Sosyal Medya:

Eğitim

Kız Basketbol Oyuncuları İçin 5 Liderlik Etme Tavsiyesi

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün kız basketbolunda liderlik etme üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

Courtney Willis’in 2015’de Proskillsbasketball.com sitesinde yayınlanan yazısında bu konuya ilişkin önemli ipuçları yer alıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

Basketbol oynamaya gelince, çoğu kız basketbol oyuncusu dezavantajları olduğuna inanıyor. Daha kısa olduğuna, rakip oyuncu kadar hızlı ya da güçlü olmadığına inanmak, ilk dezavantajınız. Erken yaşta bana, esas meselenin dövüşteki köpeğin büyüklüğü değil köpeğin içindeki dövüşlerin büyüklüğü (lise maskotum nihayetinde bulldogdu) olduğu öğretildi.

Asla sahadaki en yetenekli oyuncu olmadım. Üçlük atmadım ve savunduğum diğer oyunculara göre kilom çok daha azdı. Boyum kısaydı ve çembere hiç erişemedim. Hiçbir zaman benden daha büyük bir kızı savunamayacağımı düşünmedim. Hiçbir zaman benden daha uzun boylu birinin üzerinden ribaund alamayacağımı düşünmedim. Ve hiçbir zaman bir başkasının beni itebileceğini düşünmemiştim. ASLA!

Deneyimlerime göre, kız basketbolcularının en yetenekli oyuncu olmadan takımlarına liderlik etmeleri için 5 yol buldum ve eğer en yetenekliysen, HARİKA – bu işleri yine de yapmalısın!

1- BAHANE UYDURMAYI BIRAKIN

Sahaya her adım attığınızda, pozisyonunuzda en iyisi olduğunuza inanın. Herkesin daha iyisini yapabileceğini düşünmek yerine, sahip olduğun tüm güçlü yönleri düşünün.

“Benden daha büyük ama ben daha hızlıyım!” Pasın içeri geçmesine izin vermemeye çalışın, böylece arkasında savunma yapmak zorunda kalmazsınız.

“Sağa doğru gitmekte ve sağ turnikede gerçekten çok iyi.” Her defasında onu soluna yönlendirin.

“İyi üçlük atamıyorum.” Boyalı alanın içine girip bitirin ve muhtemel foulu alın.

“Takım arkadaşlarım bana pas atmak için can atmıyorlar.” Kendin ve takımın için ikinci şans yaratmak adına her defasında mücadele et.

Her şey için mazereti olan bir oyuncuya koçluk yapmaktan daha kötü bir şey yoktur. Bir antrenörün, zorlu bir maç olsa bile, spor salonundan her şeyini vererek ayrılan bir oyuncudan şikayetçi olduğunu duymayacaksınız.

2- HER RİBAUNDA KOŞ

1 of 2
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Diğer Haberler > Eğitim