Sosyal Medya:

Eğitim

Baskıyı Aşma ve Top Kayıplarını Azaltma Tavsiyeleri

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün baskılı savunmayı aşma ve top kayıplarıyla başa çıkma tavsiyeleri üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

USA Basketball tarafından 2015’te yayınlanan “Coaches Network: Breaking Pressure, Reducing Turnovers” adlı çalışmada bu konuya ilişkin farklı koçların görüşleri yer alıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

Antrenmanlar bu sezon başladığında tüm takımlar temeller üzerinde çalışacaktır. Ancak antrenörlerin tüm maç durumlarına hazırlanmaları gerekir. Bunu akılda tutarak, bu hafta ABD Basketbol Antrenörleri Ağı için sorulan soru:

Özellikle bir sezonun başında, gençlik koçlarının top kayıplarını azaltmak ve baskılı savunmayı kırmak için kullanabileceği bazı ilkeler ve kavramlar nelerdir?

Eric Flannery, baş antrenör, St. Edward Lisesi (Ohio)

Her seviyedeki antrenörler baskıyı kırmak için çok benzer prensip ve kavramları kullanabilirler. Saldırmanız gereken birkaç kilit alan vardır, ancak aynı zamanda baskıyla başa çıkarken izlenmesi gereken temel kavramlar da vardır. Temel kavramlar, gözlerinizin daima “yerden yukarıya” (önünüzde ne olduğunu ve kimin boş olduğunu görmek) bakması.

Ayrıca, çoğu baskı savunmasını yenmek için topu etkili bir şekilde paylaşmak ve paslaşmak oyunculara erken yaşta öğretilmelidir. Hem yere sürerek hem de sürmeden baskıyı kıran birçok talim yapıyoruz. Önemli miktarda zaman harcadığımız bir diğer kavram ise size atılan pasları “karşılamak”. Birçok top kaybı, topu alan oyuncunun güçlü bir şekilde karşılayamamasından kaynaklanır. Böylece savunma oyuncusu araya girer.

Çoğu baskıya karşı dayandığımız prensip, geri dönmek için her zaman kenar çizgisinde, ortada ve topun arkasında bir kişi bulundurmaktır. Hangi baskıyı görüyor olursak olalım (adam, elmas, 2-2-1, yarı saha), her zaman kenarda, ortada ve topun arkasında oyuncularımız var. Stratejilerinizi baskıyı yenmek için planlarken, en iyi tavsiye, bu üçgensel yaklaşıma sahip olmaktır – daima “yanı, ortayı, geriyi” düşünün.

Don Showalter, baş antrenör, Iowa City Lisesi (Iowa)

Baskılı savunma sistemlerini geçme yeteneği sezonun başından itibaren günlük olarak çalışılması gereken bir şey. Birçok takımın baskı savunmasına karşı çalışmadığı için sezonun başlarında baskı savunması yapmanın genellikle daha kolay ve daha verimli olduğunu gördüm. Bir takım için en önemli şey, baskıyı kırmak için sahada çok iyi top süren oyunculara ve boştakileri görebilecek pasörlere sahip olmaktır. Boş bir takım arkadaşı bulmak için kafayı ayakta tutmayı öğrenmek çok önemlidir. Topu süren oyuncu, yer açmak ve pas atmak için geriye gidebilmelidir. Diğer bir anahtar, pasörler için daima üç seçeneğe sahip olmaktır – sahanın ortasına bir pas, oyun kurucuya düz bir pas ve diğer takım arkadaşına geri pas. Bu, baskıyı kırmaya yardımcı olur.

Antrenmanlar tuzakları ve baskı savunmasını kırmak için planlanmalıdır, böylece oyuncular baskı savunmasına nasıl saldırılacağını öğrenirler ve artık maça girdiklerinde bu onlar için yeni değildir.

Brian Robinson, baş antrenör, Bishop McGuinness Katolik Lisesi (N.C.)

Genç oyunculara top kayıplarını azaltırken baskının nasıl kırılacağını öğretmek zor olabilir. Baskıya maruz kaldıklarında, çoğu genç oyuncu kafalarını yere gömerek defans oyuncusu ile yarışmayı denemeyi sever, bu durum genellikle onları sahanın köşelerine ya da zorlu pas alanlarına götürür. Topla hız değiştirme üzerinde çalışmak baskıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Genç oyuncuların agresif savunma baskısına karşı başarılı olmalarına yardımcı olmanın birkaç yolu, onlara top sürme yerine pasın önemini, pas vermeden önce fake atmayı ve çeşitli koşular yaparak toplu oyuncu için şeritler yaratmanın değerini öğretmektir. Ayrıca, oyunculara dripling yapan oyuncular için arka sahada perdelemeyi öğretmek, top üzerindeki baskıyı hafifletmenin bir yoludur.

 

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Eğitim