Sosyal Medya:

Eğitim

Başarı Kültürü Oluşturmada 5 Adım

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün takımda başarı kültürünü oluşturmanın gereklilikleri üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

ABD’de Basketbolun Yönetim Organı olan “USA Basketball” tarafından 2012 yılında Ryan Wood imzalı yayınlanan yazıda bu konuya ilişkin önemli ifadelere yer verilmiş.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Haberin asıl kaynağını en sonda bulabilirsiniz. Keyifle okumanız dileğiyle!

Başarılı antrenörler bunu nasıl yapıyor? Sürekli olarak ve bazen yenilenme yılı bile geçirmeden nasıl kazanıyorlar?

Son zamanlardaki mevsimler, Kansas, Kentucky, Duke ve North Carolina gibi erkek kolej basketbol programlarını, NBA’ye bir veya iki sezondan sonra oyuncularının birçoğunu kaybetmelerine rağmen, NCAA Final Four’una doğru ilerlediler.

Nasıl yenileniyorlar? Ve sonrasında bu kadar hızlı satın alınacak yeni oyuncu buluyorlar?

Kentucky koçu John Calipari kısa bir süre önce, web sitesi CoachCal.com’da biraz bilgi verdi. Yakın tarihli bir yazısında, başarı kültürü inşa etmek için beş anahtarını belirtti.

Onun beş anahtarı şu şekildeydi:

Önce Oyuncular

Calipari, “Önce oyuncular, temel olarak aile kurmak anlamına geliyor.” diye yazıyor. Oyuncularını kendi çocuklarıyla karşılaştırır, onları sevdiğimize ve saygı duyduğumuza göre, “öğrenmeleri ve büyümelerini sağlamak için bir işimiz var” diyor.

Kırılmaz İş Ahlakı

Calipari, topladığı oyuncularına hiçbir şeyde söz vermemek konusunda serttir. Ülkedeki bütün büyük okullar tarafından istenenlere bile. Onlara gümüş tepside herhangi bir şey vermediğinizde, istedikleri her şeyi – süre, şut, başlangıç rolünü – hak etmiş olmaları gerektiğini biliyorlar.

Calipari, “Onların çoğu çalışmak zorunda oldukları şey fikriyle geliyorlar” diye yazıyor. “Bu kültür böyle inşa edilir.”

Kazanmak İçin Şiddetli Arzu

1 of 2
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Diğer Haberler > Eğitim