Connect with us

Daha İyi Bir Gece Uykusu İçin 6 İpucu

ÖZEL İÇERİK | Altyapı Basket ekibi olarak bugün kaliteli bir gece uykusunun sporcu sağlığında faydaları üzerinde duracağız.

Hayatın her alanında olduğu gibi sporda da kaliteli gece uykusunun önemi yadsınamaz. Gün boyu harcanan eforu dengelemek ve dinç uyanmak için belirli rutinler hayatınızı oldukça kolaylaştırabilir.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir ve proskillsbasketball.com tarafından yayınlanan yazı temel alınarak uyarlanmıştır. Keyifle okumanız dileğiyle!

Her gün en iyi şekilde mücadele etmek ve gelişmek için koçların ve oyuncuların yüksek enerji seviyelerine ihtiyaçları vardır. Gün boyunca sahip olduğunuz enerji miktarı, her gece kaliteli uykudan aldığınız enerjiden oldukça etkilenir.

Sporcular için bu daha da önemlidir çünkü her gün antrenman yapmak ve çalışmak için çok fazla enerji tüketirler.

Yeterince uyumayan oyuncular için araştırmalar, enerji seviyelerindeki düşüşle birlikte, konsantre olmakta çok daha zorlanacaklarını, daha fazla ruh hali değişimi geçireceklerini ve uykusuzluğun da kilo vermeyi artırabileceğini göstermiştir. Burada uykusuzluğun basketbol performansını nasıl öldürdüğünden bahsediyorum.

Bunların hepsi harika bir basketbol takımı kurmak için kaçındığımız şeyler.

İşte daha iyi bir gece uykusu için 6 ipucu.

1. Her gece aynı saatte yatağa gidin

Bu, oyuncular için zor olabilir çünkü gece geç saatlere kadar tamamlanması gereken ödev veya başka gereksinimleri olabilir. Ancak, oyuncuların uyanık kalmak ve ödev yapmak zorunda kalmalarının nedenlerinden biri, son dakikaya kadar ertelemeleridir. Her gece aynı saatte yatmanın önemini ve buna uyum sağlamak için gün içinde zamanlarını daha verimli kullanmaları gerektiğini vurgulayın.

Bu önemlidir çünkü bedenlerine her gün ne zaman uyumaları ve uyanmaları gerektiğini öğretmeye başlayacaklar. Sonra uyandıklarında kendilerini çok daha enerjik hissedecekler ve gün içinde çok daha fazla enerjiye sahip olacaklar.

2. Bir uyku vakti rutini oluşturun

Bunun süslü bir şey olması gerekmez, sadece zihninizin ve vücudunuzun uyumaya hazırlanacağı bir şey. En önemli şey, her gece aynı rutine sahip olmaktır.

Uyku vakti rutinim şöyle görünüyor;

1- Eğer bulaşık kalmışsa temizliyorum.
2- Köpeğimin ihtiyaçlarını gidermesine yardım ediyorum.
3- Dişlerimi fırçalıyorum.
4- Evi kilitliyorum.
5- Uyuyabileceğimi hissedene kadar yatakta okuyorum (genellikle yaklaşık 20 dakika).
6- Işığımı kapatıp uyuyorum.

Bu kadar. Özel bir şeye gerek yok.

3. Elektronik alet yok

Rutininize ne zaman başlayacağınıza karar verdiğinizde, o zamandan ertesi sabaha kadar kendinizi elektronik aletsiz olmaya zorlamalısınız.

Buna TV’ler, dizüstü bilgisayarlar, telefonlar, e-okuyucular ve arkadan aydınlatmalı her şey dahildir. Tüm bu cihazlar beyninizi uyaracak ve sizi çok daha uzun süre uyanık tutacaktır.

Vücudunuz ışık karşısında uyanık ve tetikte olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle, gecenin bir yarısı uyandığınızda telefonunuzu kontrol etmemeniz veya TV’ye dokunmamanız çok önemlidir.

4. Akşam yemeğinden sonra kafein veya alkol içmeyin

Alkol aslında uyumanıza yardımcı olur. Ancak sorun şu ki, bir kez uyuduğunuzda, sisteminizdeki alkol aldığınız uykunun kalitesini büyük ölçüde olumsuz etkiler.

Kafein alkole benzer, ancak kesinlikle uyumanıza yardımcı olmaz. Benzer çünkü uykuya yakınsanız bunu da bozacaktır. Ve “uyumaya yakın” derken, 10 dakika öncesinden bahsetmiyorum… Yani akşam yemeğinden sonraki herhangi bir zaman. Kafein, sisteminizde 6 saate kadar kalabilir.

5. Kafa karışıklığından kurtulun

Uyumaya çalışırken aklınızdan milyonlarca şey mi geçiyor?

Bu bana her zaman olur. Ertesi gün yapmayı hatırlamam gereken her şeyi düşünerek saatlerce uyanık kalıyordum. Ve sonra yakın bir arkadaşım tüm sorunlarımı çözdü…

Bana eskiden aynı şeyi deneyimlediğini söyledi (neredeyse hepimizin yaşadığını varsayıyorum). Soruna cevabı başucu masasında bir kalem ve defter tutmak ve ne zaman aklına bir şey gelse onu hatırlamak için yazardı.

Bu tekniğin uyku kalitemi ne kadar iyileştirdiğini anlatamam. Beynim onu yazar yazmaz özgür hissediyor.

6. Doğru uyku ortamını oluşturun

Benim tavsiyem odanızı tamamen karanlık yapmaktır. Bir yatak başı saatindeki küçük sayılar bile odada uyumayı zorlaştıran bir parıltı yaratabilir.

Rahat bir yastıkta mı uyuyorsunuz?

Rahat bir yatağınız var mı?

Çarşaflarınız eski ve rahatsız mı?

İyi uyku ekipmanının çok pahalıya mal olabileceğini anlıyorum, ancak ortalama olarak hayatınızın üçte birini yatakta geçireceğinizi unutmayın. Örneğin 90 yaşına kadar yaşıyorsanız, 30 yılınızı yatakta uyuyarak geçireceksiniz!

İyi uyku ekipmanı harika bir yatırımdır ve kesinlikle paranızın karşılığını alacaksınız.

Sonuç

Unutulmaması gereken en önemli şey, bu değişiklikleri yapmanın kolay olmayacağıdır. İlk bir veya iki hafta, her zamankinden daha erken bir saatte uykuya dalmakta zorlanacaksınız.

Bir alışkanlığı değiştirmek kademeli bir süreçtir. En azından kalıcı bir değişiklik olmasını istiyorsanız.

Bunun yerine, bir hafta boyunca 15 dakika daha erken yatmayı deneyin ve ardından ikinci hafta için bundan 15 dakika daha erken yatın ve istediğiniz yatma saatine gelene kadar bu şekilde devam edin.

Siz ve oyuncularınız ilk başta, beklenen değişimi zor bulacaksınız. Ancak bu rutinin getireceği uzun vadeli faydalar için bu acıyı aşmanız gerekir.

Kaynak: proskillsbasketball.com

 

 

Daha Fazla Haber