Sosyal Medya:

Geleceğin Yıldızı

2016 Yazına Damga Vuranlar: Ahmed Khalaf

[InPostAds ad=”1″]

Altyapibasket.com ÖZEL | Mısır’ın büyük ümitler beslediği 17 yaşındaki pota altı oyuncusu Ahmed Khalaf bu yıl yine oldukça yoğun bir yaz dönemi geçirdi.

[InPostAds ad=”2″]1999 doğumlu oyuncu önce FIBA U17 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda boy gösterirken, daha sonra U18 Afrika Şampiyonası’nda mücadele etti. Fakat Khalaf’ın parke üzerindeki serüveni genç yaşına rağmen uzun süredir devam ediyor. 2014 yılında yine FIBA U17 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda oynama fırsatı elde eden Ahmed Khalaf o dönem 15 yaşında olmasına rağmen sergilediği performansla dikkatleri çekmeyi başarmıştı.

Beklentileri yükselten genç pota altı oyuncusu 2015 yazında ise daha yoğun bir tempo içerisine girdi. Bu kez milli takımımızın bronz madalya kazandığı FIBA U19 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda 11. olan Mısır kadrosunda yer alan Khalaf kendisinden 2-3 yaş büyük oyunculara karşı oynama fırsatı elde etti. İspanya, Hırvatistan, ABD gibi ülkelere karşı boy gösteren genç oyuncu 8.3 sayı 8.4 ribaund ve 2.9 blok ortalamaları ile dikkat çekti. 2015 yazında U16 Afrika Şampiyonası finaline 16 sayı 16 ribaund ile damga vuran Ahmed Khalaf bu performansının karşılığını Kasım 2015’te İspanya’nın Manresa takımına transfer olarak aldı.

 

2016 yazına geldiğimizde ise Ahmed Khalaf bir kez daha FIBA U17 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda oynayarak bu turnuvada 2 kez boy gösteren ilk isim oldu. Türkiye ile aynı grupta yer alan Mısır turnuvayı son sırada tamamlasa da 1999 doğumlu oyuncu 17 sayı 14 ribaund ve 4.4 blok ortalamalarıyla oldukça dominant bir performans sergiledi. Bir yıl önce U16 Afrika Şampiyonası’nda zafer elde eden Mısır bu kez U18 Afrika Şampiyonası’nda gümüş madalya ile yetinirken Khalaf 13.6 sayı 9.5 ribaund 2.8 blok ortalamaları yakaladı.

Sırtı dönük oyunuyla dikkat çeken Ahmed Khalaf rakiplerine şu ana kadar büyük bir üstünlük sağladı. ‘Bebo’ lakabıyla bilinen oyuncu savunmadaki oyunuyla da dikkat çekiyor. Şu ana kadar mücadele ettiği turnuvalarda blok performansıyla rakiplerine korku saldı. Hücumda henüz temasa dayalı oyunu yeterli olmasa da ayak oyunlarını geliştirmesiyle, oldukça önemli bir bitirici konumunda olduğu görülüyor. Negatif olarak dikkat çeken özelliği ise kondisyon durumu ve atletizmi diyebiliriz. Koşu performansını geliştirmek zorunda.  İspanya’da gireceği rekabet onun için oldukça önemli olacak.

[InPostAds ad=”3″]

Diğer Haberler > Geleceğin Yıldızı