Sosyal Medya:

Eğitim

Farklı Pozisyonlarda Oynayabilen Bir Oyuncu Olmanın 3 Temel Faydası

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün basketbolda farklı pozisyonlarda oynayabilen bir oyuncu olmanın faydalarını ele alan bir içerikle karşınızdayız.

Basketbol her geçen gün giderek değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Bunun bir sonucu olarak artık parkede birden fazla pozisyonu oynayabilen oyuncular karşımıza çıkıyor. Bundan 20 yıl önce bir pivotun üç sayılık atış kullanması neredeyse yasakken, artık sahadaki her oyuncu birer üç sayı tehdidi konumuna gelmiş durumda.

“Pozisyonsuz” oyuncuların çoğalmasıyla birlikte takımlar farklı stratejileri uygulama konusunda daha rahat hareket edebiliyorlar. Peki farklı pozisyonlarda oynayabilen bir oyuncu olmanın oyuncunun kariyerinde ne gibi faydaları var?

Bu içerik proskillsbasketball.com’da Ross Schraeder tarafından yazılan “3 Benefits of Positiontless Basketball” isimli makaleden uyarlanmıştır.

İşte basketbolda farklı pozisyonlarda oynamanın 3 temel faydası;

DAHA FAZLA OYNAMA SÜRESİ ALABİLİRSİNİZ!

Farklı pozisyonlarda aynı kalitede oynama yeteneğine sahip olmanız takımdaki yerinizi sağlamlaştıracak ve sürenizin artmasına katkıda bulunacaktır. Örneğin; kısa forvet oynayan bir oyuncu olarak topla ilişkileriniz iyiyse topu yarı sahaya getirmek için koçunuz sizi uzun bir beşte sahada tutabilir ya da fiziksel olarak güçlüyseniz kısa bir beşte uzun forvet olarak değerlendirilebilirsiniz.

ÇOK YÖNLÜ KATKI SAĞLAYABİLİRSİNİZ!

Daha fazla oynama süresi sizin için ne kadar değerliyse farklı pozisyonlarda oynama yeteneğiniz de takım için o kadar değerlidir. Asıl pozisyonunuz dışındaki birkaç pozisyonda takıma sağlayacağınız çok yönlü katkı sizi takımın önemli bir parçası haline getirecektir. Aynı zamanda bu durum sizin birçok takım tarafından aranan bir oyuncu olmanızı da sağlayacaktır.

SAVUNMADA FARK YARATABİLİRSİNİZ!

Farklı pozisyonlarda olmak hem bireysel hem de takım savunması anlamında fark yaratmanızı sağlayabilir. İlk başta verdiğimiz örneğe benzer şekilde bir örnekle açıklayacak olursak; asıl pozisyonu kısa forvet olan bir oyuncu olarak oyun kurucu savunabilecek ayak çabukluğuna sahipseniz bu sizi avantajlı hale getirecektir. Dolayısıyla farklı pozisyonlardaki oyunculara kuracağınız üstünlükle takımınızın savunma direncine ekstra katkı sağlamış olacaksınız.

 

 

Diğer Haberler > Eğitim