Sosyal Medya:

Eğitim

Salgın Sürecinde Çocukları Evde Aktif ve Sağlıklı Tutmanın Yolları

Koronavirüs nedeniyle sağlığımız için evde kalmaya devam ettiğimiz süreçte çocukları aktif ve sağlıklı tutmak için dikkat edilmesi gereken şeyler var.

Bu belirsiz zamanlarda, aynı zamanda sporcu olan genç öğrencilerin ebeveynleri ve antrenörleri sadece çocukları güvenli ve eğitimli tutmakla değil, aynı zamanda fiziksel ve zihinsel sağlıklarına dikkat etmekle de görevlidir. Antrenörler için bu zaman bir dönüm noktasıdır. Sporcuları kendi cihazlarına bırakabilir veya zaman geldiğinde her zamankinden daha güçlü bir şekilde geri dönmeye hazırlanmalarına yardımcı olabilirsiniz.

İster bir koç ister bir ebeveyn olun, stresli ve sınırlı koşullarda, özellikle sporcular tam okul ve eğitim programlarına alışkınken, çocukları aktif ve sağlıklı tutmak çok önemlidir. İşte genç sporcularınızı karantina sırasında sağlıklı ve mutlu tutmanın bazı yolları.

SPORCULARINIZLA KONUŞUN

Böyle bir durumda sporcularla iletişimde kalmak çok önemlidir. Antrenörler, sporcularla bağlantıda kalma ve onların moralini yüksek tutarak gerçekten liderlik etme şansına sahiptir. Google Hangout, Zoom gibi uygulamalar üzerinden toplantılar gerçekleştirerek çalışmalara başlayabilirsiniz. Evde geçirilen bu dönemdeki antrenmanları oyunlaştırarak sporcularınızı rekabet halinde tutmaya devam edebilirsiniz.

Ebeveynler ve koçlar iletişimde kalmaya devam etmelidir. Ebeveynler, bu zorlu süreçte antrenörlerden özel antrenmanlar veya öneriler isteyebilirsiniz. Karşılıklı iletişim ile geçmesi gereken bu süreçte çocuğunuzu sporcu olarak güçlü kalmasını sağlayabilirsiniz.

EMPATİ KURUN

Çocukların aylarca beklediği tüm organizasyonların iptal olması onların duygusal olarak etkilenmelerine neden olabilir. Her şeyden önce ölçülü davranmaya çalışın ve empati kurun. Çocukların şu anda içinde bulunabileceği duygusal durumu düşünerek hareket etmeye gayret edin.

Böylesine keskin bir dönemi yaşamamış olsanız bile dört gözle beklediğiniz bir olayın iptal edildiği bir zamanın yanı sıra kargaşa ve belirsizlik zamanlarını yaşamış olabilirsiniz. Ebeveyn veya koç olun, bu deneyimleri sporcunuzla şimdi paylaşın.

TAKIM ARKADAŞLARIYLA İLETİŞİMDE KALMALARINI SAĞLAYIN

Takım çalışması ve takım kültürü sadece sahada olan şeyler değildir. Yıl boyunca bu duygunun sürmesi gerekir ve şimdi sporcuların her zamankinden daha fazla takım olmaya ihtiyacı var. FaceTime, paylaşılan bir oturumda 31 kullanıcıya kadar izin verir ve Google Hangouts ve Zoom gibi uygulamaların sporcuların da iletişimde kalması için ücretsiz seçenekleri vardır.

Kentucky Anksiyete ve İlişkili Bozukluklar Merkezi kurucusu Kevin Chapman, böyle zamanlarda takım arkadaşlarıyla temasın zihinsel sağlık için önemini “Teknolojiyi mümkün olduğunca kullanmaya çalışın. Sporcunun takım arkadaşlarıyla temas halinde olduğundan ve belki de birlikte antrenman yaptıklarından emin olun” ifadeleriyle açıklıyor.

MENTAL YETENEKLERİNE ODAKLANIN

Antrenmanlar ve karşılaşmalar sırasında antrenörlerin sporcularla zihinsel becerilere odaklanma şansı olması normalde nadirdir. Bu dönemi maçların eski görüntülerini incelemeye, meditasyon uygulamaları oluşturmaya kadar sporun bazı zihinsel yönlerini yeniden gözden geçirme şansı olarak kullanın.

Chapman, “Görselleştirme antrenmanının güçlü bir araç olduğu kanıtlanmıştır, ancak çoğu antrenör genç sporcularla bunu kullanmaz. Bu zihinsel strateji üzerinde çalışmak için harika bir fırsat.” diyor.

SPORCULARINIZ İÇİN ÇEVRİMİÇİ KAYNAKLAR BULUN

Şu anda, evde, minimum ekipmanla yapılabilecek yoga, hareketlilik, güç ve hatta spora özgü beceri geliştirme için binlerce ücretsiz video var. Bu zorlu süreçte spor psikologlarından tescilli diyetisyenlere kadar, öğrenciler için görüntülü sohbet bilgi oturumlarına veya soru-cevap oturumlarına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyacak çok sayıda uzman var. Sporcularınızın bu kaynaklara daha kolay ulaşması için onlara güvenilir kaynaklardan oluşan bir liste hazırlayın.

SAĞLIKLI YAŞAMALARINA VE ÖĞRENMEYE DEVAM ETMELERİNE DİKKAT EDİN

Aynı zamanda öğrenci olan genç sporcuların bilgisayar ve TV ile baş başa kalmalarına izin vermek bu gibi zamanlarda kolaydır. Ancak sporcunuzun bu dönemden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Çevrimiçi sağlıklı tarifler bulmak, hatta antrenman ve sporlar hakkında kitap okuyarak uzun süreli gelişmeyi sağlayabilirsiniz.

Utah Jazz için oynayan ve COVID-19 teşhisi konan Donovan Mitchell, takım arkadaşlarıyla bilgisayar oyunları oynuyor. Ama aynı zamanda sezon boyunca sergilediği performansı izleyerek, yaptıkları üzerinden yeni şeyler öğrenmeye çalışıyor.

COVID-19 HABER SAATLERİNİ SINIRLAYIN

Sporcuların COVID-19 ile ilgili ekran sürelerini sınırlamanın çok önemli olduğunu söyleyen Kevin Chapman “Sosyal medyayı ve bununla ilgili haberleri okumak için saatler geçirmek kolaydır, ancak bu endişeyi artıracaktır. Çocuklar elbette haberdar olabilirler, ancak tüm günü çevrimiçi olarak geçirmemeleri gerekir.” diyor.

Ve şu anda genel olarak izleme süresini kısaltmak zor olsa da, çalışmalar herhangi bir ekrana iki saatten fazla süre bakmanın bir çocuğun gelişimi için zararlı olabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle sağlıklı bir sınır bulun.

RUTİNLER OLUŞTURUN

Sabah gidilecek bir okul olmadığında vaktinde uyumak önemli görünmeyebilir. Ancak düzenli bir rutine devam etmek sporcunuzun sağlığı için daha iyi olacaktır. TrueSport Uzmanı Nadia Kyba “Her gün bir rutin sürdürmek ve bir program belirlemek önemlidir. Çocuklar bu koşullar altında gelişiyor. Özellikle sporcular için rutin normaldir. Olabilecek en kötü şey, çocukları telefonlarında bırakarak ve hedefleri olmadan günlerin akmasına izin vermektir. ” diyor. TrueSport uzmanı Kristen Ziesmer, çocukların evde yapılan işlere yardım etmelerini sağlamanın önemli olduğunu belirtiyor.

ABUR CUBURDAN UZAK TUTUN

İnsanlar boş zamanlarını aç olmasalar bile yemek yiyerek doldurabilir ve bu her zaman sağlıklı yiyeceklerle olmaz. Can sıkıntısı için yapılan atıştırmaları önlemek için TrueSport uzmanı Kristen Ziesmer şunları öneriyor;

  • Kendilerine kereviz mi yoksa daha az arzu edilen bir yemek mi yiyeceklerini sorun. Cevap hayırsa, mutfaktan elleri boş ayrılmalılar.
  • Açlığı 1-10 ölçekli değerlendirin. Ölçekte, 1 = aç, 3 = aç / yemeye hazır, 5 = memnun, 7 = dolu, 10 = aşırı tok. 4’ün üzerindeyseniz, yapacak başka bir şey bulmanız gerekir.
  • Elleri kullanmayı ve konsantrasyon gerektiren bir aktivite yapın.

Ebeveynler ayrıca evde abur cubur miktarını ve kontrol yemeye neden olan TV izleme miktarını sınırlamalıdır.

UYKU DÜZENİNİ OTURTUN

Ekim 2019’da, Amerikan Pediatri Akademisi, ABD’deki çocukların neredeyse yarısının yeterince uyumadığını gösteren bir araştırma yayınladı. Araştırmacılar, ergenler için kronik bir uyku eksikliğinin “artan depresyon, obezite riski, ruh hali, dikkat ve akademik performans üzerindeki olumsuz etkileri içeren fiziksel ve zihinsel sağlık sorunları” ile ilişkili olduğunu belirtti. Bu zamanı sporcunuzun uyku düzenini oturtmasına ve daha sağlıklı alışkanlıklar oluşturmasına izin vermek için kullanın.

Kaynak: learn.truesport.org

Diğer Haberler > Eğitim