Sosyal Medya:

Eğitim

Oyuncuların Özel İhtiyaçlarını Karşılamak Neden Önemlidir?

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün oyuncuların özel ihtiyaçları ve koçların yaklaşımı üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

Greg Bach’ın 2007’de yayınlanan “National Alliance for Youth Sports” adlı çalışmasında bu konuya ilişkin önemli bilgiler yer alıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

Altyapı takımlarına koçluk yapmak, çok farklı kişilikleri, yetenekleri, vücut tipleri ve ihtiyaçları olan çocuklarla çalışmanızı gerektirir. Top sürmede yetenekli bazı çocuklara, doğuştan şutör olan bazı çocuklara, dengesiz ve temel becerileri öğrenmekte zorluk çeken çocuklara koçluk yapacaksınız. Ekibinizde işitme veya görme sorunu veya öğrenme engeli gibi özel ihtiyaçları olan bir çocuğunuz bile olabilir. Bir koç olarak tüm oyuncularınıza fırsat vermeli ve sezonu herkes için eğlenceli hale getirmek için elinizden geleni yapmalısınız.

Sezon öncesi toplantınız sırasında, ekibinizdeki çocukların herhangi birinin özel bir düzenleme yapmanız için gereken tıbbi durumlara sahip olup olmadığını öğrenin. Ne kadar küçük olursa olsun, herhangi bir benzersiz durumun farkında olmanız gerekir, böylece gerekli ayarlamaları ve hazırlıkları yapabilirsiniz.

Bu girişim, çocuğun organize bir ekip ortamında ilk deneyimi olabilir ve ebeveynler, durumla nasıl başa çıkılacağı konusunda bilinmeyen bir bölgede olacaktır. Toplantınız boyunca dürüst olun ve ne olursa olsun, her çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak istediğinizi açıkça belirtin. Sezonu çocuklar için daha faydalı hale getirmek için gerekli olabilecek fikirleri ebeveynlerle birlikte keşfedin. Çocukları daha önce basketbol oynamış ebeveynler, çocuklarının farklı muamele görmesini istemiyorlar. Dileklerini yerine getirin ve hepsi için sezonu eğlenceli ve ödüllendirici yapmaya odaklanın.

Genellikle ebeveynler, çocukları hakkında kişisel bilgileri diğer ebeveynlerin önünde açıklamaktan çekinmez. Bu nedenle, ebeveynlerin sizinle özel olarak konuşabilecekleri birebir tartışmalar için, sezon öncesi toplantı sonunda bir süre ayırmalısınız. Asla herhangi bir veliyi rahatsız etmek istemezsiniz, bu yüzden eğer konuşmak istiyorlarsa toplantıdan sonra hazır olacağınızı bilmelerini sağlayın. Veya bir şeyi görüşmek üzere sizi daha sonra aramayı tercih ederlerse, bu seçeneğin de kullanılabilir olduğunu bilmelerini sağlayın.

Diğer Haberler > Eğitim