Sosyal Medya:

Geleceğin Yıldızı

2016 Yazına Damga Vuranlar: Lauri Markkanen

[InPostAds ad=”1″]

Son dönemde önemli gelişme gösteren Finlandiya basketbolunun yükselen yıldızları arasında yer alan Lauri Markkanen, NCAA öncesi umut saçtı.

[InPostAds ad=”2″]Son günlerde başladığımız ‘2016 Yazına Damga Vuranlar’ bölümümüzde bugün Lauri Markkanen sizin karşınızda olacak. 1997 doğumlu 2.11 m boyundaki pota altı oyuncusu Avrupa U20 Basketbol Şampiyonası’ndaki performansıyla dikkatleri çekmeyi başardı. Markkanen’in geçmişine kısa bir yolculuk yapacak olursak milli takımlar bazında ilk olarak 2013 yılında Bosna Hersek’te düzenlenen Avrupa U16 Şampiyonası Division B’de karşımıza çıktı. Sarajevo’da bronz madalya ile Division A biletini kapan Finlandiya’da 15.6 sayı 5.9 ribaund ortalamaları ile oynayan genç oyuncu aynı zamanda ‘Turnuvanın En İyi Beşinde’ kendisine yer buldu.

2014 yazında bu kez Bulgaristan’da U18 Milli Takımıyla beraber Division B’de üçüncülük yaşayan Markkanen iki farklı yaş grubunda ülkesinin en üst kategoriye yükselmesinde pay sahibi oluyordu. Bir yıl sonra bu kez daha da önemli bir rol ile U18 Milli Takımı kadrosunda yer alan Fin pota altı oyuncusu kendi jenerasyonunun Avrupa’daki en iyi isimlerine karşı boy gösterme fırsatı elde etti. Turnuvayı 13. sırada tamamlayan Finlandiya, Division A’da kalma başarısı gösterirken, Lauri Markkanen maç başına 18.2 sayı 6.3 ribaund 1.9 top çalma rakamlarıyla farklı bir yerde olduğunu göz önüne seriyordu. Bu performansı karşılıksız kalmayan genç oyuncu Ekim 2015’te NCAA takımlarından Arizona ile anlaştı.

NCAA sezonuna hazırlanan Lauri Markkanen, Finlandiya’da düzenlenen U20 Ümit Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda yine ülkesinin en önemli kozu olarak parkedeki yerini aldı. Finlandiya grupta İspanya ve Fransa’yı yenerek iyi bir performans çıkarmasına rağmen eleme turlarında 4 maçta sadece 1 galibiyet alarak 15. sırada kaldı ve Division A’ya veda etti. 19 yaşındaki pota altı oyuncusu 7 karşılaşmada sadece 1 kez 20 sayının altında kalırken maç başına 24.9 sayı 8.6 ribaund 2.3 top çalma rakamlarıyla şampiyonanın ‘En İyi Beş’ ismi arasında kendisine yer buldu. Finlandiya A Milli Takım koçu Henrik Dettmann, Markkanen hakkında “Bana kalırsa Lauri iyi olmak için gerekli yeteneğe sahip, All-Star olduğunu söyleyebilirim. Bir sonraki durağı NBA olacak, fakat NBA her şey değil. Orada da bunları yapmaya devam etmek zorunda. O zaman bir şeyler olabilir.” ifadelerini kullanmıştı.

Lauri Markkanan şu an 19 yaşında ve 4 farklı FIBA turnuvasının yanı sıra özel kamplarda boy gösterdi. Şu an için en göze çarpan özelliği 2.11 m boyundaki bir oyuncu için ulaşılabilecek en özel 3 sayı yüzdesine sahip olması diyebiliriz. Aşağıda göreceğiniz rakamlar bunu daha net açıklıyor;

ÜÇ SAYI

2013 U16 Avrupa Basketbol Şampiyonası (Division B): %44.4 – 20/45

2014 U18 Avrupa Basketbol Şampiyonası (Division B): %36.7 – 11/30

2015 U18 Avrupa Basketbol Şampiyonası (Division A): %41.4 – 12/29

2016 U20 Avrupa Basketbol Şampiyonası (Division A): %39.4 – 13/33

Oyun zekası ve mobil bir uzun olması onu öne çıkarıyor. Topla oynama kabiliyeti, başarılı ilk adımının üstüne boy olarak pozisyonundaki birçok oyuncuya karşı üstün olması ilerleyen yıllar için izleyenleri önemli beklentiler içine sokuyor. Fiziksel olarak biraz biraz güçlenmesi gerekiyor. Sırtı dönük oyunlarda zaman zaman zorlanıyor. Boyuna göre ribaund ve blok istatistikleri daha da gelişebilir. Şu an için oynadığı takımlarda takımın tek yıldızı olarak öne çıktı. Bundan sonrası için paylaşımcı ortamlarda oynamaya alışması gerekecek. Fin basketbolu ilerleyen yıllarda Lauri Markkanen’den oldukça fazla yararlanacak gibi görünüyor.

[InPostAds ad=”3″]

Diğer Haberler > Geleceğin Yıldızı