Sosyal Medya:

Eğitim

Serbest Atış Taktikleri Nelerdir?

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün serbest atış prensipleri ve taktikleri üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

Greg Bach’ın 2007’de yayınlanan “National Alliance for Youth Sports” adlı çalışmasında bu konuya ilişkin önemli bilgiler yer alıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

Hakem takımınızı serbest atışlarla ödüllendirdiğinde, puanlama fırsatından yararlanmak istersiniz çünkü savunmacılar şutları engellemez veya potanın açısını kapatmaz. Burada, çocuklarınızın serbest atış yeterliliklerini artırmalarına yardımcı olacak birkaç ipucu bulacaksınız:

Ayakları hizalamak. Oyuncunun atış elinin tarafındaki ayak, potanın ortasına hizalanmalıdır. Diğer ayağı baskın ayağın birkaç santim arkasında olmalı ve ayaklarının arasında yaklaşık 30cm bırakmalıdır (bkz. Şekil 9-10).

Yerde kalmak. Atıcı serbest atış atarken ağırlığını parmak uçlarına yönlendirse de ayakları hiçbir zaman yerden tamamen kalkmamalıdır. Topu atıp takip ettikten sonra, başladığı aynı pozisyonuna geri döner.

Odaklanmak. Oyuncularınıza potanın önüne konsantre olmalarını ve topu üzerine bırakmalarını öğretin.

Bir rutin geliştirmek ve ona bağlı kalmak. Atış öncesi bir rutin oluşturmak ve buna bağlı kalmak serbest atış başarısı için önemlidir. Bir rutin oyuncuların rahat bir ritme girmesine ve tutarlı bir atış oluşturmasına yardımcı olur. Örneğin, atış yapmadan önce topu üç kez sektirebilir veya derin bir nefes alabilir ve topun ağdan geçtiğini hayal edebilirler. Hangi rutinle karşınıza çıkarlarsa çıksınlar, sadece maç gününde değil, antrenman sırasında da bunu kullandıklarından emin olun.

Bir oyuncu serbest atış kaçırırsa, bir süre nefes alıp pozisyonunu sıfırlamak için serbest atış çizgisinden uzaklaşmasını sağlayın. Daha sonra tekrar rutininden geçer.

Altyapibasket.com Üyeleri

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Eğitim