Sosyal Medya:

Eğitim

Basketbol Nasıl Oynanır: Yeni Başlayanlar İçin Temel Öğrenme Kılavuzu!

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün basketbola yeni başlayan sporcular için detaylı ipuçları ile karşınızdayız.

Dribble The Ball sitesinde yayınlanan “How To Play Basketball: A Basic Learning Guide For Beginners!” adlı yazıda konuya ilişkin önemli bilgiler yer alıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

Acemisiniz ve basketbolu öğrenmek istiyorsunuz ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz?

Basketbol, ​​dünyadaki en zorlu, eğlenceli ve heyecanlı oyunlardan biridir. Genellikle dört taraflı çevrili bir sahada oynanır.

Bu sporu oynamak zor değil. Bu oyunun nasıl oynandığını bilmeniz için, gerekli olan şeyleri çok fazla bağlılıkla  öğrenmeniz gerekiyor.

Ana kuralları ve temel bilgileri öğrenebilirseniz, profesyonel bir oyuncu olabilirsiniz. Top sürme, savunma, ve şutu bilmeniz gerekir. Bu, öğrenme sürecinizin rahatlamasını sağlayacaktır.

Aşağıdaki yazıda, sizi tüm yeni başlayanların bilmesi gereken basketbol temellerine götüreceğim.

Yeni Başlayanlar İçin Basketbol

Bir amatör olarak, oyunun temellerini bilmiyorsanız, başlamak sizin için zor olabilir. Bu nedenle, top sürme, pas atma ve şut atma gibi temel şeylerle başlamanız zorunludur. Basketbol, ​​hücum ve savunma ilkelerini kolayca öğrenmenize yardımcı olmak için, tamamen yeni başlayanlara yardımcı olacak şekilde tasarlanmış çok sayıda alıştırmaya sahiptir.

Bu alıştırmaları bilmek, potaya ulaşmanızı  hızlandıracak. Ve bu sonuçta, genel basketbol becerilerinizi daha kısa sürede kolayca ilerletmenize ve mükemmelleştirmenize yardımcı olacaktır. Stajyer olarak bilmeniz gereken 4 ana beceri aşağıdadır:

1 Numara: Top Sürme

İlk yetenek, topu elinizde nasıl tutmanız gerektiğini öğrenmektir. Basketbol topu karşı sahaya sürmenizi gerektirir. Bu nedenle, top tutmaya aşina olmanız için bazı top sürme hareketlerini öğrenmeniz gerekir.
Bazı top sürme hareketlerini geliştirmek için, sabit engeller ve dar sandalyeler, egzersiz seansınız sırasında topu uygun şekilde hareket ettirmenizi sağlar.
Top Sürme Hareketleri- Bu diğer antrenörler ile yapılır. Topu sürdüğünüzde, diğer tüm oyuncuların topa sahip olan kişiyi engellemesi gerekir. Top sürme sırasında sabit olmalısınız.
Sabit Şekilde Yapılan Hareketler: burada, çeşitli yüksekliklerdeki bacaklarınız etrafında dairesel bir hareketle vücudunuzu biraz  düşürmeye çalışıyorsunuz. Ayrıca sahada hareket etmeden topu bacaklarınızdan geçirerek de antrenman yapabilirsiniz.
Ayrıca bakınız:
Dar sandalyeler – bu beceri genellikle altı sandalyeyle yapılır. Bunları, her birinde üç sandalye bulunan iki sıra halinde ayarlamanız gerekir. Şimdi her sandalyenin etrafına 8 gibi farklı hareketlerle top sürebilirsiniz.

2 Numara: Şut Atmak

Sayı atabilmek için nereden ve ne zaman şut atmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Tüm yeni başlayanlar bu beceriyi ve çeşitli şut tekniklerini öğrenmelidir.

Biz kutu antrenmanına ve hava topu antrenmanına sahibiz.

Hava topu antrenmanında, her birinde top olan birkaç oyuncu bulunmalıdır. Hepiniz hücum pozisyonundasınız, dirseklerinizi düşürüyorsunuz ve en yüksek noktadan sıçrayıp atışınızı yapıyorsunuz.

Kutu antrenmanında, bir topla oyuncular sahanın sağ ve sol tarafında yer alır. Sağ taraftaki oyuncu, köşeden şutunu atar ve soldaki oyuncu onun ribaundunu alır. Aynı şekilde ters taraftan da bu uygulama yapılır. Antrenman bir sağ taraftan bir sol taraftan devam ettikten sonra, oyuncular devamlılık için yer değiştirir.

3 Numara: Pas Atmak

Bu en kritik bölüm. Topu arkadaşlarınıza vermelisiniz.

Bir öğrenici olmak için maç boyunca nasıl düzgün pas atacağınızı bilmeniz gerekir. Antrenörüzle beraber göğüs pası çalışması yapmaya ihtiyacınız olacak. Ayrıca baş üstü pas atmak, size bu sporda topu nereye doğru atmanız gerektiğini öğrenmenize de yardımcı olacak. Topu doğrudan başınızın üstünde tutmanız gerekir.

Yerden sektirerek(bounce) pas, basketbolda çok önemli bir konu. Pası atarken, kendiniz ve takım arkadaşınız arasında sahanın neredeyse 4’te 3’lük kısmını katetmiş oluyorsunuz.

4 Numara: Hücum/ Savunma Antrenmanları

Savunmacı ve hücumcu rollerini öğrenmeniz gerekir. Maç boyunca, roller çok sayıda değişecek ve bu yüzden savunma/hücum antrenmanlarını öğrenmeniz bu konuda sizi geliştirecek.

Bir hücum antrenmanı: Bu, potanın altına dizilmiş oyuncularla mücadele etmedir. İlk oyuncular kenardaki oyuncularla birlikte maksimum hızla karşı potaya hücum eder ve arkasındaki oyuncular, ribaundu alıp antrenmanı tekrar ederler.

Bir savunma antrenmanı: Bu antrenmanda, topun arasında duran iki oyuncuya ihtiyacımız var. Biri hücumcu, biri savunmacı. Sinyalden sonra, savunmacı oyuncu, hücumcu oyuncunun topu almasını engellemeye çalışır.

Basketbol Nerede Oynanır?

Spor iç sahada da dışarıda da yapılabilir. Bunların hepsi rahatınıza ve en iyi tercih ettiğiniz yere bağlıdır.

Bu oyun bir basketbol sahasında oynanır. Antrenman yapabileceğiniz en yakın sahada oynayabilirsiniz. Çevrenizde yoksa, hiç endişelenmeyin. Bu spor aynı zamanda spor salonunda da oynanabiliyor çünkü temel becerileri uygulamak için ayrılan bir alana sahipler.

Bununla birlikte, bir öğrenci olarak, açık sahalarda oynamamanız gerekir, çünkü bu nedenle pes eden oyuncuların meydan okumasını hissedebilirsiniz. Oynamak için en iyi yerlerden bazıları;

-Arka bahçeniz

-Fitness salonu içerisindeki saha

-Okul bahçeleri

-Topluluk tesisleri

-Garajınıza bir pota monte ederek.

Oyununuzu bir üst seviyeye taşımalısınız.

Basketboldaki profesyoneller gibi olmak ister misiniz?

Kendinize iyi bir antrenör bulmak burada çok yardımcı olacak. Oyunla ilgili deneyime sahip ve yetenekli olmanız için eğitimde iyi olan birini bulmalısınız.

Şut atmayı bilmeniz gerekiyor. Basketbolda sadece şut atarak sayı kazanabilirsiniz. Bu nedenle nasıl iyi bir şutör olmak gerektiğini öğrenmeniz gerekir. Ek olarak, rakibinizi nasıl durduracağınızı da bilmelisiniz.

Sahada top sürerken bunun çok teknik olması gerekir. Dengeni kaybettiğinizde nasıl tekrar toparlanacağınızı bilmelisiniz. Bu ancak doğru pozisyonu bilmekle sağlanabilir. Ayaklarınızı ve kollarınızı nasıl kullanacağınızı bilmek önemlidir.

Bu oyunda zıplama da diğer konular kadar önemli. Yüksek zıplamalar rakiplerinizden ribauntlar toplamanızı, attıkları şutları engellemenizi sağlar. Bu nedenle, oyunda nasıl doğru zıplayacağınızı öğrenmelisiniz.

Hedefinize odaklanmanıza yardımcı olacak bazı sırlar vardır. İyi bir ısınma, antrenmana başlamadan önce kalp atış hızınızı yükseltmenize yardımcı olur.

İpuçları:

Topu daima zayıf elinizle sürmelisiniz. Bu iki elinizle de top sürmenizi kolaylaştırır.

Asla pes etmeyin. Mükemmel olmak için çok uzun zaman harcadıysanız, asla pes etmemelisiniz. Kalıcılık mükemmelliğin anahtarıdır.

Yeni başlayanlar için daima antrenörünüzden veya diğer yetenekli oyunculardan ipuçları isteyiniz. Bunu yaparak oyunu daha hızlı öğrenebileceksiniz.

Yeterince su için. Bu oyun çok fazla koşu içeriyor. Koşmak, terlemeye ve dolayısıyla vücuttan su kaybına yol açar. Susuz kalmayı önlemek için yeterince su almanız gerekir.

Ayak bileğinizin burkulmasını istemiyorsanız, bir çift basketbol ayakkabısına ihtiyacınız var!

Düzgün bir basketbol şortu almak da size çok yardımcı olacaktır!

Uyarı!

Biraz dinlenin. Bu aktivite çok yorucu olabilir, bu nedenle yıpranmış hissederseniz, durun ve biraz dinlenin. Bu eğlenceli bir oyun, bu işlemi vücudunuz için yorucu hale getirmemelisiniz.

Ayrıca, attığınız her adıma da dikkat etmeniz gerekiyor. Daha hızlı öğrenip oyunda ustalaşabilmeniz için antrenmanlara yoğunlaşın.

Son düşünceler

Basketbolu öğrenmek ve ustalaşabilmek için oyunun temel becerilerini bilmeniz gerekir. Bu oyuna başlamadan önce acemi olarak bilmeniz gereken altı basit beceri vardır. Bu nedenle, oyunda kendinize güvenmeniz ve uzman olmanız için kararlı ve disiplinli olmalısınız.

Ayrıca, saha etrafındaki hızlı hareketler için fiziksel olarak formda olmanız ve yaralanmaları önlemeniz gerekir.

Diğer Haberler > Eğitim