Connect with us

Sahada İşleri Kolaylaştıran Oyuncu Olmak İçin 3 İpucu

ÖZEL İÇERİK | Altyapı Basket ekibi olarak bugün sahada işleri kolaylaştıran oyuncuya dönüşmek için gerekli ipuçları üzerinde duracağız.

Sahada etkili bir lider olmak ve her oyuncuyu gerektiği zaman devreye sokabilecek basketbol zekasına ulaşmak kolay değil. İşte bu süreçte genç oyunculara yardımcı olacak adımlar:

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir ve proskillsbasketball.com tarafından yayınlanan yazı temel alınarak uyarlanmıştır. Keyifle okumanız dileğiyle!

1 – Takım Arkadaşlarınızı Tanıyın

Harika bir kolaylaştırıcı olmak, takım arkadaşlarınızı sayı atabilecekleri en iyi konuma getirmek demektir. Bunu başarmak için NEREDE ve NASIL sayı atmayı sevdiklerini bilmeniz gerekir. Örneğin, Kyle Korver gibi sabit şutörse, topu eline ritimle koyduğundan emin olmalısın, böylece atışı yapabilir.

İyi bir kolaylaştırıcı olmak için takım arkadaşlarınıza topu başarı şanslarının en üst düzeye çıktığı bir pozisyonda vermeniz gerekir. Daha genel olarak bakarsak, takım arkadaşlarınızı iyi tanımanız gerekir.

2 – İletişim Kurun

İletişim, oyunun pek çok alanında büyük bir önem taşır. Harika bir kolaylaştırıcı olmak için gerekli bileşenlerin başında gelir.

Etkili bir kolaylaştırıcı olmak, topu hareket ettirmekten daha fazlasıdır. Bazen hücumun akışını sesinizle yönlendirmeniz gerekir. Takım arkadaşlarınıza belirli bir sete girmeleri veya bir hatayı fark etmeleri için talimat vermeniz gerekebilir.

Gerçek bir kolaylaştırıcının görevi, sahanın hücum tarafında sabit bir akış sağlamaktır. Tüm harika takımlar sıklıkla iletişim kurar.

3 – Hücumunuzu Bilin

Takımınız ister set oyunu oynasın ister oynamasın, hücumunuzun içini dışını bilmelisiniz. Her pozisyonun işini ve sorumluluğunu anlamanız gerekir ve söz konusu seti kesinlikle her pozisyondan yürütebilmelisiniz. Bu, setin gerçekten gelişmeden önce işe yaradığını görmenizi sağlayacaktır.

Hücumu bilmek, yarı sahada sahip olduğunuz tüm seçenekleri tanımanıza izin verecektir. Örneğin, maçın sonunda beraberliği yakalamak için 3 sayıya ihtiyacınız varsa, topu gitmesi gereken yere götürmelisiniz! Çalışın, öğrenin, kolaylaştırın!

Kaynak: proskillsbasketball.com

Daha Fazla Haber