Sosyal Medya:

Eğitim

Oyununu Geliştirmek İçin Yüzde 5 Kuralı

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün oyunun belirli alanlarını geliştirmek için tavsiyeler üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

Blair O’Donovan tarafından 2015’de yayınlanan “Oyunu Geliştirmek İçin Yüzde 5 Kuralı” adlı çalışmada, yüzde 5 kuralının inceliklerinden bahsediliyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

İşte bu basketbol sezonunda kendinizi ve takımınızı motive etmek ve geliştirmek için harika bir yol:

Oyunda zayıf bir alan seçin. Belki top tutuşun? Kondisyon seviyesi? Atış mekaniği? Temel güç? Diyet?

Her gün zayıflığınızı geliştirmek için enerjinizin yüzde 5’ini ayırın.

Bu kavram birkaç nedenden dolayı güçlü. Birincisi, yüzde 5 ayırmak fazla zaman almıyor. Bu yüzden makul. İkincisi, bileşik etki olağanüstüdür. Her geçen gün biraz daha iyileşerek günler haftalara, haftalar da aylara dönüşmeye başlar. Zamanla sonuçlar etkileyici olur! Takımınız için de aynı şey söylenebilir. Takımınızın her üyesi, oyuncuları ve antrenörleri, zayıflıklarını her gün yüzde 5 artırabilirse… vay!

Basketbol maçında sonuca tek bir top kaybı veya yanlış bir box out veya serbest atışla karar verilebilir. Bu yüzden takımınızdaki her oyuncu ve koçun günlük iyileştirmeler yapması başarı için bir bütündür. Yüzde 5 kuralı her zaman, her yerde ve her yaşta kullanılabilir. “Yüzde 5” inizin bir günlüğünü tutarak kendinizi ve takım arkadaşlarınızı sorumlu tutun. Her gece içine yaz. O gün daha iyi olmanız için neler yaptığınıza dair birkaç not. Bir ay boyunca değerlendirin ve ilerlemenizi 30 gün sonra tekrar değerlendirin.

Örnekler

Kabul edilen zayıflık: Oyunlardaki şut yüzdemi arttırmam gerekiyor.

Ne yapmalı: Antrenmandan önce ve / veya sonra ekstra özel şutlar.  Ek şut çalışmanızı mı çiziyorsunuz (iyileştirmeyi izlemek için)? Odaklanmış, amaçlı bir çaba ile, antrenmandan sonra sadece 15-20 dakika geçirirseniz, bir ton kaliteli çalışma elde edebilirsiniz.

İyi arkadaşım efsanevi Antrenör Rob Beveridge ( NBL Avustralya’nın Perth Wildcats’in baş antrenörü) bir oyuncuya şut atma, ribaunt alma, beş dakika içinde kaç şut atılabileceğini izleme (kendi menzili dahilinde ve maçlarda attığınız şutlar) yönetimi uyguluyor. Her biri antrenmandan önce ve / veya sonra iki kez gidebilir (bu kondisyon için de harika!). Koç Beveridge oyuncularının her biri için belirli hedef numaralarına sahiptir ve bunu tüm yıl boyunca daha iyi olmak ve onları sorumlu tutmak için motivasyon olarak kullanır.

 

 

 

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Eğitim