Sosyal Medya:

Eğitim

Sezon Arasında Kaçınılması Gereken 8 Yaygın Hata

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün iki sezon arasında oyuncuların sıkça yaptığı hatalar üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

Alan Stein tarafından USA Basketball sitesinde yayınlanan “8 Common Offseason Mistakes to Avoid” adlı çalışmada konuya ilişkin önemli bilgiler yer alıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

Basketbol oyuncularının yüzde 99’unun, sezon arasının ilk bölümünde (ilk 4-6 hafta) asıl odak noktalarının daha güçlü olması gerekir. Çok güçlü olmak diye bir şey yoktur. Oyuncular neden gücün bu kadar önemli olduğunu sorduğunda, “Ne olmak istiyorsun, böcek mi yoksa kalkan mı?” derim.

Çabukluk, çeviklik ve mükemmel basketbol formunda olmak kesinlikle önemlidir, ancak sezonun ilk bölümünde oyuncuların bacaklarındaki/kalçalarındaki, göbek kısmındaki ve üst gövdelerindeki toplam gücü arttırmaya odaklanmasını, kuvvet dengesizliklerini ele almasını ve uygun hareketler geliştirmesini öneriyorum.

Kullanabileceğiniz çok sayıda haftalık eğitim programları vardır. Haftanın kaç günü alıştırma yapacağınıza ve her bir oturumda ne kadar süreyle antrenman yapmanız gerektiğine karar vermeniz gerekir. Bireysel oyuncu gelişiminizin tüm bileşenlerini dengelediğinizden emin olun. Ve öz değerlendirmenizde belirlediğiniz zayıflıklar üzerinde çalışmaya öncelik verin.

İşte sezon dışı antrenmanlarında oyuncuların yaptığı sekiz yaygın hataya genel bir bakış:

En son modaya yakalanan oyuncular. Daha güçlü olmak için kullanabileceğiniz çok sayıda değerli araç olmasına rağmen, daha iyi hale gelmek için saçma bir ayakkabıya, bir zımbırtıya veya gereksiz bir alete ihtiyacınız yok. Her hareket düzleminde ve hareket açısında tüm vücudunuzun kaslarını yoğun ve aşamalı olarak çalıştırmanız gerekir. Bu, “klasikleşmiş” egzersizlerin yanı sıra bazı “yeni dalga” kavramlarının bir kombinasyonu ile yapılabilir.

Uygun ayak çalışmasına ve tekniğe çok az dikkat eden oyuncular. Ayak hareketleriniz çeviklik eğitiminizde olduğu kadar şut atmak için de önemlidir. Uygun iniş ve cut yapma yaralanmaların önlenmesi ve sahadaki maksimum atletik etkinlik için önemlidir. Antrenman yaparken kötü alışkanlıkları güçlendirmeyin.

Ünlü bir oyuncu, antrenör veya takımdan geldiği için güç veya kondisyon programı izleyen oyuncular. Onların programlarını takip etmek başarınızı garanti etmez. Sırf geçen yılın NCAA şampiyonluk ekibinin programını takip ediyorsunuz diye otomatik olarak sonuç alacağınız anlamına gelmiyor. Olay yaptığın şey değil; nasıl yaptığın! Çaba, tutarlılık ve ilerleme, herhangi bir eğitim programında başarının anahtarıdır.

İhtiyaçlarına özgü olmayan bir programı takip eden oyuncular. Basketbol oyuncuları için güç ve kondisyon son değil, sonuç için bir araçtır. Siz bir vücut geliştirmeci, futbolcu, maraton koşucusu veya Olimpiyat haltercisi değilsiniz; öyleyse böyle antrenman yapmayın! Elbette bu sporların her biri için değerli egzersizler ve konseptler var, ancak bir basketbol oyuncusu olarak size özel bir program izlemelisiniz. Kaldırdığınız ağırlıklar uygun mu? Doğru hareket kalıplarını mı çalışıyorsunuz? Uygun antrenman / dinlenme oranlarında mı çalışıyorsunuz?

Çok fazla antrenman yapan oyuncular. Bu, kas antrenmanlarıyla birlikte çok yaygın bir hatadır. Basketbol zaten doğası gereği kasları çalıştıran bir spor. Bunu fazladan yapmaya gerek yok. Hafta sonuna kadar beş maçta oynadıysanız, pazartesi günü kutu atlamanıza gerek yok. Egzersizler arasında yeterince dinlenmemek başka bir sorundur. İlerleme kaydetmek için haftanın her günü ağırlık kaldırmanıza gerek yok.

Beslenme alışkanlıkları kötü olan oyuncular. Bu, birçok oyuncu için çok yaygın bir temadır; Liseden NBA’ye. Bunu basitleştireceğim. Bir kuş gibi yiyin, bir kuş gibi görünün. Berbat şeyler yiyin, berbat oynayın.

Sadece ağırlık kaldıran ve yetenekleri üzerinde yeterince çalışmayan oyuncular. Ne kadar formda veya güçlü olursanız olun, şut atamaz, pas veremez veya topla oynayamazsanız, asla iyi bir oyuncu olamazsınız! Top kontrolü ve şut sadece tekrar ile gelişir. Oyun hızında binlerce ve binlerce kez tekrar!

Çok uzun süre antrenman yapan oyuncular. Kısa, yoğun egzersizler işi halledecektir. Ve “kendinizi yorgun hissediyorsanız” veya sadece “antrenman yapmak istemiyorsanız” kendinize kötü bir antrenman için izin vermeyin. Kendinizi yalnızca çok iyi hissettiğiniz günlerde çok çalışırsanız, hiçbir şey yapamazsınız! Her antrenmanda kendinizi mükemmellik için adayın. Sezon arası boyunca kaydettiğin ilerleme şaşırtıcı olacak.

 

 

 

 

Altyapibasket.com Üyeleri

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Eğitim