Sosyal Medya:

Eğitim

Tam Saha Baskıyı Geçmede Yararlanılabilecek 5 İpucu

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün tam saha baskıyı geçmenin prensipleri üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

Greg Bach’ın 2007’de yayınlanan “National Alliance for Youth Sports” adlı çalışmasında bu konuya ilişkin önemli ipuçları yer alıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

Topu orta sahadan geçirip hücum setine doğru ilerletmek, tam saha baskı yapan iyi bir savunma ekibine karşı gerçekten sıkıntı verici olabilir. Aşağıdaki ipuçlarına uyarak baş ağrılarınızın birçoğunu giderebilirsiniz.

Baskıya karşı yerleri doldurun. Her zaman topun arkasında bir oyuncu, sahanın ortasında biri, yarı sahanın aynı tarafında ve karşı tarafın sonunda biri olmalıdır.

Unutmayın ki sekiz saniye uzun bir zaman. Sekiz saniyelik bir sürede, çok şey olabilir. Uygulama sırasında tam saha baskıyı kırmaya çalışmadan önce, çocuklarınızı ayağa kaldırıp 10’a kadar saydırın. Tabii, kulağa basit geliyor, ancak topu yarı sahaya sokmak için çok zamanları olduğunu pekiştirmekte yardımcı oluyor.

Sakinliği koruyun. Baskı arttığında, sakin kafalar etkili olmalıdır. Baskılar oyuncuları anın sıcağında kötü kararlar almaya zorlar.

Nereye gittiğinize bir göz atın. Toplu oyuncularınıza gözlerini ileri sahaya ve takım arkadaşlarına dikmelerini hatırlatın. Bir oyuncu takım arkadaşlarına sırtını döndüğünde, savunma avantaj kazanır, çünkü pas için açık olan kimseyi göremez.

Kenarlardan uzak durun. Tam saha baskı yapan rakipler, toplu oyuncuyu başka bir savunma oyuncusu gibi görev yapan çizgilere çekmeye çalışırlar. Oyuncularınız, sahanın ortasında kalabilmek için ellerinden geleni yapmalıdır. Kenarlar mevcut olan tek seçenekse, oyuncularınıza hareketlerini sürdürmelerini hatırlatın.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Eğitim