Sosyal Medya:

Eğitim

Kenarda Beklerken Takıma Katkı Sağlamanın 5 Yolu

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün kenarda oturarak takım nasıl katkı sağlayabileceğinizi açıklayan bir içerikle karşınızdayız.

Kenarda oturmak iyi değildir. Kimse kenarda oturan bir oyuncu olmak istemez. Ama gerçek şu ki tüm oyuncular bir noktada kenarda oturmak zorunda kalacak. Bu bazen taktik gereği, bazen koç kararı nedeniyle olabilir. Çoğu oyuncu kenarda oturan bir oyuncunun sahaya çok fazla etkisi olduğunu düşünmez. Ama bu kesinlikle yanlış bir algıdır.

Peki sadece 5 dakika sahada kaldığınız bir maçında geriye kalan 35 dakikasında takıma nasıl katkı sağlayabilirsiniz. 

1- Enerji Sağlayın!

Parkeye enerji aktarmak kenarda bekleyen tüm oyuncuların en temel görevlerinden biridir. Özellikle deplasmanda oynuyorsanız bu çok daha önemlidir. Takım arkadaşlarınıza cesaret verici sözler söyleyin. Mola alındığında kenara gelen arkadaşlarınızı karşılayın ve onlara moral verin. Takım arkadaşlarınız ve koçunuz bunun için sizle gurur duyacaklardır.

2- Beden Dilinize Dikkat Edin!

Beden dili sahada olduğu kadar kenarda da oldukça önemlidir. İlgisiz misiniz yoksa maça tamamen konsantre durumda mısınız? Kenarda sergilediğiniz zayıf vücut dili, takımdan daha çok kendinize değer verdiğiniz anlamına gelir. Kenarda harika bir vücut diline sahip olarak takım için her zaman hazır olduğunuzu kanıtlayın.

3- Takım Arkadaşlarınızın Dikkatini Dağıtmayın!

Kenarda otururken yaptığınız hareketler çok önemlidir. Davranışlarınız ve konuşmalarınız takım arkadaşlarınızın dikkatini dağıtabilir. Müsabaka dışındaki konulara girmemeye özen gösterin. Oyunla ilgili olarak yapacağınız konuşmaları ise molalara, devre arası ya da periyot aralarına saklayın.

4- Rakibinizi Analiz Edin!

Çoğu oyuncu kenarda oturmayı sevmese de bu size büyük bir avantaj getirebilir. Kenarda oturduğunuz süreçte rakibinizi gözlemleyin. Rakibin savunmasını, oynadıkları oyunları analiz edin. Sahaya girdiğinizde sizi savunması muhtemel ya da sizin savunacağınız oyunculara odaklanın. Böylelikle sahaya girdiğinizde hangi yönlere odaklanmanız gerektiğini biliyor olacaksınız.

5- Hazır Olun!

Her an oyuna girecekmiş gibi hazır olun! Koçun gözleri sizi aradığında takım için elinizden geleni yapmayı hazır olduğunu hissettirin.

Kaynak: basketballforcoaches.com

Diğer Haberler > Eğitim