Sosyal Medya:

Geleceğin Yıldızı

2016 Yazına Damga Vuranlar: Eray Akyüz

[InPostAds ad=”1″]

Banvit altyapısının yeni yıldız adaylarından Eray Akyüz bu yıl bir çok turnuvada forma giyerken, gösterdiği performansla önümüzdeki yıllar adına olumlu sinyaller verdi.

[InPostAds ad=”2″]2000 doğumlu Eray Akyüz oyuncu kurucu pozisyonunda görev yapıyor. Genç oyuncu son olarak U16 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Fakat Eray Akyüz 2015 yazından itibaren Avrupa basketbolunun içerisinde kendisine yer bulmaya başladı. Litvanya’da düzenlenen 2015 U16 Yıldız Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda kadroda yer bulan Eray kendisinden 1 yaş büyük oyunculara karşı mücadele etme fırsatı elde etti. Turnuvadan bronz madalya dönen takımda tamamlayıcı bir rol alan genç oyun kurucu 3.4 sayı 2.6 asist 1.7 ribaund ortalamaları yakaladı.

Sezon içerisinde TBF Uluslararası Yıldız Erkekler Basketbol Şampiyonası’nda yer alan Eray Akyüz, Samsun’da düzenlenen turnuvada bir kez daha bronz madalya başarısı gösterirken, bu kez kendi jenerasyonunda daha belirgin bir rol ile karşımıza çıkıyordu. Mayıs ayında önce Genç Erkekler Türkiye Şampiyonası’nda yine yaşça büyüklerine karşı takımıyla beraber önemli bir deneyim yaşayan 16 yaşındaki oyuncu, daha sonra bu deneyimlerini Yıldız Erkekler Türkiye Şampiyonası’nda takımını zafere ulaştırmak için oldukça iyi bir şekilde kullandı. Bursa’da düzenlenen Yıldız Erkekler Türkiye Şampiyonası’nda 6 maçta 30 dakika 16 sayı, 6 ribaund, 6.6 asist ve 3.6 top çalma ortalamaları yakalayan Eray Akyüz turnuvanın ‘En Değerli Oyuncusu’ ve ‘En İyi Guardı’ ödüllerinin sahibi oldu.

Haziran ayı geldiğinde ise ilk kez U17 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda boy gösteren Yıldız Erkek Milli Takımı ile İspanya’nın Zaragoza kentinde bulunan genç oyuncu takımın elde ettiği tarihi başarının da parçası oldu. Gümüş madalya kazanan takımda Eray Akyüz maç başına 27.1 dakika 7.3 sayı 2.9 ribaund 2.3 asist ortalamaları yakaladı. Eray, Ağustos ayı geldiğinde ise kontrolü tamamen eline aldığı U16 Avrupa Şampiyonası’nda bir kez daha bronz madalya sevinci yaşadı. Turnuva boyunca 20.3 sayı 4.6 ribaund 4.3 asist ortalamaları yakalayan Eray Akyüz şampiyonanın en iyi beşinde kendisine yer bularak hem takım hem de bireysel olarak önemli bir performansa imza attı.

Eray Akyüz hem Yıldız Erkekler Türkiye Şampiyonası’nda hem de son U16 Yıldız Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda liderlik özellikleriyle dikkat çekti. Oyunun sıkıştığı anlarda sorumluluk alarak kriz çözen isim olarak öne çıktı. Potaya gitme ve top dağıtma konusundaki becerileri bir oyun kurucu olarak onu farklı kılıyor. Topla olan ilişkisi oldukça iyi olduğundan geçiş hücumlarında etkili oluyor. Eksik yönleri ise fiziksel yapısı ve zaman zaman hücumda yaşadığı tercih sıkıntıları diyebiliriz. Fiziksel yapısını geliştirmek için önünde bolca vakti var. Hücumda kullandığı top sayısını dengelediği zaman daha farklı bir oyuncu olabilir. Kullandığı top sayısının çokluğu top kaybı oranına da yansıyor.

ÜÇ SAYI

2015 U16 Avrupa Şampiyonası: %12.5 – 2/16

2016 Yıldız Erkekler Türkiye Şampiyonası: %16.6 – 5/30

2016 U17 FIBA Dünya Şampiyonası: %6.7 – 1/15

2016 U16 Avrupa Şampiyonası: %36.1 – 13/36

Eray Akyüz, Kaunas’tan bu yana oldukça önemli bir yol katetti. Bundan sonrasında da büyük bir gelişim göstereceği aşikar. Doğru adımları attığı ve oyununu geliştirdiği sürece sahip olduğu özgüven ile ilerleyen dönemde üst seviyede kendisine yer edinebilir.

[InPostAds ad=”3″]

Diğer Haberler > Geleceğin Yıldızı