Sosyal Medya:

Eğitim

Sporda Liderlik Özelliklerinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

manu ginobili sporda liderlik

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün sporda liderlik için gerekli özellikler üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

Breakthrough Basketball sitesi tarafından Don Kelbick imzalı yayınlanan yazıda liderlik ile ilgili 4 tavsiye yer alıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Haberin asıl kaynağını en sonda bulabilirsiniz. Keyifle okumanız dileğiyle!

Lider olmak, yapılması kolay bir şey değildir. Liderlerin doğduğuna, üretilmediğine inanıyorum, ama hepimizin liderlik potansiyeli var. Başkaları gibi önderlik etmeye çalıştığımızda başımız belaya girebilir. Bu liderlik potansiyelini amacına uydurmanın dört yolu var:

  • Kendiniz olun
  • Liderliği bir yaşam biçimi olarak görün
  • İyi bir iletişimci olun
  • Başkalarının sizi takip etmesine izin verin

1 – Sporda Liderlik için Kendiniz olun

Sen kimsen osun ve diğer her şey bir yalan. İnsanlar yalanı doğrudan görebilirler. Kim olduğunuz konusunda mutlu olun ve sizi takip etmesi gerekenlerin inancını kazanmak için gerekli olan şeye inanın. Başkasının sesinde veya eylemlerinde konuşursanız, kesinlikle onları zorlayacaksınız.

2 – Sporda Liderlik Bir Yaşam Biçimidir

İkiyüzlülük ve liderlik karışmamalı. “Söylediğimi yap, yaptığımı yapma” günleri geçti. Günümüzün teknolojik olarak gelişmiş ve “YouTube” dünyasında, insanlar ne yaptığınızı biliyorlar. Mükemmel bir insan olmanıza gerek yok, sadece sorumlu bir kişi olmanız yeterli. Yaptığınız ve söylediğiniz şey için ayağa kalkın. Eylemleriniz için sorumluluk alın ve onları olumlu yapmaya çalışın. İnançlarınızı yaşayın.

3 – Bir İletişimci Olun

Etkileşim yollarını bulun. Bir “sessiz lider”in ya da “kelimelerle değil, eylemlerle liderlik yapan”ın imajı safsatadır. Bir lider, tanım gereği, öndedir. Başkalarının görememesi durumunda liderlik yapamazsınız. Bir lider olmak için bağıran ya da çığlık atan biri olmak zorunda değilsiniz, ama çekingen bir menekşe de olamazsınız. Liderliğin iyi ve kötü yanları olarak iniş ve çıkışları karşılamaya müsait olmalısınız. İşler her zaman sizin veya başkaları için iyi gitmez. Başkalarına iyi zamanlarda ve kötü durumda onlarla olduğunuzu bildirin. Diğerlerine davranışınızda tutarlı olun. Onları umursadığınızı bildirin.

4 – Başkalarının Sizi Takip Etmesine İzin Verin

Hayattaki her şey irade ile ilgili. İnsanlar kendileri için en iyi olana göre seçimler yaparlar. Siz istiyorsunuz diye kimse bir şey satın almaz. İnandığınız şeyleri yapın ve söyleyin. Aynı şekilde inananlar sizi takip edecekler. İnanmayanlar, yapmayacaklar. Bununla ilgili yapabileceğiniz bir şey yok. Sadece inandığınız şeyi yapmaya devam edin. Her şeyden çok, lideri en iyi yapan şeyin iyi takipçiler olduğunu anlamanız önemlidir.

Kaynak: breakthroughbasketball.com

Diğer Haberler > Eğitim