Sosyal Medya:

Eğitim

Takım İçi İletişim Dinamiklerinin Önemi Nelerdir?

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün takımınızın saha içerisinde iletişimi üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

Alan Stein tarafından 2011’de yayınlanan “How to Get Your Team Talking on the Court” adlı yazıda, bu konuyla alakalı önemli bilgiler yer alıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

Birçok takımın iyileştirmesi gereken alanlardan biri saha içi iletişim. Birçok oyuncu, zeminin her iki ucunda olduğu gibi tutarlı bir şekilde konuşmaz.

İletişim bir ayırıcıdır. İyi takımlar sadece konuşur, harika takımlar iletişim kurar.

Etkili iletişim bir beceridir. Herhangi bir beceri gibi, uygun uygulama ve tekrarlama ile öğrenilebilir ve geliştirilebilir. Önemli olan, başarılı iletişimi bir alışkanlık haline getirmektir.

İletişimi değerlendirmek ve geliştirmek için aşağıdaki derecelendirme sistemini geliştirdim:

  • 0 – Sessiz (herhangi bir zamanda kabul edilemez)
  • 1 – Gürültü (ellerini çırpan oyuncular)
  • 2 – İletişim (‘beşlik çakan’ ve yumruk tokuşturan oyuncular)
  • 3 – Genel Konuşma (‘iyi iş!’ Ve ‘topu al!’ gibi cümleleri haykıran oyuncular)
  • 4 – Özel Konuşma (‘güzel kat James!’ gibi isimler ve örnekler kullanan oyuncular)
  • 5 – Yönlendirme (‘sahada antrenör olan oyuncular’ – sürekli her şeyi söyleyenler)

Antrenörler olarak, her oyuncuyu 4. veya 5. seviyeye getirmek için çaba göstermeliyiz. Sahanın her iki ucunda da konuşan oyunculara ihtiyacımız var. Sesli varlığı olan oyunculara ihtiyacımız var. Harika bir oyun çıkardıklarında takım arkadaşlarını teşvik eden, yanlış yaptıklarında da doğru (yardımcı) takım arkadaşlarını teşvik eden oyunculara ihtiyacımız var.

Sahaya beş oyuncu koyduğumuzda, ortak iletişim derecelendirmelerinin 20’den daha iyi olması gerekir. Olmazsa, bir takım olarak oynama yeteneklerini en üst düzeye çıkaramazlar.

Birkaç antrenman boyunca takımınızdaki her oyuncuyu subjektif olarak değerlendirin ve yukarıdaki kriterleri kullanarak 0-5 arasında puan verin. 4 ve 5’leri sürekli övmeye çaba gösterin.

Bir oyuncu antrenman sırasında iyi bir çaba göstermeseydi, bir şey söylerdiniz, değil mi? Bir oyuncu bir ayak oyunları sırasında sürekli adımlama hatası yapsa, ona doğruyu gösterirdiniz, değil mi?

Peki neden etkili iletişim kurmayan bir oyuncuya bir şey söylemiyorsunuz?

Efsanevi koç Bob Hurley sık sık çalışmanın ortasında bir dakika gözlerini kapatırdı… böylece neler olduğunu duyabiliyordu. Ayakkabıların gıcırdadığını ve oyuncuların konuştuğunu duymak istiyor! Bu harika bir uygulamanın bir işareti. Bunu denemelisiniz; “gördüğünüz” şeye hayran kalacaksınız.

Efsanevi koç Phil Jackson takımına iletişim kurmanın ne kadar önemli olduğunu kanıtlamak istedi. Bir keresinde bütün bir antrenman boyunca oyuncularının konuşmasına izin vermedi. Herhangi biri bir şey söyleseydi koşmak zorunda kalacaklardı. Sessizce antrenman yapmalarını istedi – böylece neyi kaçırdıklarını görebildiler! Söylemeye gerek yok, onlar olayı anladı.

Antrenörler olarak, vurguladığımız şeyi elde ederiz.

Takımınızın bu sezon mümkün olduğunca başarılı olmasını istiyorsanız, etkili iletişimi vurgulamanız gerekir.

 

 

Facebook Haber Grubumuza Katılın!

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Son Haberler

Diğer Haberler > Eğitim