Sosyal Medya:

Eğitim

Harika Bir Basketbol Koçu Olmak İçin 5 Anahtar Nokta

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün harika bir basketbol koçu olmak için tavsiyeler üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

ABD’de Basketbolun Yönetim Organı olan “USA Basketball” tarafından 2014 yılında Tony Fryer imzalı yayınlanan yazıda bu konuya ilişkin 5 maddeye yer verilmiş.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Haberin asıl kaynağını en sonda bulabilirsiniz. Keyifle okumanız dileğiyle!

Gençlik basketbol takımınızın tüm sezon bir All-Star deneyimine sahip olmasını istiyorsanız, deneyimi mümkün olduğunca pozitif hale getirmek için odaklanmanız gereken geniş yelpazede idealler vardır.

İşte All-Star basketbol koçu olmanın beş yolu.

1- Allstar Özellikleri

Sportmenlik – Temel nezaket ve iyi davranışları hatırlıyor musunuz? Bu temel ilkeleri güçlendirmek için antrenmanları ve maçları kullanın. Oyuncularınızın hakemlere, rakip antrenörlere ve oyuncuya karşı göz temasıyla sıkı bir el sıkışması yapabildiğinden emin olun.

Takım Çalışması – Oyuncularınıza ‘ben değil biz’ bakışının takım sporlarında başarıya götürdüğünü öğretin. Oyuncularınızı hem zaferde hem yenilgide kendini düşünmeyen ve destekleyici takım arkadaşları olma konusunda cesaretlendirin.

Olumlu Tutum – Hayat adil değil ve basketbol daha da kötü. Oyuncularınızın üstesinden gelmelerine ve başarılı olmak için yapmaları gerekenleri yapmalarına yardımcı olun. Spor yapmak, sıkıntıların üstesinden gelmenin ve hayattaki zor zamanları aşmaya hazırlanmanın en iyi yollarından biridir. Mizah yardımcı olur!

Saygı – Başkasına ilet ve geri al. Bir koçun diğer yetişkinlerle nasıl etkileşime girdiği – antrenörler, ebeveynler ve hakemler – oyuncuların davranışlarını doğal olarak etkiler. Bir rol model olduğunuzu ve her zaman izlendiğinizi unutmayın. Oyuncularınızın antrenörlere, görevlilere ve rakiplere – sizin gibi – saygı duymasında ısrar edin. Kurallarınızı, ekibinizle ilgili her oyuncu ve ebeveynle birlikte uygulamak için cesarete sahip olun.

2- Koçluk

Felsefe – Büyük bir altyapı koçu olmak için kesin bir yol ister misiniz? Aydınlanın! İşte bir ipucu. Maçlarınızdan hiçbiri NBA Finalleri’nin 7. maçı olmayacak. Milyarlarca insan varlığınızı bile bilmiyor, sadece antrenmanlarınızın ve maçlarınızın önemli olduğunu hissedin. Rekreasyon ligi ve hatta elit seyahat takımı antrenörleri, çocukların spor yapmak ve EĞLENMEK istediklerini anlamalıdır! Oyuncularınızın bir şeyleri çözmesine izin verin. Sorular sorun, ama talimat veya cevap vermeyin. Çok fazla şey öğretmeyi bırakın ve oyuncularınıza öğrenme şansı verin. Onları izlemek sizin için de eğlenceli olacak!

İletişim – Sezonun ilk antrenmanını başlatmak için veya daha sonra mümkün olan en kısa zamanda bir takım toplantısı yapın. Maç sonu analizinizi maçta oluşan olumlu şeylerle sınırlandırın ve bir sonraki antrenmanda başlamak için belirli bir hedef belirleyerek neyin ters gittiğini ele alın. Ebeveynlerden, çocuklarıyla yapılan korkunç maç sonu görüşmesini geciktirmelerini veya hatta iptal etmelerini isteyin. Bir oyuncuyu düzeltmeniz gerektiğinde, “iltifat sandviçi”ni kullanın, oyuncunun iyi yaptığı olumlu bir şeyi belirtin, kesin bir düzeltme yapın ve ardından ilk olumlu şeyi yeniden ifade edin.

Sürekli Eğitim – All-star koçluğu sürekli eğitim gerektirir. Hall of Fame’de yer alan yedi antrenörden basketbol oyununu öğrenmek konusunda ayrıcalığa sahip oldum. Her biri daha çok öğrenmek için çabalıyordu. Öğrenim çabalarınızda, materyalin içeriğinin, koçluk yaptığınız oyuncuların beceri, yaş ve olgunluk düzeyine uygun olduğundan emin olun.

Kaynak Kullanımı – Gençlik koçlarına yardım sunan çeşitli kuruluşlar var. Gençlik koçluğu bilgi kaynakları için çevrimiçi arama yapın. Kitapları okuyun, videoları izleyin ve mümkünse koçluk toplantılarına katılın.  Bir saat çevrimiçi olmak sizi daha iyi bir koç yapabilir.

3- Antrenmanlar

1 of 2
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Diğer Haberler > Eğitim