Connect with us

Zorlu Dönemlerde Sportif Hedefler Nasıl Belirlenir?

ÖZEL İÇERİK | Covid-19 salgını gibi zorlu ve belirsiz dönemlerde alt yaş gruplarındaki sporcular için sportif hedefler belirlemek oldukça zor olacaktır.

Bu gibi dönemlerde çocuklar için belirlenen kısa, orta ya da uzun vadeli sportif hedeflerin yeniden gözden geçirilmesi ve güncellenmesi gerekebilir.

Bu içerik truesport.org’da yer alan “How to Set Athletic Goals in Uncertain Times” isimli makaleden uyarlanmıştır.

KÜÇÜK HEDEFLER BELİRLEYİN!

Bu gibi dönemler şampiyonluklar gibi büyük hedefler belirmek yerine, daha küçük hedeflere yönelmek için bir şanstır. Araştırmalar kolayca ulaşılabilen küçük hedeflere, odaklanmanın kolay ve çekici bir yolu olduğunu ve sporcunuzun kolayca hayal edebileceği hedeflere ulaşmasının daha kolay olduğunu göstermektedir. Bu dönemde normalde olduğundan daha özgürlüğe ve fırsata sahip olduğumuzu unutmayın. Bu nedenle küçük hedefler yararlı olacaktır. Örneğin; takımdaki oyunculara bir ay için belli bir koşu kilometre hedefi belirleyin!

SONUÇLARA DEĞİL SÜRECE ODAKLANIN!

Bir takım için en önemli sonuçlar kazanılan şampiyonluklar ya da elde edilen galibiyetlerdir. Fakat bu dönemde bu sonuçlara ulaşmak pek mümkün görünmüyor. İşte tam olarak sürece odaklanmanın zamanı! Normal bir dönemde elde etmek istediğiniz sonuçlar için kendinizi geliştirmeye devam etmeniz gerekir. Şu anda da bu aynı şekilde devam edebilir. Kendiniz geliştirmekten vazgeçmeyin! Süreci iyi değerlendirin ve sonuçların olmadığı bir ortamda hedefiniz gelişmek olsun!

UMUTSUZLUĞA KAPILMAYIN!

Bu gibi zorlu dönemlerde umutsuzluğa kapılmaktan daha kötü bir şey yoktur. Bu nedenle her zaman kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanın. Salgın ve yaşananlar sizin kontrolünüzde değildir. Ama zayıf noktalarınızı belirlemek, sosyal mesafeye özen göstererek antrenmanlar yapmak, kondisyonunuzu iyi bir halde tutmak sizin elinizdedir. Bu nedenle kontrolünüzde olan şeylere odaklanın ve bunlara yönelik olarak çalışmalar gerçekleştirin.

ESNEK OLUN!

Bundan 1 yıl önce belirlediğiniz hedefler ile şu andaki hedefleriniz aynı olmayabilir. Eğer hedefleriniz değişiklikler gösterdiyse yeni bir başlangıç yapmanın zamanı gelmiştir. Elinizdeki bilgilere göre hedefleriniz güncellemeli ve yeni hedefler belirlemelisiniz. Bu sadece salgın dönemine yönelik değil aynı zamanda normal bir dönemde sezonun ortasında belirlediğiniz hedeflerden uzaklaştığınızı görürseniz bunu yapabilirsiniz.

Daha Fazla Haber