Sosyal Medya:

Eğitim

Basketbolda Temel Şut Formu ve Tekniği

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak çeviri çalışmalarımızda bugün şut atmanın temellerine yönelik bir içerikle karşınızdayız.

2004 – 2005 sezonunda Toronto Raptors Genel Menajeri olarak görev yapan Rob Babcock tarafından yapılan çalışmadan bir bölüm şut atmanın temellerini aktarıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Haberin asıl kaynağını en sonda bulabilirsiniz. Keyifle okumanız dileğiyle!

Özet

1. Harika bir şutör olmak için harika bir atlet olmak zorunda değilsiniz. En azından ortalama koordinasyon ve gücünüz olmalı. Bu alanlarda kendinizi geliştirebilirsiniz.

2. Temel şut ilkelerine hakim olmalısınız. Temellerin ne şekilde ve nasıl öğretildiği konusunda her zaman varyasyonlar vardır, ancak çoğu koç aynı temel şeyleri öğretir. Önemli olan, onları ustalaştırmaktır.

3. Birçok oyuncu antrenmanda iyi şutör ve maçlarda zayıf şutör. Pratik yaparken maç koşullarını tekrarlamaya çalışmalısınız. Bu, yorgun olduğunuzda, baskı altında ve dikkat dağıtmayla şut atma anlamına gelir.

4. Birçok oyuncu temellerde ustalaşır, ancak rahatlayamaz veya konsantre olamaz. Bu alanlarda çalışmayı göz ardı etmeyin.

5. Temelleri öğrendikten sonra, güven çok önemli hale gelir. Beyin her şeyi kaydeder ve tüm isabetli şutlarınızı ve kaçırdıklarınızı. Kaçırdığınızdan çok daha fazlasını soktuğunuzdan emin olun. Uygulamalarınızı buna göre planlayın. İyi kural şudur: eğer iki tane üst üste kaçırırsanız, üst üste üç tane sokmadan oradan ayrılmayın. Kötü bir şut antremanı için kendini kurma. Ağırlıkları kaldırdıktan sonra veya bacaklarınız çok yorgunsa şut atmayın. İyi şut atmak için vücudun hazır olmalı. Ara sıra kötü bir gün geçiriyorsanız, şut atmayı durdurun ve oyununuzun diğer alanlarında çalışın. Asla kötü bir antreman yapmamalısın. Her antrenmanı iyi bir şutör olduğunuz konusunda kendinize güvenerek bitirin.

Şut Formu ve Tekniği

1 of 3
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Altyapibasket.com Üyeleri

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Eğitim