Connect with us

Takıma Yeni Dahil Olan Bir Sporcuya Nasıl Yaklaşılmalı?

ÖZEL İÇERİK |  Genç bir sporcu için en önemli an yeni takımına dahil olduğu ilk antrenman olarak göze çarpmaktadır.

Çocukla birçok nedenden dolayı takım değiştirmek zorunda kalabilir ya da ilk defa spora başladıklarını yeni bir ortama dahil olabilirler. İşte bu takıma dahil olma süreci her anlamda iyi yönetilmelidir. Peki sporcunun takıma dahil olma sürecinde nelere dikkat edilmeli? Psikolog Dr. Tasha Belix’in bu konudaki görüşleri oldukça değerli.

Bu içerik truesport.org’da yer alan “How to Welcome New Teammates” isimli makaleden uyarlanmıştır.

HAZIRLIK YAPIN!

İster sezon başlangıcı ister ilk antrenman olsun sporcunuzu tanımak için birkaç basit soru sorun. Bu sorular çocuğun takıma en iyi şekilde adapte olması için size yardımcı olacaktır. Dr. Tasha Belix, her sporcuyu tanıtmanın doğru bir yolu olmadığını ve bu ilk buluşmayı ne kadar özel hale getirirseniz, sporcunun daha sonra kendini o kadar iyi hissedeceğini öne sürmektedir.

BİR TAKIM PLANI YAPIN!

Mümkünse antrenmandan önce takımdaki diğer çocuklara yeni bir kişinin aralarına katılacağını bildirin. Tüm takımı yeni arkadaşlarını hoş bir şekilde karşılamaya ve onunla arkadaşlık kurmaya teşvik edin. Bu durum takımınızın yeni oyuncuyu kendi başına tanımasına ve her konuşmayı başlatmak için yeni oyuncunun üzerindeki stresi azaltmasına yardımcı olacaktır.

GÖZLERİNİZ YENİ ÇOCUĞUN ÜZERİNDE OLSUN!

Yeni katılan bir oyuncunun takıma dahil olması sürecini yakından takip etmeniz gerekmektedir. Çocuklar arasında istenmeyen davranışlar meydana gelebileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Yeni katılan bir sporcunun takım arkadaşları tarafından dışlandığını ya da kötü muamele gördüğünü fark ederseniz uygun bir şekilde müdahale etmeniz gerekebilir.

KONTROL EDİN!

Antrenmandan sonra yeni sporcunuz ile bire bir vakit geçirmeye çalışın. Antrenmanın nasıl gittiği, kendilerini rahat hissedip hissetmedikleri, bir şeye ihtiyaçları olup olmadığı veya herhangi bir soruları veya endişeleri olup olmadığı hakkında hızlıca sohbet edin. Ayrıca takıma yeni katılan bir sporcu yeni arkadaşları ile sohbet ediyorsa bu konuşmayı biraz ertelemeyi tercih edebilirsiniz.

Daha Fazla Haber