Connect with us

#2 | Geleceğin Yıldızları: Moussa Diabate

Alihan Tabak, Fransa basketbolunun yakın gelecekte önemli şeyler beklediği 2002 doğum Moussa Diabate’i mercek altına aldı.

***

Geleceğin Yıldızları serimize Fransa’nın heyecan veren 2002 jenerasyonundan bir başka isimle devam ediyoruz: Moussa Diabate! Fizik, atletizm, fundamental… Genç yaşına göre oldukça uzun ve avantajlı bir fiziğe sahip olan Diabate, özellikle uzun boyunu ve kollarını iki pota altında da oldukça efektif şekilde kullanıyor. Üstün fiziğinin yanı sıra oldukça savaşçı bir oyun karakterine de sahip olan genç oyuncu; özellikle hücum ribaundlarına agresif bir şekilde girerek ikinci şans sayılarını bulma konusunda daha şimdiden rüştünü ispatlamış durumda.

Aynı zamanda oldukça atlet bir oyuncu olan Diabate, yaptığı estetik smaçlarla da dikkat çekiyor. Hücumları sık sık smaçla bitirmeyi tercih eden Fransız oyuncu, bu pozisyonlarda sıçrama gücünü sonuna kadar gözler önüne seriyor.

Uzun oyuncuların topu karşıya taşımak konusunda kendilerini çok da rahat hissetmedikleri herkesin malumu ancak uzun boyuna rağmen oldukça hareketli bir oyuncu olan Moussa Diabate, topla dribbling konusunda da hiç zorluk yaşamıyor. Topu hızlıca rakip yarı sahaya geçirip agresif şekilde çembere atak etmeyi çok seven oyuncu, akan oyun içerisinde bu özelliğini de sık sık sergiliyor.

Tabi ki bu üstün fiziğin avantajı sadece hücumda görülmüyor! Savunmada da oldukça yıldırıcı bir oyuncu olan Diabate, özellikle yaptığı bloklarla rakip hücumcular üzerinde inanılmaz bir baskı kuruyor. Bunun dışında fiziksel olarak ezilmemesi, dahası uzun fiziğine karşın yüksek mobilitesi savunmada rakipleri için çileden çıkarıcı başka bir unsur. Top çalmayı da seven oyuncu, savunmada komple bir tehdit dersek hiç de yanılmış olmayız.

Tüm bunların yanı sıra dış şut kullanmaktan da kaçınmayan genç Fransız, topu taşıyan kısa oyuncu ile oynadığı pick&pop oyunu üzerinden kendisine hazırlanan hücumları bitirmek konusunda hiç tereddüt etmiyor. Şimdilik keskin bir şutu var demek zor ancak şut performansını küçümsemek de çok büyük hata olacaktır. Bu özelliğiyle de modern basketbola uygun olan “mobil ve dış şutu olan uzun” tanımına uymakta Moussa Diabate.

Şu an IMG Academy oyuncusu olan ve NCAA arenasına 2021’de çıkacak olan Moussa Diabate; şimdiden kolej takımlarını peşine takmış durumda. Arkansas, Auburn, Florida, Florida State, Illinois, Kentucky, Louisville, Memphis, Miami, Michigan, Oklahoma, Oklahoma State, Pittsburgh, Texas Tech., Virginia Tech. çoktan Fransız oyuncuya teklif götürmüş olan kolej takımları. Diabate’yi zor bir tercih sürecinin beklediği çok açık. Eğer fiziksel olarak biraz daha gelişebilir ve dış şutunu biraz daha keskinleştirebilirse gelecekte savunması oldukça zor bir oyuncu olacaktır. Bu süreçte bizim de bir gözümüz kendisinin üzerinde olacak elbette!

More in Geleceğin Yıldızı