Connect with us

Sporcularınızın Karar Alma Yeteneklerini Nasıl Geliştirebilirsiniz?

ÖZEL İÇERİK |  Karar alma yeteneği genç sporcular için uzun süreli başarı yakalaması için oldukça önemli bir beceridir.

Bu ister bir maçta atacağı şut ile ilgili olsun, ister bir maça hazırlık ister ise iyileşme süreci ile ilgili olsun. Karar alma yeteneği oldukça önemlidir ve temelinde bazı unsurlar yatmaktadır.

Bu içerik truesport.org’da yer alan “How to Strengthen Your Athlete’s Decision-Making Skills” isimli makaleden uyarlanmıştır.

VERDİĞİNİZ KARARLARI AÇIKLAYIN!

Kendi kişisel karar alma hikayelerinizi paylaşmak, ekibinizle güven oluşturmanıza ve daha iyi ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir. Deneyimlerinizden yararlanabilmek ve yaptığınız seçimlerin arkasındaki mantığı anlatmak, sporcularınızın karar verme yetenekleri için ilham verici olabilir.

SPORDAN ÖRNEK OLAYLAR VERİN!

Sporda “karar verme” anıyla ilgili olarak çok fazla örnek vardır. Bir son saniye şutuna karar verme, doğru anda doğru yere koşu yapma gibi birçok an sporda önemli kararlar içerir. Karar verme ile ilgili bir spor hikayesi üzerinde tartışma yapmak iyi bir başlangıç olabilir. Geçmişte kötü seçimler yapmış olan sporcuların örnek olay incelemelerini kullanmak, ekibinize karar alma mantığını ve gerçek sonuçları olan gerçek bir kararın sonucunu analiz etme fırsatı sağlar.

ETKİLEŞİMLİ ROL YAPMA ETKİNLİKLERİ

Ekibinizi simüle edilmiş karar verme senaryolarına katılmaya davet etmek, iyi kararların unsurlarını gerçek zamanlı olarak eleştirel bir şekilde düşünmelerine ve uygulamalarına olanak tanır. Böylelikle sporcularınızın, belli durumlar karşısında değerlendirme yapmalarına ve daha bilinçli kararlar vermeyi öğrenmelerine yardımcı olabilirsiniz.

GRUP PROJELERİ

Sporcularınızı gruplara ayırmak ve onlara sporla ilgili çalışmaları için bir meydan okuma vermek, onlara uygulamalı karar verme deneyimi sunmanın başka bir yoludur. Aynı zamanda onları takım arkadaşlarının değerlerini ve mantığını göz önünde bulundurmaya teşvik eder. Gruplarınızı sonuçlarını paylaşmaya ve nihai kararlarına nasıl ulaştıklarını açıklamaya teşvik edin.

GÖRSELLEŞTİRME

Birçok antrenör, sporcuların becerileri veya yaklaşan oyunları görselleştirmesi uygulamasına aşinadır, ancak bu tekniği sporcunuzun karar verme sürecine de uygulayabilirsiniz. Örneğin; sporcunuzla bir hedef belirleme alıştırması yapın ve bu hedefe ulaşmak için vereceği kararları gözden geçirin. Hedeflerine ulaştıktan sonra geleceklerini görselleştirmeleri ve oraya varmak için atmaları gereken adımları değerlendirmeleri için onları teşvik edin. “Hedeflerine ulaşmak için aldıkları kararlarla gurur duyarlar mı?” bunu düşünmelerini sağlayın.

Daha Fazla Haber