Connect with us

Çocuklar Yeteneklerini Nasıl Geliştirir?

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün çocukların yeteneklerini geliştirme evreleri üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

Kanada Antrenörlük Birliği tarafından 1996 yılında yayınlanan “Ebeveynler, Koçlar ve Öğretmenler için Çocuklar ve Spor Önerileri Hakkında Direkt Konuşma” isimli kitapta bu konuya ilişkin üç aşamadan bahsediliyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

Bir bebek yürümeyi öğrendiğinde, doğal bir gelişim dizisinden geçer – sürünen, emekleyen, destekle ayakta duran, sonra tek başına duran. Sonunda, mutlu anne ve babalar tarafından teşvik edilerek yürür. Spor psikoloğu Dr. Murray Smith, sevgi dolu ebeveynlerin ve yürümeyi öğrenen bebeğin, spor becerilerini öğrenmeyi uygulamak için en iyi model olduğunu söylüyor. Bir ebeveyn yürüyüş dersi vermez; o sadece çocuğu teşvik eder.

Spor becerileri ilkelden daha az ilkel olmaya yavaş yavaş gelişir. Çocuklar başlangıçta nadiren yeni bir beceriyi öğrenirler. Yetişkinler genellikle, bir çocuğa, kendi yaptıkları gibi topu fırlatmaya, tekmelemeye ya da yakalamaya çalışmayı öğretme hatasını yaparlar. Çocuğu sürekli yönlendiren bir antrenör aslında öğrenme sürecini engellemektedir. Çocuklar öğrenirken çok hata yaparlar. Ama bir şeyler düşünerek öğrenirler. Bir hata tespit ettiklerinde, yetenek geliştirmede başka bir adım atarlar.

Çocuklara yeni becerileri öğretmek için genellikle üç aşama vardır:

Sayfalar: 1 2

Daha Fazla Haber