Connect with us

Takım Sporlarının Çocuklar İçin 7 Katkısı

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün takım sporlarının çocuklarda yarattığı etkiler üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

Active Kids sitesi tarafından Meredith Carey imzalı yayınlanan yazıda bu konuya ilişkin 7 maddeye yer verilmiş.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Haberin asıl kaynağını en sonda bulabilirsiniz. Keyifle okumanız dileğiyle!

Takım sporları – voleybol ve basketboldan lakros ve sutopuna – sadece çocukları fit tutmaktan fazlasını yapar. Sağlıklı alışkanlıkları aşılayarak ve çocukları meşgul ve aktif tutarak, takım antrenmanları ve maçları oyunculara sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda zihinsel ve duygusal olarak da yardımcı olabilir.

Fitness

Çocukluk çağındaki obezite, Amerika’nın gençlerini rahatsız ederken, takım sporları çocuklara sürekli egzersiz yapmaları için harika bir çözümdür. Düzenli egzersiz kalori yakar, bağışıklığı artırır, kasları ve kemikleri güçlendirir ve yaşam için sağlıklı alışkanlıklar oluşturmaya yardımcı olur.

Takım İçinde “Ben” Yok

Takım davranışına sahip olmak, sadece sportmenliği değil birliği de güçlendirir. Ortak bir amaç için birlikte çalışmayı öğrenmek, takım arkadaşları kendileri gibi olmasa bile, çocuklara arkadaşlık ve empati kurmayı öğretir. Takım sporları şehrin her yerinden takım arkadaşları sağlar, farklı kültür ve karakterlerden insanlarla nasıl geçinilmesi gerektiğini öğretir.

SAYGI

Takım oyuncuları için koçları ve onların akranlarını dinlemenin yanı sıra onlara saygı duymayı öğrenmek çok zaman almaz. Herkes için bir takımın parçası olmak şu anlama geliyor: Yıldız oyuncudan çok fazla tecrübesi olmayan oyuncuya kadar herkes, saha içinde ve dışında saygıyı hakediyor.

Takım Yönetimi

Antrenman, ev ödevleri ve aile ile geçirilen zaman arasında denge kurmayı öğrenmek, özellikle çocuklar büyüdükçe, zorunlu hale gelir. Spor yapan öğrenciler hayatlarının farklı alanları arasında sağlıklı bir denge kurmayı öğrenme fırsatına sahipler. Zamanında maça gelmek, ders çalışmak ve dinlenmek için yeterli zamanı yaratmak.

Saha İçinde ve Dışında Başarı

Özellikler zor öğrenen öğrenciler için, takım sporları zorlu okul günleri için parlak ışık olabilir. Takım arkadaşları ve koçlar oyuncular için hayati bir destek sistemine sahipler ve saha dışındaki başarısızlıkta benlik saygısı yaratmak için yardımcı olabilir. Ayrıca zor öğrenen çocuklar için sınıfta olduğu gibi saha içinde de daha sıkı çalışmaları konusunda onları özendirebilir.

Stresten Kurtulma

Spor, gevşemek ve herhangi bir gerginlikten kurtulmak için harika bir yoldur. Takımda arkadaşlar edinmek ve koçlar ya da yaşlı oyuncuların rehberliği, çocuklara gün boyunca gelişen endişeden kurtulma seçeneği tanır.

Kazanmak Her Şey Değil

Hayat her zaman adil değil, ve hakem kararları da her zaman göründüğü gibi adil değil. Sporcular hayal kırıklığı ile nasıl başa çıkılacağını, büyüdükçe güçlenmeyi öğrenmeli. Takımları her maçı kazanmayacak, ama yenilgi asla pes etmemenin ve azmin gerçek önemini öğretebilir.

Kaynak: activekids.com

Daha Fazla Haber