Eğitim

Basketbol James Naismith Tarafından Nasıl İcat Edildi?

ÖZEL İÇERİK | Basketbolun icadının 129. yıl dönümünde kitleleri peşinden sürükleyen bu sporun nasıl ortaya çıktığını anlatan bir yazıyla karşınızdayız.

Basketbolun keşfiyle ilgili olarak çeşitli ifadeler olsa da Religion and Basketball: Naismith’s Game isimli kitabı için araştırmalar yapan ABD’li akademisyen Michael Zogry’nin keşfettiği 31 Ocak 1939 tarihli radyo kaydı bu önemli olayı James Naismith’in kendi ağzından dinlememize olanak sağlamaktadır.

James Naismith katıldığı radyo programında “Kar fırtınası nedeniyle dışarıda vakit geçiremeyen öğrenciler, koridorlarda taşkınlık çıkarmaya başladı. Sakinleştirmek için her şeyi denedik ama sonuç vermedi. Başka bir şey yapılmalıydı. Bir gün çocukları spor salonuna çağırdım ve onları 9’arlı iki takıma ayırdım. Salonun iki tarafındaki şeftali sepetlerini göstererek fikrimi anlattım ve bir futbol topu verdim. Sonrasında düdüğümü çaldım ve ilk basketbol maçı başladı” ifadeleri basketbolun ortaya çıkışıyla ilgili olarak en net ifadeler olarak göze çarpmaktadır.

Başlangıç olarak 13 kural belirleyen Naismith “Çocuklar mücadele etmeye, birbirlerini tekmeleyip yumruklamaya başladı. Onları salonun zemininden ayırdığımda, biri kendinden geçmiş, birkaç tanesinin gözü morarmış ve birinin de omzu çıkmıştı. Bu kesinlikle cinayetti. Çocukların birbirlerini öldüreceğinden korktuğum için bir daha oynamalarına izin vermedim ancak peşimi bırakmadılar. Ben de birkaç kural geliştirdim. En önemlisi, topla koşmanın yasaklanmasıydı. Bu, onları biraz olsun durdurmuştu. On yıl sonra tüm ülke basketbol oynamaya başladı.” Sözleriyle şu anda bir sektör haline dönüşmüş olan sporun icat edilişini aktarıyor.

Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.