Connect with us

Sporcunuzun Karşılaştırma Sorunuyla Baş Etmesine Yardımcı Olmanın Yolları

ÖZEL İÇERİK | Genç sporcular ya da çocuklar için temel sorunlardan bir tanesi zaman zaman diğer çocuklarla karşılaştırılmalarıdır.

Özellikle ebeveynlerin çocuklarını diğer çocuklarla karşılaştırmaları ya da kıyaslamaları çocuklar üzerinde olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Peki antrenörler çocukların bu karşılaştırma sorunuyla başa çıkmasına nasıl yardımcı olabilir?

Bu içerik truesport.org’da yer alan “How to Help Your Athletes Fight the Culture of Comparison” isimli makaleden uyarlanmıştır.

SPOR ÜZERİNDEKİ FARKLI BASKILARIN FARKINDA OLUN!

Bir müsabaka sırasında gelen tepkiler sporcular üzerindeki en temel baskılardan biri olabilir. Fakat ebeveyn baskısından sosyal medyadaki baskıya kadar birçok farklı baskı türü bulunmaktadır. Sürece hayatlarındaki tek etkinin siz olmadığınızı, ancak en olumlu etki siz olabileceğinizi anlayarak başlayın.

DOĞRU TONU AYARLAYIN!

Kazanmak önemlidir, ancak sporcularınızın kişisel başarı ve gelişimin, takım çalışmasının ve sportmenliğin de aynı derecede önemli olduğunu bildiğinden emin olun. Sporcularınıza rekabetçi ortamlarda kazanmanın tek başına başarı için yeterli olmadığını aktarın.

EGONUZ İÇİN DEĞİL USTALIK İÇİN KOÇLUK YAPIN!

Ustalık odaklı bir koçsanız, tüm ekip üyelerine eşit derecede yatırım yaparsınız. Yelpazenin diğer tarafında, yalnızca kazanmaya odaklanan ego güdümlü motivasyon tarzı vardır. Ego odaklı koçlar için önemli olan tek kişi yetenekli sporculardır. Bu, tehlikeli bir karşılaştırma kültürü yaratır ve kötü maçlar oynayan sporcuların özgüvenleri için yıkıcı olabilir.

SÖYLEME GÖSTER!

Genç sporcular başarıya hemen ulaşmak ister. Fakat başarı kolay elde edilmez. Bir antrenör olarak, mevcut sporcularınız için olumlu ilham kaynağı olabilecek profesyonel sporcularla iletişime geçebilirsiniz. Bir profesyonelle yüz yüze görüşmek, anında başarı fikrini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

TAKIMI POZİTİF TUTUN!

Bir koç olarak her şeyi kontrol edemeyebilirsiniz, ancak takımınızın birbirleriyle nasıl etkileşim kuracağını düzenli olarak kontrol edebilirsiniz. Ekip içinde olumlu bir topluluk oluşturursanız, takım arkadaşları, rakip takımlar ve hatta sosyal medyadaki karşılaştırmanın etkisini azaltabilirsiniz

Daha Fazla Haber