Connect with us

Hakan Demirel | Doğru Bireysel Antrenman Programı Nasıl Hazırlanır?

ÖZEL İÇERİK – A Milli Erkek Basketbol Takımı ve Sigortam.net Basketbol Yardımcı Antrenörü Hakan Demirel, doğru bireysel antrenman programı için dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

İşte doğru bireysel antrenman programı için dikkat edilmesi gerekenler;

Doğru bireysel antrenman programı, genç oyuncularda bence uzun vadeli olmalıdır. Oyuncuyla antrenörün bir yol yürümesi gerekiyor. Anlık, 15 günlük, 1 aylık, 3 aylık gibi süreç olarak bakılmamalıdır. Çünkü bir yeteneği kazanmak, çok ciddi tekrar ve adanmışlık gerektiriyor. Bu noktada koçun oyuncuyu ikna edip, oyuncunun da koça teslim olması gerekiyor ve binlerce tekrar yapması gerekiyor. Bunu yaparken de dediğim gibi oyuncunun oynadığı maçları izleyip, yaptığı hataları neden yaptığını veya neden yapmaması gerektiğini, pozisyonun doğruluğunu, kendisi açısından oyunda nasıl o rolünü büyütebileceğini ve yeteneklerini geliştirebileceğini, oyuncuya net bir şekilde aktarıp ondan sonra salonda bunun antrenmanını yaparak desteklemek en önemli iş oluyor.

“OYUNCU OBJEKTİF BİR ŞEKİLDE KENDİ PERFORMANSINA BAKABİLMELİ”

“Diğer taraftan profesyonel oyuncular 7/24 basketbol topuyla yaşadığı için, onu biraz oradan koparak biraz kendine bakabiliyor hale sokmak en önemli meziyet bireysel antrenör için. Objektif bir şekilde kendi performansına bakabiliyor olması gerekiyor. Bunu yaparken de koçun, yine o kendi rutininden çıkıp sadece onun gözünden oyunu görebilen ama objektif bir şekilde takım oyunu olduğunu ona anlatabilen, takım içindeki rolünü büyüterek takıma ve koçuna nasıl daha fazla katkı sağlayabileceğini anlatarak, bireysel antrenmanlarını programlaması gerekiyor.”

“SAHA DIŞINDA DA ÇOK CİDDİ PROGRAM ŞART”

“Takım koçluğunda tabii ki çok daha farklı tarzlar var. İlla üst seviye basketbol oynamış olmak gerekmiyor ama bireysel antrenörlük de üst seviye basketbol oynamak bence çok önemli. Çünkü sahanın duygusunu ruhunu oyuncuya aktarmak, yaptığı hatalarla oyuncuya örnekler vererek oyuncunun empati yapmasını sağlamak çok önemli oluyor. O yüzden ben, antrenmanlarda ve bu süreçte kesinlikle sadece saha içinde değil saha dışında da çok ciddi şekilde programlamak gerektiğine inanıyorum. Bu noktada da dediğim gibi koçun oyuncuyla birlikteliği çok önemli.”

Daha Fazla Haber