. Üçüncülük mücadelesinde Türkiye ile karşılaşan İspanya’da Sergi Martinez turnuva performansının üstüne çıkarak sahada kaldığı 27 dakikada 16 sayı 8 ribaund ile galibiyette önemli pay sahibi olmuştu.

Bir yıl sonra 2015 yazında Litvanya’da yine Avrupa U16 Basketbol Şampiyonası’nda sahne alan Sergi Martinez bu kez takımın lideri konumunda yer alıyordu. Yarı finalde turnuvayı şampiyon olarak tamamlayacak olan Bosna Hersek karşısında 27 sayı 20 ribaund ile oynayan İspanyol oyuncu yenilgiye engel olamazken, bronz madalya için yine Türkiye’nin karşısına çıkıyordu. Millilerimiz karşısında 24 sayı 14 ribaund 4 asist ile oynayan Sergi Martinez bu kez istediğini elde edemiyor ve İspanyollar turnuvayı 4. sırada tamamlıyordu. Sergi Martinez maç başına 21.3 sayı 11 ribaund 2.4 asist 2.3 top çalma ortalamaları ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

Başarılı geçirdiği yaz sezonunun ardından kulüp kariyerinde de önemli performanslar sergileyen 17 yaşındaki oyuncu Euroleague Adidas Next Generation Turnuvasında ilk kez mutlu sona ulaşan Barcelona takımının yıldızı olarak göze çarpıyordu. Hospitalet ayağında Real Madrid’e üst üste ikinci kez kaybeden Barcelona’da etkisiz bir performans gösteren Sergi Martinez, Berlin’deki büyük finalde ise kendisinden büyük oyuncular arasında takımının ilk zaferinde önemli pay sahibi oldu. Haziran ayına geldiğimizde Zaragoza’da düzenlenen turnuvada favoriler arasında yer alan İspanya’ya yarı finalde dur diyen yine Türkiye olacaktı. Şampiyona boyunca 19.9 sayı 12.9 ribaund 2.3 asist ortalamaları ile oynayan Martinez turnuvanın en iyi beş ismi arasında kendisine yer bulsa da takımının ev sahibi olduğu turnuvada 4. olmasına engel olamadı.

En dikkat çeken özelliği olarak çembere kolayca gitmesini söyleyebiliriz. İçeriye girerken temasa dayalı oyuna yatkın olması ve bunun üzerinden skor üretmesiyle bulunduğu takımlara önemli skor katkıları yaptı. Bir uzun forvet için undersize olmasına rağmen ribaund yeteneğiyle dikkat çekiyor. Takımına liderlik etme konusunda oldukça başarılıydı. Fakat daha da başarılı olabilmesi için şutunu geliştirmesi gerekiyor. Şu ana kadar 3 sayı çizgisinin gerisinden yeterli tehdidi oluşturamayan Martinez faul çizgisinde de yeterince başarılı sayılmaz.

SERBEST ATIŞ

2014 Avrupa U16 Basketbol Şampiyonası: %66.7 – 14/21

2015 Avrupa U16 Basketbol Şampiyonası: %56.2 – 41/73

2016 Avrupa U16 Basketbol Şampiyonası: %56.9 – 41/72

Oyununun üstüne koyabilmek ve eksiklerini tamamlayabilmek adına önünde yeterli zaman var. Muhtemelen onu bu kış ertelenen U18 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda izleme şansı elde edeceğiz. İlerleyen yıllarda İspanya Milli Takımı’nda da yer almaması için hiçbir neden yok.

sergimartinez1

[InPostAds ad=”3″]

Diğer Haberler > Geleceğin Yıldızı