Connect with us

Yenilgiden Ders Çıkarmanın 4 Yolu

ÖZEL İÇERİK | Altyapı Basket ekibi olarak bugün yenilgiden ders çıkarmada faydalanılacak ipuçları üzerinde duracağız.

Kazanmak veya kaybetmek sporun en temel olguları arasında yer alır. Kaybeden takımın veya bireysel sporcunun bu yenilginin üzerine giderek ve hayal kırıklığı sürecini hızla aşarak elde edebileceklerinin sayısı ise hayli fazladır.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir ve proskillsbasketball.com tarafından yayınlanan yazı temel alınarak uyarlanmıştır. Keyifle okumanız dileğiyle!

Kaybetmek rekabetin bir parçası. Herhangi bir sporu yeterince uzun süre yaptığınızda, eninde sonunda mağlup olmanın zorluklarını yaşayacaksınız. İster sıradan bir maç, isterse bütün sezon kazandığınızdan daha fazla maç kaybedin fark etmez. Başarısızlık bir noktada kaçınılmazdır. Elbette kimse bir maçı kaybetmek için oynamaz. Koçlar, oyuncular ve ebeveynler takımlarının mücadelelerine farklı bir açıdan bakmaya başlamalıdır. Bununla birlikte kaybetmek, nihai başarı için gerekli bir bileşendir.

İşte yenilgiden ders çıkarmada yararlanılabilecek 4 ipucu:

1- Genç Oyuncuların Sonuca Değil Sürece Odaklanmasına Yardımcı Olun

Takımlar çoğu zaman zorluklar yaşayabilir çünkü altta yatan bir sebep vardır. Belki oyuncular yeterince tecrübeli değildir. Belki koç hatalar yapmıştır. Belki yakın maçlarda son hamleyi yapamıyorlardır. Ekibiniz ciddi anlamda zorlanıyorsa, muhtemelen çok sayıda neden vardır. Geri adım atmak ve tüm durumu daha geniş bir mercekten görmek önemlidir. Bir ebeveyn olarak çocuğumun takımı için en iyi olanı yapıyor muyum? Ve bir koç olarak, hatalarımdan ders çıkarmaya kararlı mıyım? Kaybetmek genellikle nihai sorun değildir. Asıl mesele, ekip üyelerinin başarısızlığa nasıl tepki verdikleridir. Yetişkinlerin, kaybetmeyi öğrenme ve bunu bir gelişim şansı olarak görmek için genç oyunculara yardım etmesi gerekir. Hüsran, ona nasıl tepki verdiğinize bağlı olarak olumlu olabilir. Kendinizi kapatır mısınız yoksa uyum sağlar ve üstesinden mi gelirsiniz? Gelişme zihniyetini kurmak kolay değildir, ancak diğer seçenekler neler? Bırakmak mı? Mazeret uydurmak mı? Başkalarını suçlamak mı?

2 – Küçük gelişimleri olumlu bir şekilde pekiştirmeye odaklanın

Koçlar ve ebeveynler, tepkilerinin genç oyuncuları nasıl etkilediğini her zaman tam olarak anlamazlar. Çocukların, tepkilerini ebeveynlerinin veya koçlarının reaksiyonlarına dayandırdıklarını bilmek zorunludur. İyimser bir zihniyet, gençlerimiz için, özellikle kaybeden bir takım için, zevki sürdürmede çok önemlidir. Elbette kolay olmayacak, ancak olumsuzluklar takıma sirayet ederse tüm sezon kaybedilebilir, deneyimler mahvolabilir ve fırsatlar israf edilebilir. Olumlu şeyler arama konusunda bilinçli olun! Takımınız bugün dünden daha fazla serbest atış kullandı mı? Daha iyi perdeler yaptı mı? Daha az top kaybı ile baskıyı aştı mı? Olumlu sonucu, ona yol açan süreçle ilişkilendirin. Süreci övün ve sonucu tebrik edin. Takımınızın daha iyi yapması gereken şeyler olmaya devam edecek. Yine de zor zamanlarda pozitiflik çok önemlidir. Bazı nedenlerden dolayı, olumlu kalma fikri insanlarda olumsuz bir çağrışım yaptı. Olumlu bir bakış açısı sürdürme ve yenilgileri büyüme şansı olarak görme yeteneğinin büyük güç gerektirdiği aşikar. Olumsuz duygulara teslim olmak ve hayal kırıklığının sizden en iyi performansınızı almasına izin vermek kolaydır. Öfke “sertlik” olarak karşımıza çıkabilir, ancak gerçek sertlik, olumsuz düşünceler ve davranışlar üzerinde kontrol sağlamaktır.

3 – Açıkça ve sık sık iletişim kurun

İnsanlar güçlükle karşılaştığında geri çekilme ve bölünme eğilimindedir. Böyle zamanlarda, yetişkinlerin diyalog başlatması ve genç oyuncuların iletişimi kesmesine izin vermemesi önemlidir. İletişim eksikliği, takımlarda yenilgi konusunda güvensizlik yaratabilir ve bu da ölümcül olabilir. Aynı kurallar özellikle genç takımlarda ebeveynler ve antrenörler için de geçerlidir. Ebeveynlerin, koçların gemiyi rotaya sokmak için çalıştığını bilmeleri önemlidir. Koçlar ne görüyor ve durumu iyileştirmek için ne yapıyor? İletişim eksikliği, ebeveynlere koçların oyuncularla bağlantısının koptuğunu veya pes ettiğini işaret edebilir, ki bu da takım kimyası açısından oldukça kötü bir haberdir. Genç oyuncuların ebeveynlerinin de çocukları ve diğer ebeveynleriyle olumlu bir şekilde iletişim kurma sorumluluğu vardır. Zorluklar sürecinden en iyi şekilde yararlanmak için herkese ihtiyaç var! Ebeveynler, oyuncular ve antrenörler, çocuklarının hayal kırıklığının zorluklarıyla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmelerine yardımcı olmak ve genç sporcuların asla pes etmemesini sağlamak için bir araya gelmeli, açık ve saygılı bir şekilde iletişim kurmalıdır.

4. – Hikayeler anlatın

Çocuğunuzun kaybederek hayal kırıklığına uğrayan ilk oyuncu olduğunu mu düşünüyorsunuz? Takımınız zorlu bir sezon geçiren ilk takım mı? Kesinlikle hayır! Başkalarının hayal kırıklığını nasıl aştığını öğrenmek, çocukların zor zamanlarda ihtiyaç duyduğu motivasyon olabilir. Michael Jordan’ın lise takımından çıkarılmasının hikayesi zorlukların üstesinden gelmek isteyen insanlara ilham vermede öne çıksa da benim aklıma şu hikaye geldi. Virginia Üniversitesi erkek basketbol takımı, NCAA turnuvası tarihinde 1 numaralı seri başı olup ilk turda 16. sıradaki takıma elenen ilk ekip oldu. TARİHTEKİ İLK TAKIM! Baş antrenör Tony Bennett ve oyuncularının bir deliğe girip çıkmamaları ne kadar kolay bir çözüm olurdu. Ancak bir yıl sonra ulusal şampiyonluğu kazandılar. Önceki yılın sıkıntılarına inanılmaz bir tepki! Antrenör Bennett’in ulusal şampiyonluk maçını kazandıktan sonra söylediklerini çok seviyorum: “Eğer doğru kullanmayı öğrenirseniz, zorluklar, size başka yoldan gidemeyeceğiniz bir yere bilet alır.” Bu duygu, gerçekten altyapı sporlarını harika özetliyor. Gençlerin güçlükleri doğru şekilde “kullanmayı ÖĞRENMELERİNE” yardımcı olmak yetişkinlerin sorumluluğundadır. Bu yüzden, bir dahaki sefere çocuğunuzun koçu hakkında olumsuz konuşmak ya da parmağınızı takımdaki başka bir oyuncuya doğrultmak cazip gelirse, durun ve çocuğunuzun zorlukları doğru şekilde kullanmayı öğrenmesine yardım edip etmediğinizi düşünün. Çocuklarımıza en çok her durumda gelişme fırsatları olduğunu sürekli olarak vurguladığımızda yardımcı oluyoruz.

Kaynak: proskillsbasketball.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Haber