Connect with us

İbrahim Kutluay’ı Unutulmaz Yapan 5 Detay

ÖZEL İÇERİK | İbrahim Kutluay, Türk basketboluna sağladığı katkılar ile tartışmasız tarihe adını yazdırmış isimler arasında yer alıyor.

7 Aralık 1974 yılında dünyaya gelen Kutluay, Türk basketbolunun uluslararası arenada belirgin bir şekilde boy göstermeye başladığı 2000’li yıllara her anlamda damga vurdu.

İşte onu unutulmaz kılan 5 önemli detay!

EUROLEAGUE SAYI KRALLIĞI

Fenerbahçe altyapısında basketbola başlayan Kutluay kısa sürede dikkatleri üzerine çekere A Takımın vazgeçilmez bir parçası olmayı başardı. Skorer kimliğiyle hem ülkemizde hem de uluslararası arenada öne çıkmayı başardı. 1999 yılında EuroLeague’de 21.4 sayı ortalaması ile oynayarak sayı krallığına ulaşmayı başardı. Aynı zamanda 2000 yılında o dönemki adıyla Efes Pilsen ile Euroleague’de Final Four oynadı ve böylelikle bir Türk takımı ilk kez Final Four oynama başarısı göstermiş oldu. En üst seviyede uzun yıllar bir yıldız olarak kalacağının sinyallerini vermişti.

2001 AVRUPA ŞAMPİYONASI

Şüphesiz 2001 Avrupa Basketbol Şampiyonası Türk basketbol tarihinin dönüm noktalarından biri. İbrahim Kutluay, 12 Dev Adam olarak anılmaya başlanan o harika kadronun en değerli parçalarından biriydi. Özellikle grup aşamasının son maçında İspanya karşısında 35 sayıyla oynayarak finale giden yolu açanlar arasındaydı. Turnuvayı 21.7 sayı ortalamayla noktalayan Kutluay bu tarihi başarıda önemli pay sahibi oldu.

YUNANİSTAN KARİYERİ

İbrahim Kutluay skorer bir oyuncu olarak kendisini hemen hemen her seviyede kanıtlamayı başardı. Türkiye ile Yunanistan arasında iplerin gergin olduğu bir dönemde AEK ve Panathinaikos formaları giydi. Komşu ülkede başardıklarıyla basketbol ötesinde işlere de imza attı. 2002 yılında Panathinaikos ile EuroLeague şampiyonluğu kazanırken 22 sayıyla yine sahanın en etkili ismiydi. Aynı zamanda EuroLeague şampiyonluğu kazanan ilk Türk oyuncu olmayı başardı.

2006 DÜNYA ŞAMPİYONASI

Japonya’da düzenlenen 2006 Dünya Şampiyonası özellikle milli takımımız açısından beklentilerin düşük olduğu bir turnuvaydı. NBA yıldızlarının olmadığı turnuvada İbrahim Kutluay takıma liderlik eden isimler arasında yer alıyordu. Özellikle grup aşamasındaki performansıyla takıma önemli katkı sağladı. 32 yaşında 12 Dev Adam ile Dünya 6.’sı olma sevinci yaşadı.

BASKETBOLDAN KOPMADI

Aktif basketbol kariyerini noktaladıktan sonra İbrahim Kutluay Basketbol Akademisi’ni kurdu ve genç çocuklar için basketbol eğitimi vermeye başladı. “Sahaya Çık” kampanyasıyla genç çocuklara basketbolu öğretme çabasında oldu. Darüşşafaka ve Fenerbahçe’de yöneticilik yaptı. Günümüzde yorumculuk yapan Kutluay kariyerinin ardından basketbola farklı rollerde katkıda bulunmaya devam ediyor.

Daha Fazla Haber