Connect with us

Koç Carter’dan Öğrenilebilecek 7 Ders

ÖZEL İÇERİK | Altyapı Basket ekibi olarak bugün 2005 tarihli “Koç Carter” filminin verdiği dersler üzerinde duracağız.

Koç Carter, basketbol üzerine çekilmiş en iyi filmler arasında gösteriliyor. Samuel L. Jackson’ın canlandırdığı karakterin her sahnesi; altyapı sporcuları, koçlar ve ebeveynler için faydalı olabilecek mesajlar barındırıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir ve basketballforcoaches.com tarafından yayınlanan yazı temel alınarak uyarlanmıştır. Keyifle okumanız dileğiyle!

Koç Carter, tüm zamanlarda en sevdiğim filmlerinden biridir. Daha yaşlı koçlar “Hoosiers” ve “Glory Road” gibi bazı klasikleri yüzlerce kez yeniden izlediklerini söyleyecek olsa da, görünen o ki yeni nesil oyuncular Koç Carter’ın arkasında duruyor. Muhtemelen birçok genç sporcu, Richmond Oilers takımındaki oyuncuların kendilerini içinde buldukları koşullarla bağlantı kurabildikleri için bu eğilimde.

Ancak bu filmi izlemekten faydalanabilecekler sadece oyuncular değil, koçlarımızın da Koç Carter’dan öğrenebileceği birçok ders var.

Aşağıda, son zamanlarda izlerken beni gerçekten etkileyen 7 dersi listeledim.

1. Oyuncular her zaman antrenmana zamanında gelmelidir

“Basketbol antrenmanı saat 3’te başlıyorsa, saat 2: 55’te geç kaldınız”.

Geçerli bir mazeretleri olmadıkça, tüm oyuncular antrenman yapmak için zamanında gelmelidir.

Zamanında varmak, takım arkadaşlarınıza ve antrenöre saygıyı gösterir. Ayrıca antrenman planınıza göre sıkı bir programda çalışmanızı sağlar (hiçbirinizin bir plan olmadan antrenmana gitmediğini biliyorum).

2. Oyuncularınıza saygı gösterin, onlar da size gösterecektir

“Efendim” bir saygı ifadesidir. Ve istismar edene kadar saygımı göstereceğim.

Koç Carter’ın açılış toplantılarında yaptığı ilk şey oyuncularından birine “efendim” demek oluyor. Başlangıçta bundan rahatsız oldukları açık olsa da, saygı göstermenin önemini çabucak anlarlar.

Tüm oyuncularınızdan “efendim” diye bahsetmenizi savunmuyorum, ve size de öyle hitap etmeleri gerektiğine inanmıyorum, sadece oyuncular ve koç arasındaki saygının önemini hatırlatmak istiyorum.

3. Sporcuların kondisyonunu yüksek tutması gerekir

“Kondisyonunuz bunu yapmama izin verecek seviyeye gelene kadar size basketbol oyununu öğretemem.”

Basketbol aerobik bir spordur, bu da oyuncuların çok fazla koşacağı anlamına gelir.

Oyuncularınız tam bir basketbol maçı oynamaya hazır değilse, son çeyreğin sonuna doğru ne olacağını düşünüyorsunuz? Oyuncularınız genellikle bir yenilgiye sebep olacak zihinsel hatalar yapmaya başlayacak. Belki bir defansif rotasyonu veya maçın sonunda serbest atışları kaçıracak.

4. Eğitim önemlidir

“Bu çocuklar öğrenci sporcular. “Öğrenci” önce gelir ”

Eğitimin önemi bu filmdeki ana konulardan biridir. Koç Carter, spor salonunu “kilitleyecek” kadar ileri gider, çünkü öğrencileri / oyuncuları sezon başında belirledikleri eğitim standartlarına ulaşamaz.

Koç Carter, herhangi bir oyuncusunun profesyonel bir basketbolcu olarak kariyerine devam etme olasılığının çok zayıf olduğunu biliyor. Bu nedenle, onları gelecekte yaşam kalitelerini iyileştirmek için eğitimlerine odaklanmaya zorluyor.

5. Küçük istatistikler gerçekten önemli

“Hayır efendim, 5 top kaybınız var ve 4 serbest atış kaçırdınız.”

Bazı koçların, oyuncuların ve ebeveynlerin inandığının aksine, atılan sayı tüm hikayeyi anlatmaz. “Küçük” istatistikler genellikle maç hakkında atılan sayıdan çok daha fazlasını anlatır.

Top kayıpları, serbest atışlar gibi diğer istatistikleri takip ettiğinizden emin olun.

6. Takım bir birliktir

“Takım olduğumuzu söyledin. Birimiz zorlanırsa hepimiz zorlanırız. Bir oyuncunun zaferi, hepimizin zaferidir, değil mi?”

Richmond basketbol takımına tekrar katılma isteğinin ardından Timo Cruze’ye neredeyse imkansız olan 2.500 şınav görevi verilir. Verilen süre içinde gerekli sayıya ulaşamadığında, takım arkadaşları devreye girerek görevi tamamlamasına yardımcı olur, böylece takıma geri dönebilecektir.

Harika takımların birbirlerine güvenebilecek oyuncuları vardır.

7. Kazanmak her şey değildir

“Pekala, bu hikaye kitabınızın sonuna benzemiyor, değil mi? Bizim için benzemiyor. Ama siz şampiyonlar gibi oynadınız, asla pes etmediniz ve şampiyonlar başlarını dik tutar. Başardığınız şey, galibiyet ya da mağlubiyetin veya yarın spor bülteninin ön sayfalarında yazılacak şeylerin ötesine geçiyor. Bazı insanların tüm hayatlarını bulmaya çalışarak geçirdiği bir şeyi başardınız, başardığınız şey, her zaman elde edilmesi zor olan zaferdir ve beyler, sizinle gurur duyuyorum.”

Koç Carter, hayatta basketbol maçlarını kazanmaktan daha önemli şeylerin olduğunu anlıyor. Son maçlarını kaybeden Carter, oyuncularının yenilmesine rağmen onlarla ne kadar gurur duyduğunu aktarıyor.

Kaynak: basketballforcoaches.com

 

 

 

Daha Fazla Haber