Connect with us

Basketbolun Geleceğinde Hibrit Antrenman Modeli

ÖZEL İÇERİK | Bir yılı aşkın bir süredir devam eden Covid-19 pandemisinin önemli bir etkisi de antrenman modelleri üzerinde oldu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreciyle birlikte uzun bir süredir spor organizasyonları alışık oldukları antrenman şeklinden uzaklaşmak zorunda kaldı. Bunun bir sonucu olarak organizasyonlar, online antrenman modellerini kullanmaya başladılar.

Elbette ilerleyen dönemlerde kısıtlamalar sona erdikçe basketbol her zaman olduğu gibi salonlara dönecek. Fakat gelecekte oluşabilecek benzer durumlara hazırlıklı olmak açısından basketbolun geleceğinde hibrit bir antrenman modeli mümkün müdür? İşte online antrenmanların birkaç temel faydası…

HER TÜRLÜ ŞARTTA DEĞERLENDİRİLEBİLİR!

Covid-19 pandemisi bize zorlu şartlar altında da kendimizi geliştirmemiz gerektiğini öğretti. Online antrenmanlar böylesine zor dönemlerde sporcuların gelişmeye devam etmesi için bir araç olarak kullanıldı. Uzunca bir süre oldukça verimli olduğu gözlemlendi.

RAHAT VE ERİŞİLEBİLİR!

Nüfusun neredeyse tamamının internete erişebildiği bir dünyada online antrenmanlar, sporcular ve aileler için hem rahat hem de erişilebilir bir ortam sağlıyor. Örneğin; artık tatile gittiğinizde antrenörünüzle çeşitli antrenmanlar yapmak için güzel bir fırsatınız var.

SPOR SADECE FİZİKSEL EĞİTİM DEĞİLDİR!

Elbette fiziksel ve yüz yüze eğitimler sporun temelidir fakat spor sadece fiziksel bir eğitim ile gerçekleşmez. İyi bir sporcunun mental desteğe de ihtiyacı vardır. Sporcuların kendilerini zihinsel olarak da hazırlamaları için online antrenmanlar sürekli bir çözüm sağlamaktadır.

SPORCULARIN MOTİVASYONUNU ARTIRIR!

Mental gelişime bağlı olarak sporcuların motivasyonuna etki etmesi de doğaldır. Hem bu gibi zorlu dönemlerde hem de normal zamanlarda sporcuların, antrenörleri ve arkadaşları ile olan ilişkilerinin sürekli hale gelmesi onların motivasyonunun artmasına yardımcı olacaktır.

İLETİŞİMİ SÜREKLİ KILAR!

Online antrenmanların en büyük faydalarından biri ise iletişimin sürekliliğini sağlaması olacaktır. İletişimin yoğun bir şekilde yaşandığı çağdayız ve sporcuların hem takım arkadaşları hem de antrenörleri ile sürekli iletişimde olması çok önemlidir. Bu durum onların hem sosyalleşmesine hem de gelişimlerini sürdürmelerine yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Haber