Sosyal Medya:

Eğitim

İki Sezon Arasında Dikkat Etmeniz Gereken 7 Şey

ÖZEL İÇERİK | Basketbolda iki sezon arası olarak tabir edebileceğimiz bölüm sporcuların kendilerini geliştirebilecekleri önemli bir süreçtir.

Fakat verimli bir off-season geçirmek için bazı temel şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer düzensiz bir şekilde çalışırsanız bu sizin için  sandığınız gibi yararlı olmayacaktır.

İşte iki sezon arasında dikkat etmeniz gereken 7 şey;

GEÇMİŞ SEZONU DEĞERLENDİRİN

İki sezon arasında çalışmaya başlamadan önce geride bıraktığınız sezonu değerlendirmeniz gerekir. Sadece maçları değil, antrenmanları da değerlendirmelisiniz. Antrenmanlarda istediğiniz gelişmeyi gösterebildiniz mi? Yaptığınız çalışmaların karşılığını alabildiniz mi? Gideceğiniz yeri belirlemeden önce nerede olduğunuzu bilmelisiniz?

İHTİYAÇLARINIZI BELİRLEYİN

Oyun tarzınızı inceleyin ve ihtiyacınız olan şeyleri belirleyin. Şu an ne durumdasınız? Gelecekte ne durumda olmak istiyorsunuz? Daha başarılı olmak için neler yapmalısınız? İhtiyacınız olmayan şeylere odaklanmak sizi geliştirmez aksine geriye gitmenize neden olabilir.

GÜÇLÜ YÖNLERİNİZİ BELİRLEYİN

Güçlü olduğunu noktalarda daha iyi olmak için çaba göstermeyi ihmal etmeyin. Çoğu zaman oyuncular istedikleri ilerlemeyi kaydedemez bunun nedeni sadece zayıf yönlerine odaklanmalarıdır. Güçlü yönleriniz üzerine çalışmazsanız onlar da zayıf olmaya başlayacaktır.

ZAYIF YÖNLERİNİZİ BELİRLEYİN

Her şeyde iyi olmanız mümkün değildir. Geliştirmeniz gereken noktaları belirleyin. Oyununuzda zayıf olarak gördüğünüz noktaları iyi belirleyin. Basit şekilde başlayın ve en zor seviyeye kadar adım adım ilerleyin. Bu şekilde ilerlerseniz hem güveniniz gelişecektir hem de antrenman verimi artacaktır.

PLANLAMA YAPIN

Gelişmek zaman alır. Ardı arkası gelmeyen tekrarlar yapmanız gerekecektir. Sezon içerisinde kullanmanız gereken yetenekleri geliştirmek günler, haftalar, aylar alabilir. Planlamanızı yaparken ne kadar zamanınız olduğunu ve hangi özellikleriniz için ne kadar vakit ayırmanız gerektiğini belirleyin.

SÜRECİ DEĞERLENDİRMEK İÇİN OYNAYIN!

Off-season’da maç yapmanın amacı ilerlemenizi değerlendirmektir. Rekabet etmek için oynamanıza gerek yok. Antrenmanlarınızın ne kadar etkili olduğunu görmeye çalışın. İstediğiniz şeyleri geliştiriyor musunuz? Nerede daha fazla zaman, nerede daha az zaman harcamanız gerekiyor? gibi sorulara cevap arayın.

DİNLENİN

Motivasyonunuz üst düzeyde olduğu zaman sürekli çalışmak isteyebilirsiniz. Fakat bazen dinlenmek daha yararlı olabilir. Bu nedenle dinlenmenin değerini iyi bilin. Sakatlıkların en önemli nedenleri yorgunluk ve aşırı yüklenmedir. Dinlenmek sizi zihinsel olarak hazır tutar ve sakatlıkların önlenmesine yardımcı olur.

Kaynak: drillzandskillzbasketball.com

Diğer Haberler > Eğitim