Eğitim

Aydın Örs’ü Efsane Bir Antrenör Yapan 5 Özelliği

ÖZEL İÇERİK | Aydın Örs, Türk basketbolunun neredeyse tüm dönüm noktalarında başrolde yer alan isimlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle uluslararası arenada elde ettiği başarılarla Türk basketbolunun yurt dışına açılmasına büyük katkıları oldu. Şüphesiz genç antrenörlerin Aydın Örs’ün kariyerinden öğrenebilecekleri çok fazla şey var. İşte Aydın Örs’ün Türk basketboluna damga vurmasını sağlayan 5 temel özelliği…

LİDER

Aydın Örs bulunduğu her ortamda liderlik özellikleriyle öne çıkan biriydi. Anadolu Efes, A Milli Basketbol Takımı ve Fenerbahçe’de görev aldığı sürelerde gerek zorlu şartlarda gerekse başarılı dönemlerde süreci idare ediş şekliyle dikkat çekti. Güçlü bir lider olarak bir basketbol takımındaki tüm bileşenleri bir arada tutarak başarıya giden yolu oluşturdu.

ÖNCÜ

Türk basketbolundaki önemli başarıları bir araya getirmek istediğiniz bir liste oluşturacak olursanız şüphesiz Aydın Örs’ün takımları en üst sıralarda yer alacaktır. Aydın Örs’ün yönetimindeki Anadolu Efes 1992-1993’te Avrupa Kulüpler Kupası’nda finale yükselme başarısı göstererek bir Avrupa Kupası’nda final oynayan ilk Türk takımı oldu. 1996’da ise Anadolu Efes ile Koraç Kupası’nı kazanarak ülkemize ilk Avrupa kupası sevincini yaşattı. A Milli Erkek Basketbol Takımımız ile 2001’de Avrupa ikinciliği elde eden Aydın Örs, Türk basketbolunun kabuklarını kırdığı dönüm noktalarında hep başroldeydi.

VİZYON SAHİBİ

Şüphesiz onu tüm başarılara götüren en önemli şeylerden biri sahip olduğu vizyondu. Altyapılardan itibaren planlı ve programlı hareket ederek doğru hedefler belirlemiştir. Bu noktada Örs, Koraç Kupası’na giden yolu Socrates‘e verdiği röportajda “Çok çalışmak, vizyon koymak ve planlı programlı olmak; hayal edilen hedef doğrultusunda, o büyük takımları geçip şampiyon olmak konusunda önemli şeylerdi. Biz o dönem bunu gerçekleştirdik.” ifadeleri ile açıklıyor.

DİSİPİNLİ

O dönemki adıyla Efes Pilsen sahip olduğu basketbol kültürü ile dikkat çekiyordu. Bu basketbol kültürünün oluşmasında Aydın Örs’ün disiplinli karakteri ön plana çıkıyordu. Tecrübeli basketbol insanı takım içerisindeki disiplini ortamını sağlama konusunda pek zorluk çekmezdi. Oyuncularına yeri geldiğinde babacan tavırlarla yaklaşır, yeri geldiğinde otoritesini hissettirmeyi bilirdi. Tüm bunların bir sonucu olarak tüm oyuncu grubu onun yanında kendilerini adamaya hazırdı.

EĞİTİCİ

Aydın Örs, Türk basketboluna sayısız yıldız oyuncu kazandırdı. Ufuk Sarıca, Volkan Aydın gibi yeteneklerin üzerinde büyük etkisi olan Örs aynı zamanda Mirsad Türkcan, Hidayet Türkoğlu, Hüseyin Beşok ve daha birçok ismin basketbol kariyerinde basamakları çıkmasına yardımcı oldu. Tüm bunların yanında Türk basketboluna önemli antrenörlerin dahil olmasına katkıda bulundu. Efes Pilsen’de çalıştığı dönemde Ergin Ataman, Oktay Mahmuti gibi isimler yardımcı antrenörlüğünü yapıyordu. Aydın Örs günümüzde Türkiye Basketbol Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaya devam etmektedir.