Connect with us

Seçme Antrenmanlarında Faydalı Olabilecek 10 İpucu

ÖZEL İÇERİK | Altyapı Basket ekibi olarak bugün seçmelerde genç oyuncuların yararlanabileceği ipuçları üzerinde duracağız.

Okul veya kulüp takımı seçmeleri yanlış stratejiler ve zihin yapısı ile birçok oyuncu için zorlu bir deneyime dönüşebilir. İşte seçmelerde faydalı olabilecek 10 ipucu…

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir ve proskillsbasketball.com tarafından yayınlanan yazı temel alınarak uyarlanmıştır. Keyifle okumanız dileğiyle!

Bu yıl okul takımı için mi çalışıyorsunuz?

Daha önce takımdan kesildiniz mi yoksa denemek konusunda oldukça gergin misiniz?

Takıma nasıl girerim?

Bu, her yıl binlerce çocuğun sorduğu bir sorudur…

Basketbol seçmeleri çok zorlayıcı ve heyecan verici olabilir. Amacınız, takımda bir rol hak ettiğinizi kanıtlamak için basketbol becerilerinizi sergilemek. Neye sahip olduğunuzu göstermek için çok az zamanınız olduğundan, çoğu oyuncu tipik olarak tüm çabalarını sayıya harcıyor.

Ancak, koçların takımlarının başarısına kimin yardım edebileceğine karar verirken baktığı tek belirleyici faktör bu değildir.

Koçlar basketbolcu olarak sizi birçok yönden değerlendiriyor. Basketbol oyuncularının sadece sayı atmadığını unutmayın. Oyuncuların ayrıca ribaund alabilmeleri, diğer oyuncuların sayı atmasına yardımcı olabilmeleri ve olağanüstü savunma yapabilmeleri gerekir. Aynı zamanda iyi bir sportmenlik ve olumlu bir tutum sergileyen bir takım oyuncusu olmanız gerekir.

Bir basketbol seçmesi sırasında ağırlıklı olarak tek başınıza sayı atmaya odaklanırsanız, takıma girme fırsatlarını kaçırabilirsiniz.

PSB’de birçok oyuncuyu değerlendiriyoruz ve tonlarca yerel koçla çalışıyoruz ve bir oyuncuda ne aradıklarını iyi anlıyoruz. Takıma girmek için göz önünde bulundurmanız gereken en iyi 10 ipucu.

1 – Antrenman ve Hazırlık

Antrenmanın her şeyi mükemmelleştirdiğini söylüyorlar. Basketbol takımına girmek istiyorsanız hedefiniz bu olmalı. Evde veya spor salonunda haftada birkaç kez antrenman yapın. Antrenmanda titizlik, daha odaklanmış ve uyanık olmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda top tutma, şut atma veya rakibinizi etkili bir şekilde savunma becerilerinizi geliştirebilir.

Sıkı pratik yaptığınızda, kendinizi seçmelerin getirdiği baskıyla yüzleşmeye hazırlayabilirsiniz.

Zamanı geldiğinde, ne kadar sinir bozucu olursa olsun, gayretle antrenman yaptığınızı ve meydan okumaya hazır olduğunuzu bilirsiniz.

2 – Akıllı Olun ve Sistemi Anlayın

Her birey benzersizdir. Bu bir basketbol koçu için de geçerlidir. Dolayısıyla her koçun sahada ve saha dışında kendi sistemi vardır. Ekibinin bir parçası olmaya çalışırken, onların sistemini anlamak, grubun arasında öne çıkmanıza yardımcı olabilir.

Koç muhafazakar oyuna değer veriyor mu?

Yoksa daha modern mi oynamak istiyor?

Koçun neye değer verdiğini daha iyi anlamak için koçluk yaptığı önceki maçları izleyin. Önceki maçlar, koçun takımı nasıl yönettiği konusunda size fikir verebilir. Ayrıca, koçun hücum ve savunma tarafında takımının uygulamak için sevdiği stratejileri de gösterecektir.

Bazı durumlarda, denemelerden önce koçla iletişim kurmak en iyisidir. Utangaç olmayın! Koçtan takımda neye ihtiyacı olduğunu doğrudan sorun. Bunu öğrendikten sonra, antrenman yaparken bunlardan bazılarına odaklanın.

İstediğiniz yanıtı alırsanız veya alamazsanız, sormak yine de etkileyici olabilir ve takımın kazanmasına yardımcı olmak için ne gerekiyorsa yapmaya istekli olduğunuzu gösterebilir.

Evet, basketbol aynı zamanda basketbol IQ’sunu da içerir. Bahsedilenlerden bazıları, yalnızca yetenekten daha fazlası olduğunuzu, ayrıca düşünebildiğinizi de göstermeye yardımcı olabilir.

3 – Küçük Şeyleri Yapın

Küçük şeyler yapmak ne anlama geliyor?

Basketbol denilince akla gelen ilk şey çok fazla sayı atmaktır. Bugünlerde herkes Steph Curry olmak istiyor.

Küçük şeylerin sayılmadığını ve fark edilmenizi sağlamayacağını asla düşünmeyin. Fırsat ortaya çıktığında, bir hücum faul alın, ortada bir top için yere atlayın, ayaklarınızı hareket ettirerek topu savunun, her iki tarafta da mücadele edin ve takımın iletişim lideri olun.

Seçmeler sırasında bir basket atamayabilirsiniz, ancak küçük şeyleri yapabilirseniz, koç fark edecektir.

4 – Neyi İyi Yaptığınızı Gösterin

Takıma girmek için denediğinizde amacınız koçu etkilemek ve bir yer kazanmaktır. Koçu etkilemek sadece şutları sokmayı içermez, aynı zamanda koça takım için neler yapabileceğinizi göstermek anlamına gelir.

Basketbolda her oyuncunun bir şutör olarak anılmayacağını unutmayın. Mükemmel bir ribaund oyuncusuysanız, her ribaundu alabileceğinizi gösterin. Eğer iyi bir bitiriciyseniz, potaya hücum etmekte ve pota altında bitirmekte ne kadar harika olduğunuzu gösterin.

Oldukça iyi bir top sürücüsüyseniz, top hakimiyetinizle hücumu nasıl yönetebileceğinizi ve diğerlerini sayı atmaya nasıl hazırlayabileceğinizi gösterin.

Uzun mesafede iyi değilseniz, bir deneme sırasında 3 sayılık atış yapmaya çalışmayın. Bunu her zaman görüyoruz!

Denemeler, harika bir izlenim bırakmak için sınırlı fırsatlar sunar. Bu nedenle, en iyi yaptığınız şeyi yapın!

5 – Harika Tutuma Sahip Bir Takım Oyuncusu Olun

Her antrenör, iyi bir maçtan sonra galibiyetin tadını çıkarabilecek ve kötü bir maç sırasında takımı cesaretlendirebilecek bir takım oyuncusu ister. Kötü bir maç sırasında diğer oyuncuların moralini yükseltebilen bir basketbolcu, kesinlikle takımda bir yeri hak eder. Her ekip üyesini etrafında daha iyi hale getirebilecek biri, herhangi bir ekip için kesinlikle değerli bir varlık olabilir.

Takım arkadaşlarınızı olumlu bir tavırla cesaretlendirmek bulaşıcı olabilir ve takımın olumlu bir havaya sahip olmasına yardımcı olabilir. Takım zor bir maç veya sezon geçirdiğinde, koç morali artırmak için zaman zaman buna dayanacaktır.

Saha içinde ve dışında iyi bir sportmenlik sergilediğinizde, koç ve takım sizi önemli anlarda güvenebilecekleri biri olarak görebilir. Başkalarının iyileşmesine yardım etmek, başka birinin yer bulmasına yardım edeceğiniz ve kendi yerinizden vazgeçeceğiniz anlamına gelmez.

Bu basitçe, koç dahil takımın oyuncuları arasında pozitif bir kültür yaratmanız için size her zaman güvenebileceği anlamına gelir. Bu paha biçilmez özverili bir beceri çünkü herkes bunu yapmayacak!

6 – Ekip ile İletişim Kurun

Basketbol takım halinde oynanır. Tek başınıza oynamıyorsunuz, bu yüzden takım arkadaşlarınızla ​​iletişim kurmak kaçınılmaz. Bazı oyuncuların takım arkadaşlarıyla iletişim kurarken işaretler veya sinyaller kullandığı doğru olsa da, mesajı iletmek için yüksek sesle konuşmanız gereken zamanlar vardır.

Bir sporu yapmanın en önemli faktörlerinden biri, etkili bir şekilde iletişim kurma yeteneğinizdir.

Kükreyen bir kalabalığın olduğu bir maç hayal edin, yüksek sesle konuşmadan oynayabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Bir perdeleme varsa ve bunu takım arkadaşınıza haber vermezseniz, bu hiç kimse için iyi olmayacaktır. Konuşmak oyunun bir parçasıdır ve bunu etkili ve tutarlı bir şekilde yapmak çok önemlidir!

Koçlar, takım içinde vokal lideri olabilecek ve gerektiğinde onu destekleyen bir oyuncuyu takdir eder.

Seçmelerde yabancılar veya arkadaşlar arasında konuşmaktan korkmayın. Genç oyuncular, oynarken konuşmaktan çekinme eğilimindedir.

Devam edin ve kendinize söyleyin, savunma ve hücum tarafında olumlu bir şekilde iletişim kurarak öne çıkacaksınız.

7 – Doğru Hataları Yapın

Bunu milyonlarca kez duymuş olabilirsiniz, ama yine de yardımcı oluyor – kimse mükemmel değil! Bu basketbolda bile geçerlidir. Siz insansınız ve hatalar yapmak zorundasınız.

Kötü bir pas atarsanız veya faul yaparsanız, bunun hakkında tartışmayın. Hatalarınızın oyunun geri kalanını etkilemesine izin vermeyin.

Savunmadaki tek bir hatanın hücumun sonundaki hataya sarkmasına izin vermeyin. Her zaman bir sonraki oyun zihniyetine sahip olun.

Koç Bob Mckillop bir sonraki oyun anlayışını çok iyi öğretiyor! Takım bir tarafta basket atamazsa, diğer tarafta defansif durması gerektiğini anlıyor.

Koçlar, hatalara olumlu tepki verebilecek ve yine de oyunlarını geliştirebilecek oyuncular istiyor gibi görünüyor.

8 – İyi Dinleyin

Basketbol oynamak sadece hamleler yapmak, topu tutmak veya şut atmaktan ibaret değildir, aynı zamanda koçu dinlemekle de ilgilidir. Koç olarak adlandırılmasının nedeni budur, stratejileri açıklar veya uygulamanız için talimatlar verir.

Koç konuşurken, iyi dinlediğinizden emin olun. Devam eden bir maçta veya seçmede, koçun kendini tekrarlamak için her zaman fırsatı olmayacaktır. Bu yüzden söylediği her şeye özen göstermelisiniz.

Koç bir şey söylediğinde, mümkünse göz temasını koruduğunuzdan ve söylenenleri içselleştirdiğinizden emin olun. Bunları uygulayabilmeniz için odaklanın.

9 – En İyi Çabanızı Verin

Her şeyden önce, seçmeye erken geldiğinizden emin olun. Vardığınızda sadece oturup beklemeyin.

Beklerken hareketlerinizi uygulayın ve zihinsel olarak en iyi çabanızı vermeye odaklanın.

İkincisi, çok sıkı mücadele edin! Tatbikatlar sırasında coşku sergilediğinizden ve ilk sırada yer aldığınızdan emin olun. Her sprinti kazanmaya çalışın ve oyun hızında hareket edin.

Sıkı mücadeleyle, fazladan yol kat ederek kendinizi ve potansiyel takım arkadaşlarınızı zorlamaya istekli olduğunuzu göstermiş olursunuz.

10 – Sağlıklı Kalın

Basketbol bir temas sporudur ve odaklanma, güç ve hız gerektirir. Basketbol hedeflerinize ulaşmanız için sağlığınızı korumanız gerekir.

Takımınız için çalışırken, enerji ve sağlıklı bir vücut sergilemelisiniz. Bir koç, kolayca yorulan veya çok yavaş hareket eden birine yer veremez.

Sağlıklı olmak sadece fiziksel olarak değil zihinsel olarak da görülür. Her zaman uyanık olmalısınız, bu nedenle zihnin varlığı da çok önemlidir.

Kaynak: proskillsbasketball.com

 

Daha Fazla Haber