Connect with us

Başarı Çocuklar İçin Ne Anlam İfade Eder?

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün çocukların başarıya olan bakış açıları üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

Coaching Assoscation of Canada tarafından yayınlanan yazı, bu konuya ilişkin çocukların fikirleri üzerinden çıkarımlarda bulunuyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

Çocuklar yetişkinler gibi düşünmez. Başarıyı farklı görüyorlar ve bu görüşler, yaşa, cinsiyete ve oynadıkları spora göre değişir. İngiliz araştırmacı Dr. Jean Whitehead, 3.000 gence sporda başarının kendileri için ne anlama geldiğini sordu.

İlkokul çocuklarından bu cevapları aldı;

“İlk geri dalışımı abimin ve babamın önünde yaptım.”

“Kimsenin bana yardım etmeyeceği bir uzunlukta yüzdüm.”

“Pratik yapıyorduk ve bunu yapabilecek tek kişi bendim.”

“Tekrar tekrar pratik yaptım, sonra bir gün başardım!”

“ÇOCUKLARI KAZANMAYI TEK BAŞARI TÜRÜ OLARAK GÖRMEZLER”

Bu cevaplar, çocukların kazanmayı tek başarı türü olarak görmediklerini gösteriyor. Aslında, çoğu zaman katılımcılara nedenlerini sorduklarında kazanma en son anılır. “Çocuklar Neden Spor Yapmayı Seçiyor ya da Vazgeçiyor” başlıklı makalesinde Whitehead şöyle yazıyor: “Küçük çocuklar, başkalarını yenmekten çok, kendi çevrelerinde ustalaşma ve becerilerini geliştirme konusunda endişe duyuyorlar. Ta ki birileri onlara kazanmanın önemli olduğu söyleyene kadar. ”

Yaklaşık 10 yaşına kadar, çocuklar başarının çabalara ve sosyal onaylara dayandığına inanırlar. Kendi yeteneklerini değerlendirme kapasitesi çok yavaş geliştiğinden, sporda ne kadar başarılı olacaklarına dair net beklentileri olamaz. Sıkı çalışanların başarılı olduklarına inanırlar ve eğer başarılı iseniz, çok uğraşmış olmalısınız. Bu yaş aralığındaki çocuklar, birinci, ikinci veya 20. sıraya girip girmediklerine bakılmaksızın, başarıyı yarışı bitirme olarak düşünmeye eğilimlidirler.

Yaklaşık altı ila yedi yaşlarında, çocuklar becerilerini diğer çocuklarla karşılaştırmaya başlar. Başkalarının yapabilecekleri şeyleri yapıp yapamayacağını merak etmeye başlarlar. “Zor” olan şeyler, diğerlerinin yapabileceği az sayıda şeydir. Çocukların beceri, şans, çaba ve gerçek atletik yetenek arasındaki farkı anlayabilecekleri zaman 12 yaşından önce değildir.

Çocuklar kendi yeteneklerini yargılamakta iyi olmadıklarından, gelişmekte olan becerilerde ne kadar iyi olduklarını ve akranlarıyla nasıl kıyaslandıklarını söylemek için başkalarına güvenirler. Bu, ebeveynlere ve antrenörlere çok yüksek standartlar belirlenmemesinde büyük sorumluluk yükler.

Daha Fazla Haber