Sosyal Medya:

Eğitim

Hakemlerle İletişim Kurarken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey

ÖZEL İÇERİK | Altyapı Basket ekibi olarak bugün parkede önemli bir rolü olan hakemlerle iletişim kurarken nelere dikkat edilmesi gerektiğinin üzerinde duracağız.

Bir basketbol maçında oyuncu, antrenör, hakem ve seyirci olmak üzere dört temel rol vardır. Hakemler karar verici olarak zaman zaman diğer üç rol tarafından baskı altına alınmak istenmektedir. Fakat bu doğru bir tutum değildir. İşte sahada hakemlerle iletişim kurarken dikkat edilmesi gereken 7 temel şey…

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir ve basketballforcoaches.com tarafından yayınlanan yazı temel alınarak uyarlanmıştır.  Keyifle okumanız dileğiyle!

1- ONLARIN DA İNSAN OLDUKLARINI UNUTMAYIN

Hakemler kusursuz değildir. Tıpkı senin ya da benim kusursuz olmadığımız gibi. Her zaman doğru kararı veremezler. Tıpkı antrenör ya da oyuncuların sahada her zaman doğru kararı veremedikleri gibi. Mükemmel olmalarını beklemeyi bırakın. Tutarlı olmaları yeterlidir.

2- FARKLI AÇILARDAN BAKTIĞINIZI UNUTMAYIN

Herkes aynı maçı izliyor fakat farklı açılarda. Hakem, oyuncu ya da antrenörün pozisyonları aynı açılarda görmediğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle sizin gördüğünüz bir pozisyonu hakem kaçırabilir ya da sizin kaçırdığınız bir pozisyonu hakem net bir şekilde görebilir.

3- ÖRNEK OLUN

Bir basketbol antrenörü olarak maç kazanmaktan çok daha fazlasını yapmak zorundasınız. İsteseniz de istemesiniz de oyucularınıza örnek olmalısınız. Size hayran olduklarını unutmayın. Hakemlere kötü bir şey yaparsanız mutlaka onlar çok daha fazlasını yapacaklardır. Oyuncularınıza hakemlere yönelik olarak kötü alışkanlıklar öğretmeyin. İşler yolunda gitmediğinde zihinsel olarak güçlü kalmalarını sağlayın.

4- OYUNCULAR HAKEMLE ASLA TARTIŞMAMALI

Bir basketbol maçında oyuncular hakemlerle asla tartışmaya girmemeli. Bunu sağlayabilecek en önemli unsur antrenörlerdir. Siz onlara örnek olursanız sizin yolunuzdan geleceklerdir. Basketbolda her karar doğru olmayacaktır. Bununla nasıl başa çıkacaklarını onlara öğretin.

5- ROLÜNÜZÜ HATIRLAYIN

Maçtaki rolünüzü asla unutmayın. Antrenör olarak rolünüz oyuncularınızı iyi bir şekilde hazırlamak ve onları motive etmektir. Hakem ile fazla uğraşarak onların rolüne girmeye çalışmayın! Oyuncuların rolü ise sahada ellerinden geleni yapmaktır. Herkes kendi sınırları içerisinde kaldığında hiçbir sorun olmayacaktır.

6- HAKEME GÖRE KENDİNİZİ AYARLAYIN

Hakemler sahanın iki tarafında tutarlı bir yönetim sergiliyorsa onlara göre oyununuzu ayarlamak antrenörlere kalmıştır. Bazı hakemler oyunun daha sert oynanmasına izin verirken, bazıları ise daha sakin bir oyunu tercih edebilir. Bu duruma göre oyuncularınızı uyarın ve hakemin tarzına göre oyun şeklinizi güncelleyin.

7- KAYBETTİĞİNİZDE HAKEMLERİ SUÇLAMAYIN

Bir maçı kaybettiğinizde asla hakemleri suçlamayın. Özellikle oyuncularınıza karşı bunu yapmayın. Oyuncular kaybettiklerinde kendilerini geliştirmeye hazır olurlar. Fakat siz suçlu olarak hakemi gösterirseniz kendilerini  geliştirmeye ihtiyaç duymayacaklardır. Bunun yerine maçta neleri doğru ya da yanlış yaptıklarını onlara iyi bir şekilde aktarın.

Kaynak: basketballforcoaches.com

Diğer Haberler > Eğitim