Connect with us

Basketbolda Konsantrasyon ve Mental Odaklanmayı Geliştirmenin 4 Yolu

ÖZEL İÇERİK | Günümüz dünyasında, dikkat dağıtıcı şeylerden asla uzak olamıyoruz. Akıllı telefonlar, TV’ler, bilgisayar ekranları her yerde… Tüm bu dikkat dağıtıcı unsurlar, genç bir oyuncunun zihinsel çabalarına odaklanması, konsantrasyon göstermesi ve basketbol sahasında başarı elde etmesi için çok zorlu bir duruma yol açabilir. Aslında, benzer beceri ve yeteneğe sahip iki oyuncuyu eşleştirirken, oyunda daha fazla başarı ve mutluluk gösterecek olan, genellikle daha uzun süre konsantre olabilen oyuncudur.

Basketbol sahasında ve ötesinde bir avantaj sağlama konusunda kişinin konsantrasyonunu geliştirmek için düşünmeniz gereken bazı fikirler şunlar:

Bu içerik www.proskillsbasketball.com ‘da yer alan “4 Ways to Improve Mental Focus and Concentration in Basketball” isimli makaleden uyarlanmıştır.

Günümüz dünyasında, dikkat dağıtıcı şeylerden asla uzak olamıyoruz. Akıllı telefonlar, TV’ler, bilgisayar ekranları her yerde… Tüm bu dikkat dağıtıcı unsurlar, genç bir oyuncunun zihinsel çabalarına odaklanması, konsantrasyon göstermesi ve basketbol sahasında başarı elde etmesi için çok zorlu bir duruma yol açabilir. Aslında, benzer beceri ve yeteneğe sahip iki oyuncuyu eşleştirirken, oyunda daha fazla başarı ve mutluluk gösterecek olan, genellikle daha uzun süre konsantre olabilen oyuncudur.

Basketbol sahasında ve ötesinde bir avantaj sağlama konusunda kişinin konsantrasyonunu geliştirmek için düşünmeniz gereken bazı fikirler şunlar:

1- HEDEF KOYMAK
Basketbolda hedef koyduğunuz zaman (tek de olsanız takımla da olsanız) net, yapılabilirliği olan ve aynı zamanda da sizi zorlayacak hedefler olması gerekiyor. Diyelim ki daha iyi şutör olmak istiyorsunuz. Maksimum üst üste isabet bulacağınız şut sayınız 5 ise hedefiniz ilk başta 50 olmamalı. 10’la başlamalı sonra 15, sonra 20 diye devam etmelisiniz.

2- RUTİNLERİNİZİ GELİŞTİRİN
Basketbol bir alışkanlık oyunudur. Gençlerin idmanına da gitseniz NBA idmanına da gitseniz, çoğu oyuncunun çalıştıkları şeyin aynı olduğunu göreceksiniz. Basit bir strateji… Ne kadar çok tekrar yaparsan, o kadar gelişirsin. Hem beceri hem de hazırlanma yeteneğinizle ilgili rutinler geliştirmek, dikkatinizi odaklamak yeteneğinize büyük ölçüde katkı sağlayabilir.

3- KENDİ KONTROLÜNDE OLAN ŞEYLERE ODAKLAN
Bu, altyapı basketbolunda büyük bir olay. Oyuncuların, antrenörlerin veya ebeveynlerin akıllarını kaybettiği, hakemleri, rakip antrenörleri ve oyuncuları veya kendi antrenörlerinin oyuncularını azarladığı bir altyapı basketbol maçının çılgın atmosferini hepimiz gördük. Bu tür eylemler konsantrasyona yardımcı olmaz. Basketbolun güzelliği, oyunun fazla durmamasıdır. Sahadayken herkes oyunun her yönüne dahil olur, bu yüzden tamamen kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanırsanız – savunmayı nasıl oynadığınıza, hücumda nasıl birlikte çalıştığınıza, nasıl iletişim kurduğunuza, takımınızı nasıl desteklediğinize – o zaman dışarıdan gelen herhangi bir dikkat dağıtıcı etken önemli olmayacaktır.

4- SAĞLIĞINA GEREKLİ ÖNEMİ GÖSTER
Bu bölüm aslında “Rutinlerinizi Geliştirin” adı altında gruba ayrılabilirdi fakat kendi kategorisi olacak kadar önemli bir konu. Eğer çocuğumuzun odaklı, özenli ve aynı zamanda yüksek seviyede konsantrasyona da sahip olmasını istiyorsak iyi beslenmeleri ve iyi uyumaları çok önemli. Çocuklar genelde fast food yemeklerini sağlıklı yemeklere tercih ediyorlar fakat çocuklarımıza sağlıklı beslenmeyi aşılayabilirsek zamanla konsantrasyon yeteneğinin de arttığını görebiliriz. Aynısı düzgün uyku için de geçerli. Çocukların yapabileceği bir sürü etkinlik var. Çocuklarımızı çok çalıştırmamaya özen göstermemiz gerekiyor. Bir çocuk okul, müzik dersi ve ardından iki spor antrenmanı yaptıysa, son etkinliğe varana kadar odaklarının zarar görebileceğini unutmamanız gerekiyor.

Daha Fazla Haber