Sosyal Medya:

Eğitim

Maçtan Önce Takımınıza Verebileceğiniz 9 Tavsiye

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün koçlar için maç öncesi tavsiyeler üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

Greg Bach’ın 2007’de yayınlanan “National Alliance for Youth Sports” adlı çalışmasında bu konuya ilişkin önemli ipuçları yer alıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

Hava atışından önce oyuncularınıza söyledikleriniz – ve nasıl söylediğiniz – maçı nasıl oynadıklarını büyük ölçüde etkileyebilir. Oyuncularınızın sahada geçirdikleri gün için stressiz ve heyecanlı olmalarını istiyorsunuz. Bu bölüm, bir basketbol maçının eğlenceli bir tonunu ayarlamak için ekibinize ne söyleyeceğinizi öğretir.

Bir maçtan önce çocuklarla yapabileceğiniz en kötü tartışmalardan biri, rakibin galibiyet-mağlubiyet yüzdesinden bahsetmektir. Kayıtlara odaklanmak, kazanmanın sizin için en önemli şey olduğuna dair istenmeyen bir sinyal verir. Bunun yerine, konuşmaları bu bölümdeki gibi diğer alanlara yönlendirmeye çalışın.

1 – Gergin Olmak İyi Bir Şeydir

Oyuncularınıza biraz gergin olmanın tamamen normal ve gerçekten tercih edildiğini söyleyin. Gerginlik, oyunu önemsediklerinin iyi bir işaretidir. Onlara, profesyonellerin bile maçlardan önce gergin olduğunu söyleyin! Çocuklara sinirlerini sakinleştirmeleri ve rahatlamaları ve temel becerileri iyi bir şekilde odaklamaları için birkaç derin nefes alma ezgersizlerini hatırlatın.

2 – Kazanalım veya Kaybedelim, Her Zaman Aynı Desteği Vereceğim

Bir çocuk çift haneli sayı atar ve takımınız kazansa da veya basketi kaçırıp kaybetseniz de, sizden daima aynı tepkiyi almalıdır: destek ve pozitif güçlendirme. Çocuk maçtan önce bunu alacağını bilmelidir. Çocuklara ellerinden gelenin en iyisini yapmanın ve eğlenmenin odak noktası olduğunu belirtin.

3 – Hatalar Olabilir

Oyuncularınıza en iyi basketbol oyuncularının bile hata yaptığını ve oyunun bir parçası olarak hataları kabul ettiğinizi bildirirseniz, onların sahaya daha rahat çıkmalarını sağlarsınız. Muhtemelen, daha etkili oynayacaklar çünkü başarısızlıklarından korkmayacaklardır.

4 – Destekleyici Bir Takım Arkadaşı Olun

Antrenörünün ve takım arkadaşlarının desteğine sahip çocuklar, sahada daha iyi performans gösterecek ve daha iyi motive olacaklar. Takımınız için olumlu bir ton belirlerken oyuncularınızla oynayabilecekleri roller hakkında konuşun. Oyuncular takım arkadaşlarının alkışladıklarını gördüklerinde, olumlu davranışları benimseme olasılıkları da artar.

5 – İyi Bir Sporcu Olun

Maç öncesi oyuncularınıza iyi sporculuğun önemini hatırlatın. Başlarını dik tutmalı ve takım kazansa da kaybetse de ya da harika bir gün veya kötü bir gün geçirmelerine bakılmaksızın saygılı olmalılar. Bir çocuk attığı her şutun potadan döndüğü bir günde, sinirlenir ve kötü hissedebilir. Onu surat asarken ya da herhangi bir küfür kullanırken görmek istemezsiniz. Ayrıca, gençlerin, rakiplere ve hakemlere saygı göstermelerini istediğinizi bilmelerini sağlayın.

6 – Benim Zamanımda…

Çocukluk çağı basketbol deneyimlerinden bazı hikayeler paylaşarak, maç başlamadan önce çocuklarınızın sakin, rahat ve doğru bir zihin çerçevesi içinde kalmasına yardımcı olursunuz. Bir çocuğun sadece zevk alması gereken bir oyun oynadığını görmesine yardımcı olabilirsiniz. Kendinize gülüp, maç günlerinizde neler olduğu hakkında şaka yapabilirseniz, bir çocuk sizinle birlikte gülebilir ve top kaybı yaptığında kendini bu kadar ciddiye alma ihtimali daha düşük olacaktır.

7 – Diğer Takımdaki Arkadaşlarınız Hakkında Konuşun

Oyuncularınıza, diğer takımdaki herhangi bir çocuğu tanıyıp tanımadıklarını sorun. Bunu yapmak, odağı kazanmak veya kaybetmekten uzaklaştırır ve zihinlerini arkadaşları hakkında konuşmaya zorlar. Gelişmiş bir takıma koçluk yapıyorsanız, rakibin eğilimlerini de sorabilirsiniz. Belki bazı oyuncularınız rakip hakkında bilgi sahibidir. Örneğin potaya gitmeye ya da şuta meyilli oldukları hakkında.

8 – Sizi Oynarken İzlemekten Keyif Alıyorum

Çocuklar ebeveynlerini ve koçlarını gururlandırmak için iyi oynamak istiyorlar, bu yüzden onlara güven duyduğunuzu ve performanslarını izlemeye istekli olduğunuzu söylediğinizde, özgüvenlerine büyük bir destek veriyorsunuz. Özellikle, geçen hafta antrenmanda üzerinde çalıştıkları ve geliştirdikleri beceriler hakkında oyuncularla konuşabilirsiniz. Maçta çalışmalarının karşılığını gördüğünüz için nasıl heyecanlandığınız hakkında konuşun ve çabalarından gurur duyduğunuzu belirtin.

9 – Bana Ne Beklediğinizi Söyleyin

Harika bir maç öncesi konuşması, oyuncuların maç hakkında en çok neyi beklediklerini sormayı içerir. Hazır olun, çünkü ağızlarından çıkan şeylere şaşırtabilirsiniz! Belki bazı oyuncular büyükanneleri bugün maça geldiği için heyecanlıdır; diğerleri maçtan sonra bir pijama partisi için arkadaşının evine gitmeye istekli olabilir.

 

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Eğitim